Listy průvodní (v řízení celním).


Listy průvodní vydávají úřady celní za tím účelem, aby zboží, které v nezměněném stavu od jednoho úřadu k jinému k vůli provedení úředního jednání dopraveno býti má, provázely (§ 122 cel. a mon. ř.).
I. Poukazování cizozemských nevyclených předmětů.
Nutnost tohoto řízení, jež pečuje o nezměněný stav zboží, vysvítá z toho, že clo závislé jest na jakosti zboží a že tudíž ve všech oněch případech, kde celní řízení bezprostředně při přechodu hranic místa míti nemůže a kde se tudíž zboží v území celním dále dopravuje, nezbytno jest, by zboží až do skončení řízení celního v nezměněném stavu bylo zachováno. Typické případy sem náležející jsou n. př. průvoz zboží, při němž řízení celní teprve vystoupením zboží z obvodu celního jest ukončeno a tudíž při úřadu vstupném vůbec předsevzato býti nemůže; neb dováží-li se zboží, při němž jest nejisto, zda se má vycliti či zase do ciziny odvézti a jež prozatím do úředního skladiště se uloží. Společnou známkou těchto případů je, že clo nezapravené na zboží vázne, čili že toto zboží jest pod svazkem cla. Táž ustanovení, která platí pro dopravu poukázaných cizozemských, nevyclených předmětů, platí i pro dopravu zboží tuzemského, pokud na něm nezapravená daň (dávka ze spotřeby) vázne, pak pro dopravu onoho zboží, jehož vývoz dlužno prokázati (§ 152 úř. pouč. z r. 1853 k cel. a st. mon. ř.).
Podstatná ustanovení, jež pro dopravu poukázaného cizozemského nevycleného zboží platí, jsou tato (cel. a st. mon. ř. §§ 124, 180): Poukazování je přípustné k účelu vyčlení dovozu, složení v úředních skladištích neb ku průvozu celním obvodem. Zboží, jež má býti podrobeno řízení poukazovacímu, budiž ohlášeno úřadu zpravidla písemně, dle pojmenování a měřítka sazby cla přívozního. Tímto ohlášením přijímá vydatel jeho kromě ručení za vyměřené clo a za škodlivé následky, jež nesprávnost ohlášky v zápětí má, závazek, že řádně dbáti bude předpisů o poukazování zboží a obzvláště že ručiti bude za případné tresty, jež na přestoupení tohoto předpisu jsou stanoveny a jež zákon výslovně neukládá. Za tento závazek ručí i poukázané zboží. Tento závazek musí se nad to složením hotových peněz, cenných papírů nebo rukojemstvím pojistiti, ač nejedná-li se o předměty poštou dopravované, anebo prohlášení vydané známými a jistými obchodníky nebo povozníky (dle § 134 cel. a mon. ř. rozumí se tím tuzemci, kteří v tuzemsku bydlíce, živnost oprávněným způsobem provozují, v konkursu nejsou a se o tom vysvědčením úřadu politického vykáží). Zboží ohlášené podrobí úřad úplnému zevnějšímu a z části i vnitřnímu prozkoumání, z pravidla je úředně uzavře a vydav o tom písemné potvrzení, jež průvodním listem sluje, je odešle. Při dopravě zboží k úřadu určení dlužno čas a silnici v průvodním listě vytčenou dodržeti. Poukázané zboží, na němž každá svémocná změna a rozumí se i každé poškození úřední závěry jest zakázáno, smí jen ve skladištích hlavního celního úřadu a to pod úředním dozorem složeno, přeloženo nebo přebaleno býti.
Nahodilé události při dopravě, jimiž zabráněno bylo, dodržeti tato ustanovení neb jimiž množství nebo podstata zboží se změní, jich označení Listy skladní.
zničí, aneb jimiž úřední závěra se poruší, dlužno ihned nejbližšímu úřadu celnímu nebo nejbližší politické vrchnosti (pokud tato je blíže) oznámiti. Tato vrchnost vyšetří pravost tvrzené náhody, resp. ji průvodčímu zboží potvrdí, by se tento u nejbližšího úřadu celního o tom vykázati mohl. Při ztrátě průvodního listu neb ohlášky zboží, nebo změně určení zboží budiž toto nejbližšímu úřadu celnímu předloženo. Dojitím zboží k úřadu konečnému jest řízení průvodní skončeno. Jednání proti předpisům o dopravě zboží poukázaného, cizozemského a nevycleného, tresce trestní zák. důchodkový (§§ 350—352, 354—357, 359, 360 a 372) a sice nehledě ku případům, kde se se zbožím poukázaným provozuje podloudnictví, při nepatrných přestupcích trestem od 2 do 50 zl., ve dvou případech však jako podloudnictví a sice:
1. Jestliže poukázané, cizozemské, nevyclené zboží k úřadu, kam bylo poukázáno, nedojde, aniž by možno bylo, příčinu toho vysvětliti (§ 354 tr. z. důch.).
2. Shledá-li se, že druh, způsob, množství zboží se zbožím v listinách průvodních udaným nesouhlasí a když difference ta vysvětlena býti nemůže (§ 359 tr. z. důch.). V obou případech vysloví se trest proti vydateli ohlášky, jenž v těchto případech i poplatek celní (§§ 128 a 71 cel. a mon. ř.) zaplatiti musí, aniž by namítati mohl provinění průvodčího zboží.
II. Poukazování cizozemského vycleného neb tuzemského zboží děje se buď za účelem vývozu nebo za tím účelem, aby jeho opětný přívoz byl umožněn. Poukazování cizozemského vycleného nebo tuzemského zboží za účelem vývozu děje se, nehledě k vývozu onoho zboží, jehož vývoz dlužno prokázati a pro něž řízení v odst. I. vylíčené platí, dle ustanovení §§ 181 a 185 cel. a st. mon. ř. Zboží vývozní může u úřadu uvnitř celního obvodu zřízeného k vývozu ohlášeno býti. Pojištění se nežádá. Poukázané zboží může, pokud nebylo pod závěrou, bez dalších formálností v obvodu celním ponecháno býti.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Listy průvodní (v řízení celním). Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 275-276.