Vlaky železniční zvláštní.


Přísně vzato jsou zvláštní vlaky neboli zvláštní jízdy toliko ty, které se konají v naléhavých případech v zájmu vozby železniční (k př. při úrazech železničních, výpomoc a pod.) mimo řád jízdní, ba dokonce i bez ohlášení (avisa). Obecně označují se jako »vlaky zvláštní« ony železniční vlaky, kteréž vypravují se po zapravení poplatků dle tarifu od případu k případu na základě jízdního řádu, který není obsažen v knize řádů jízdních, ač sluší je spíše nazvati vlaky separátními.
Vlaky zvláštní upraviti jest tím způsobem, aby se tím nerušil pořádek pravidelných vlaků osobních; o tom, že vypraven jest zvláštní vlak, vyrozuměti jest a to před odjezdem jeho všechny železniční hlídače dotyčné tratě železniční. Jednotlivě dopravující vlaky dlužno po pravidle posuzovati jako vlaky zvláštní i co do stanovené rychlosti v jízdě; v té příčině dovoleny jsou výjimky pouze v těch případech, kde komise vyšetřuje stroj. (§§ 37 a 38 želez. dopr. řádu ze dne 16. listopadu 1851 č. 1 ř. z.). Zvláštní jízdy (separátní vlaky povoluje správa dle uvážení svého (§ 10 dopr. řádu železn.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vlaky železniční zvláštní. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 478-478.