Výroba karet hracích.


I. Právo živnostenské (zák. ze dne 15. dubna 1881, č. 43. ř. z. a prov. nařízení ze dne 27. října 1881 č. 127 ř. z.).
1. Živnostenská výroba karet hracích vázána jest koncessí. Živnosť tato náleží k oněm druhům výroby, jež podléhají kontrole důchodkové, pročež smí býti udělena toliko po předchozím přivolení příslušného zemského úřadu finančního a jen pro ona místa, kde se nalézá kolkovní úřad oprávněný k okolkování hracích karet a okresní úřad povolaný k zastávání zájmů důchodkových. Jisté výjimky z požadavků těchto může přiznati ministr financí ve shodě s ministrem vnitra za takových podmínek, jež účinnou kontrolu zajišťují.
a) Podmínky udělení koncesse: Místnosti, kterých žadatel používati smí, musí býti zařízeny tak, aby bylo lze bez nesnází prováděti úřední kontrolu účelu přiměřenou. Při rozšiřování, přeměně nebo přeložení výrobní místnosti postupovati sluší jako při prvotní žádosti a provozování může býti zastaveno až do splnění žádaných podmínek. Výrobní místnost musí býti jako taková též na zevní straně budovy vyznačena.
b) Žádost o koncessi musí obsahovati: Nákres a zevrubné popsání všech místností, jichž žadatel používati smí, bez rozdílu, jsou-li místnosti tyto určeny k účelům živnostenským, k obývání nebo k jinakým účelům a zevrubně jest udati, k čemu určena každá jednotlivá místnost; vyhotovení děje se ve dvou stejně znějících exemplářích, z nichž jeden žadateli se vrátí, bylo-li povolení dáno, s poznámkou schválení. Žádost o koncessi podati jest u živnostenského úřadu I. stolice, kterýž ji s potřebnými vysvětlivkami o důvěryhodnosti a provozovacích prostředcích žadatelových zašle finančnímu úřadu I. stolice.
c) Když byla koncesse udělena, ale dříve než provozování zahájeno, má výrobce karet hracích oznámiti finančnímu úřadu, zda a s kolika pomocníky bude živnosť provozovati, a ke kterému továrnímu odvětví zvláštnímu každého z nich bude převahou používati, dále má označiti jmenovitě osobu, jež v nepřítomnosti má ho zastupovati a povolána jest kontrolujícím orgánům finančním sděliti žádané vysvětlení.
d) Kontrola úřadů finančních: Z každého druhu karet, jež živnostník zhotovovati zamýšlí, musí úřadu finančnímu odevzdati jako vzorek tři nezabalené a nekolkované hry vedle obalů k tomu náležejících; jeden vzorek vrátí se výrobci s potvrzovací poznámkou na hře a na obalu připojenou, druhý vzorek odevzdá se dotyčnému kolkovnímu úřadu a třetí zašle se státní tiskárně. Výrobce karet hracích povinen jest v každém druhu karet označiti jeden list jménem a příjmením svým, dále místem výroby, dále opatřiti list určený k okolkování razítkem své firmy, kteréž musí rovněž obsahovati místo výroby. Obal každé hry musí být vyznačen Výroba karet hracích.
jménem a příjmením (firmou) živnostníka, místem výroby, udáním druhu uvnitř obsažené hry a počtu listů hry, dále číslem přihlášeného vzorku, pokud jsou to karty lakované nebo mycí, dlužno i toto označení připojiti, konečně musí míti obal okrouhlé výstřihy nad sebou ležící, kamž přijíti má otisk známky kolkové a výtisk razítka firmy. Ve výrobní místnosti musí býti vždy zhotovené hrací karty nekolkované ještě chovány ve zvláštních ohlášených schránách, které výrobce karet stále míti musí pečlivě uzavřeny.
e) Vedení knihy týdenní a zásobní: Každý výrobce karet hracích vésti má týdenní knihu, kdež zapsána jsou dopodrobna jména a zaměstnání jeho dělníků, jakož i mzda jim vyplácená; knihu tuto dlužno po vyčerpání jejího rozsahu (po uzavření, čili po úplném popsání) ještě uschovati po tři další léta. Zvláštní knihy vésti jest výrobcům karet hracích též o vrchních obrazích na kartách, jež objednali u některého tiskaře; do této knihy musí se zevrubně zapsati na levou stránku objednávka výrobcem učiněná a na pravé stránce dodávka tiskařem vyplněná.
