Zkoumání potravin.


Zkoumání potravin a určitých poživatin tvoří zvláštní a výhradnou činnost nově zřízených ústavů státních, pokud se týká, zvláštních odborných znalců potravních.
I. Všeobecné ústavy státní pro zkoumání potravin.
1. Úkolem všeobecných ústavů státních pro zkoumání potravin a jistého druhu poživatin jest podrobovati k žádosti a na podnět určitých úřadů a orgánů, soudů a po případě i osob soukromých technickému prozkumu přinesené potraviny a na základě tohoto prozkumu podávati dobrozdání, jakož i prováděti v určitých závodech revise, nastane-li případ zákonem stanovený (§ 24 zák. ze dne 16. ledna 1896 č. 89 ř. z. z r. 1897, k tomu § 1 min. nař. ze dne 13. října 1897 č. 240 ř. z.). Kromě toho mají si při těchto ústavech státních odbývati zkušební praxi kandidáti znalectví potravin (viz čl. »Znalci potravin«) a vycvičiti se dozorčí orgánové t. zv. tržní komisaři v odbývaných tu kursech (§ 1 odst. 3. nař. z r. 1897 č. 240 ř. z.). Za jistých podmínek mohou všeobecné státní ústavy zkoumací přibrány býti i k jiným úkonům, jež nespadají — bezprostředně v obor působnosti jich právě vyznačený (§ 2. cit. nař. z r. 1897 č. 240 ř. z. — jsou to jmenovitě příbuzné předměty policie zdravotní a hygieny).
2. Tyto »c. k. všeobecné ústavy pro zkoumání potravin« podléhají přímo ministerstvu vnitra, a jsou organisovány v duchu ostatních státních ústavů (zřízenci jejich jsou úředníky, po případě sluhy státními požívajícími příjmů dle pravidelných dietních tříd — § 3 téhož nařízení а k tomu §§ 26, 28, 29 a 30 zák. ze dne 16. ledna 1896) Ústav zastoupen jest na venek přednostou svým, pokud se týká, náměstkem jeho; v jednotlivých záležitostech vysílá se přednostou některý úředník ústavu (§ 4 cit. nař.).
3. Je-li pochybno, zda potravina nebo poživatina ústavem zkoumaná zdraví škodlivá jest, přibrati lze ku poradě vědecké odborníky, eventuelně zeměpanské zvěrolékaře, načež podáno budiž písemné dobrozdání v tomto smyslu upravené (§ 5 cit. nař.).
4. Za technické zkoumání a podávání nálezů a dobrozdání svých oprávněny jsou všeobecné zkoumací ústavy státní žádati v náhradu nákladů tím vzešlých určité poplatky, zvláštním tarifem vyhlášené (§ 29. zák. z r. 1896 a §§ 6—8 cit. nař. z r. 1897). Zvláštní diety a cestovné požadovati smí úředníci ústavů těchto vyslaní k revisím (§§ 26 a 29 zák. z r. 1896 a § 8 nař. z r. 1897). Všeobecné zkoumací ústavy státní mohou však i s jednotlivými obcemi svého obvodu úředního uzavříti úmluvy stran vysílání úředníků svých k občasným revisím za paušální náhradu nákladů tím vznikajících; k úmluvám takovým potřebí jest schválení ministerstva vnitra (§§ 8 a 9 cit. nař. z r. 1897).
5. Ústavy tyto podávati mají posléze byvše k tomu vyzvány — zdarma dobrozdání svá o předmětech povahy všeobecné :
a) politickým úřadům zemským;
b) ministrem vnitra;
c) ministerstvu financí (srv. § 10 cit. nař.).
