Přestavby (v právu berním).


Strhne-li se stávající budova až po zemi a odtud pak znova se staví (přestavba), nebo celé části budovy hodící se k samostatnému používání strhnou se až po zemi nebo jednotlivá poschodí v celém obvodu svém se rozboří a nově postaví (částečná přestavba), nastává dočasné osvobození od daně domovní a třídní i se státními přirážkami.
Použití zdí společných se sousedními budovami nestírá budově rázu přestavby. Naproti tomu neposkytují osvobození od daní opravy budovy a přetvoření vnitřní, ať se při nich odstraní stará střecha nebo neodstraní, ať zvýší se zdi nebo nezvýší. Při obou způsobách přestavby (úplná a částečná přestavba) rozhodnými jsou jen ony stavby, které se nacházejí nad povrchem země — nad niveau, — a nepřihlíží se tudíž při stanovení způsobu přestavby ku provádění staveb pod niveau, tedy zvláště sklepů (rozh. spr. s. dv. ze dne 2. listopadu 1892 č. 3269 sb. »Budw.« č. sb. 6847). Způsob a míra osvobození od daní jest stanovena při přestavbách právě tak jako při novostavbách, sluší však poznamenati, že úroky odpočtou se od kapitálů na objektu váznoucích jedině při budovách úplně osvobozených od daně domovní.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Všeobecný slovník právní. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 916-917.