f) Práce vyřizované mimo místnosti tovární: Zamýšlí-li výrobce hracích karet obstarati si tisk nebo barvotisk (kolorování) vrchních obrázků na kartách mimo své tovární místnosti, zažádati musí o povolení k tomu u příslušného okresního úřadu finančního. Povolení toto udělí se do odvolání a jen pro ten případ, že se dotyčná tiskárna nebo kolorista nachází v místě, kde lze snadno kontrolu prováděti, a podrobí-li se výslovně tiskař nebo kolorista revisím, jež orgánové kontrolní předsebráti mají, a není-li proti nim ze stanoviska zájmů důchodkových závady. O zmíněné žádosti rozhoduje okresní úřad, je-li držitel tiskárny nebo kolorista v jeho okresu, ihned, jinak ale dohodna se prve s oním úřadem finančním, v jehož okresu bydlí jmenované osoby.
2. Obchod kartami hracími:
a) Kdo zamýšlí provozovati obchod kartami hracími, má vedle ohlášení uloženého mu řádem živnostenským, 8 dní před početím tohoto druhu obchodu učiniti o tom oznámení úřadu finančnímu, označiti svoji obchodní místnost i na venek, jakožto místo, kde se hrací karty prodávají, a musí karty výhradně uschovávati a prodávati v ohlášené místnosti. Změna v místnosti obchodní musí býti ve třech dnech úřadu finančnímu oznámena.
b) Prodavači oprávněni jsou jeden výtisk hry neokolkovaný, avšak ke hře neupotřebitelný míti na skladě, aby se mohli kupci v jich místnosti podívati na jakost výrobku. Na každé takovéto hře poznamená úřad finanční určení její. Nařízením těmto vyhověti musí i výrobce karet v té případnosti, když zamýšlí karty ku hraní své vlastní nebo cizí výroby prodávati.
c) Karty hrací jsou bezpodmínečně vyloučeny z obchodu podomního.
d) Co se týče otázky, kdo oprávněn jest k obchodu kartami hracími dle stávajících zvyklostí živnostenských, vytknouti jest několik dobrozdání komor obchodních a živnostenských: Pražská obchodní a živnostenská komora podala pražskému magistrátu dobrozdání, že karty ku braní nenáležejí v obor obchodní uměleckých obchodů, že však obchodníci papírem oprávněni jsou míti na skladě karty ku hraní, ježto karty počítati jest k zboží papírovému. Obchodní a živnostenská komora brněnská vyslovila se v jednom dobrozdání v ten smysl, že obchodníci zbožím smíšeným jako takoví oprávněni jsou ku prodeji karet hracích, jsou Výroba karet hracích.
však podrobeni kontrolním předpisům důchodkového úřadu dle zák. ze dne 15. dubna 1881 č. 43 ř. z.; rovněž sluší právě tak oprávnění k obchodu kartami hracími přiznali všechněm oněm živnostníkům, jež nabyli nějaké živnosti podle § 38 ř. živn., jelikož tito majitelé živnosti oprávněni jsou při nejmenším vykonávati ona živnostenská oprávnění, jakáž přináležejí obchodníkům zbožím smíšeným.
II. Úřední (důchodková) kontrola výroby a obchodu kartami hracími. Výrobci karet ku hraní a obchodníci jimi povinni jsou vésti o zásobě hracích karet, o nově zhotovených, dodaných, odbytých nebo jinakým způsobem použitých kartách hracích zvláštní zápisy úřady finančními ověřené a tam zanésti ihned každou změnu nastalou; nadto pak musí předložiti orgánům revisí pověřeným na žádost kdykoli jimi projevenou ony zápisy o kartách obligatorně vedené a zároveň jim dovoliti, aby si činili výpisky, ukázati jim svou zásobu karet ku hraní, a vůbec propůjčiti se jim vůbec ku všechněm oněm pomocným službám osobně nebo zřízenci svými, jichž nezbytno k tomu, aby dotyční orgánové mohli úřední úkony své obstarati v předepsaných mezích. Jestliže se na majitele místností, v nichž se po živnostensku karet hracích upotřebí, udá, že používá karet nekolkovaných nebo náležitě nekolkovaných, má úřad finanční na základě tohoto oznámení naříditi, aby se orgány jím vyslanými za spolupůsobnosti některé osoby místní vrchnosti prohledala místnost obchodní a obydlené místnosti s ní snad spojené.
III. Přestupkу: Viz čl. »Poplatky kolkové z karet hracích«.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Výroba karet hracích. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 600-602.