Úplná organisace všeobecných ústavů státních pro zkoumání potravin a určitých poživatin dosud provedena není, jelikož § 12 cit. nař. z r. 1897 výslovně poznamenává v té příčině: »Zvláštnímu nařízení vyhrazují se zevrubnější ustanovení o podmínkách pro připuštění ke služební praxi a o bězích vyučovacích, které při všeobecných státních ústavech zkoumacích budou zařízeny, aby byli vzděláváni zvláštní, přísežní orgánové (tržní komisaři) kteří podle příslušných zemských zákonů budou ustanoveni pro obchod potravinami a s užitečnými předměty náležejícími pod říšský zákon ze dne 16. ledna 1896.«
II. Státní místa pro zkoumání zvláštní.
1. Některé státní ústavy zabývající se podle určení svého technickým zkoumáním jednotlivých druhů potravin a poživatin (ve smyslu zákona z r. 1896) může ministr vnitra ve shodě s příslušnými ministry odborovými uznati za státní zvláštní místa zkoumací a vyhlásiti je jako taková v zákonníku říšském (§ 13 cit. nař. z r. 1897); byl-li některý ústav takový uznán za zvláštní místo zkoumací, není tím dotčena nikterak služební podřízenost, organisace a vnitřní zařízení tohoto ústavu (§ 15 cit. nař. z r. 1879) a nenastává rovněž nijaká změna co do všeobecných úkolů zásadně příslušejících ústavům pro zkoumání potravin (srv. §§ 13 a 1 cit. nař. z r. 1897). Těmto zvláštním zkoumacím místům nepřiděluje se však zvláštní úřední obvod; ústavy tyto úřadují jako fakultativní místa zkoumací tím způsobem, že úřadové i osoby soukromé mohou dle své vůle svěřiti technické prozkoumání potravin buď některému všeobecnému státnímu ústavu zkoumacímu nebo některému zvláštnímu místu zkoumacímu; v pravidelném titulu svém používati mají doložky : . . . . »jakožto státní zvláštní zkoumací místa pro —« (§ 15 cit. nař. z r. 1897).
2. Činnost těchto míst odnáší se jen k těm případnostem, kde škodlivost zdraví jest patrná, nebo kde zákonem nebo nařízením byla vyslovena zcela určitá pravidla pro posuzování škodlivosti zdraví určitých potravin a poživatin. Jinak tedy příslušnými jsou tu zásadně všeobecné státní zkoumací ústavy (§ 14 odst. 1 a 2 cit. nař. z r. 1897). Všeobecné ústavy státní (zkoumací) mohou ovšem z důvodů věcných nebo následkem přetížení postoupiti jednotlivé prozkumy státním zvláštním zkoumacím místům (§ 21 cit. nař. z r. 1897).
3. Tarifem vydaným pro všeobecné ústavy státní vázána jsou tato zvláštní místa zkoumací potud, pokud jde o technická zkoumání konaná na podnět úřadů a orgánů bdících nad zachováváním zákona z r. 1896 č. 89 ř. z. z r. 1897, nebo k žádosti soudů (srv. blíže § 16 cit. nař. z r. 1897).
4. Ostatně příslušejí místům těmto v působnosti na ně vznesené práva i povinnosti odnášející se k všeobecným ústavům státním pro zkoumání potravin zřízeným (§ 17 cit. nař. z r. 1897 а k tomu srv. §§ 26, 28, 29 a 30 zák. ze dne 16. ledna 1896, dále §§ 5, 6, 7, 8 a 11 téhož nařízení z r. 1897, jež mají tu dojiti obdobného použití).
III. Státně ustanovení analytikové potravin:
1. Jednotliví úředníci státní, kteří vynikají jako odborníci, mohou býti ministrem vnitra ve srozumění s příslušným představeným úřadem jejich zmocněni k tomu, aby samostatně konali technická zkoumání a podávali písemné nálezy a dobrá zdání o předmětech náležejících pod hledisko cit. zákona ze dne 16. ledna 1896; doložka, již v písemnostech svých v této vlastnosti používati musí, zní: »X. X., jakožto státně zřízený potravní analytik pro —.« (§ 18 odst. 1 cit. nař.).
2. Nálezy a dobrozdání takovýmto odborníkem podaná buďtež za účelem vyměření a vybrání poplatků předložena všeobecnému zkoumacímu ústavu státnímu, v jehož úředním obvodu onen odborník sídlí (§ 18 odst. 2 cit. nař.),
IV. Nález podaný zvláštním místem zkoumacím nebo státně zřízeným potravním analytikem o tom, zda určitá potravina nebo poživatina jest zdraví škodlivá, má býti v pochybných případech přezkoumán od příslušného státního zkoumacího ústavu (§ 20 cit. nař. ze dne 13. října r. 1897 č. 240 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zkoumání potravin. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 857-859.