Premie.


I. Pojem a druhy.
Premie značí tolik, co odměna; v širším smyslu slova jest premie úplatou, náhradou, která se dle smlouvy nebo na základě zvláštních norem právních nebo v jinaké způsobě zajišťuje.
Druhy premie jsou rozmanité.
1. Nejčetněji vyskytují se premie v obchodu pojišťovacím; převezme-li kdo pojištění za premii, zakládá tím absolutní obchod (čl. 271 obch. z.). Premií při smlouvě pojišťovací sluší rozuměti peněžitou dávku, kterouž pojištěný dle smlouvy poskytuje pojišťovateli jedinkrát nebo periodicky za cenu (sumu), kterouž pojišťovatel musí pojištěnému ze smlouvy pojišťovací zaplatiti, nastoupí-li určité události, nebo uplyne-li jistá doba. Premie jest v tomto případu aequivalentem, který poskytuje pojištěnec pojišťovateli za vzájemné závazky, které tento za onoho na sebe přijímá. Premie záleží v určitém obnosu číselně smluveném, jejž sluší zpravidla spláceti v určitých lhůtách s těmi následky, že smlouva pojišťovací zaniká, jakmile se nedodržela premie nebo v čas pravý se neplatilo. Pojišťovací společnosti počítají čisté (netto) a sazbové (tarifové) premie, jež pospolu činí plné premie, které má zaplatiti pojištěný.
Každá racionelní správa pojišťovny na život požaduje též reservní fond prémiový, t. j. fond, který poskytuje pojišťovně potřebných prostředků, aby dostáti mohla závazkům svým. Fond tento zřizuje se z oněch obnosů, které plynou z přebytku splátek prémiových po uhražení risika t. j. z přebytku, který vychází ze zaplacených prémií s odpočítáním zapravených náhrad (ostatně viz čl. »Pojištění životní,« »Pojištění námořské smlouvy o zápůjčku na lodi,« »Smlouvy pojišťovací«).
2. Premie má rozsáhlý význam v obchodu bursovním při t. zv. obchodech premiových (srv. čl. »Bursa«).
3. Zápůjčky premiové tvoří značnou část obchodu cennými papíry.
4. Premie vývozní jsou náhrady, které poskytuje správa státní při vývozu jistého zboží z celního území vývozcova za to, že za dotyčné zboží svého času zaplaceno bylo dovozní clo nebo daň spotřební.
Mluví se též o t. zv. nepřímých vývozních prémiích, které vyskytují se tehdy, vyváží-li se surovina jako hotový tovar, ve kterémžto případu daň definitivně zaplacená se restituje, nahražuje. Takovéto vývozní premie označuje rakouský zákon cukerní a kořaleční jako vývozní bonifikace (náhrady).
Vývozní premie mají pro národní hospodářství význam nemalý, ulehčujíce tuzemskému vyrabiteli odbyt jeho výrobků na velkém trhu světovém (ostatně viz čl. »Daň z lihu,« »Daň z cukru«).
5. V dalším smyslu slova zajišťují se premie jako zvláštní odměna
při provozování živností a ku povznesení zemědělství, tak ku př. poskytují se pode jménem premií ve většině zemí na ochranu rolnictví náhrady za sbírání škodlivých hmyzů. Dříve poskytovány též premie za zabité dravce; leč odměny ty byly většinou v jednotlivých zemích korunních nebo bylo udělení jich podmíněno různými obmezeními. Za dobrý chov a pěstění koní poskytují se odměny státní a rovněž i odměny za povznesení chovu dobytka hovězího. Různé hospodářské a živnostenské výstavy udílí rovněž premie vystavovatelům, kteří súčastnili se výstavy dodavše předměty vynikající důležitostí a významem svým.
6. V obchodu knihkupeckém jest premie nádavkem záležejícím v nějakém uměleckém díle (obrazu), které se zajišťuje a dává upisovateli nebo předplatiteli, odebéře-li od knihkupce větší zásobu knih.
7. Dřívější školní premie rozdílené ve školách obecných zrušeny byly novějšími zákony školními.
8. Premie zajišťují též úřady bezpečnostní i soukromé osoby na vypátrání a postižení osob, které se dopustily nějakého těžkého zločinu.
Prenotace viz Záznam knihovní.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Premie. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 739-740.