Výbor synodální.


I. Složení.
Vedle protestantské ústavy církevní volí každá generální synoda (augšpurského i helvétského vyznání) ze středu svého dvě osoby stavu duchovního a dvě osoby světské, jež povolány jsou jakožto výborové synodální fungovati až do té doby, kdy sestoupí se nejbližší generální synoda. Generální synoda volí též stejný počet náhradníků z každého stavu. Po vypršení doby činovní mohou se členové výboru synodálního opětně voliti. Pozbude-li některý člen výboru synodálního způsobilosti vstoupiti do nejbližší synody, podržuje nicméně mandát udělený synodou generální tak dlouho, dokud se nesestoupí nejbližší řádná nebo mimořádná synoda. Výbor synodální ustavuje se volbou předsedy a jest povinen učiniti o tom sdělení vrchní radě církevní.
II. Obor působnosti.
Výboru synodálnímu přináleží:
1. prováděti ve jménu generální synody příkazy od ní uložené, jmenovitě pak usnesení její předložiti vrchní radě církevní, pokud nebyla presidiem synody před skončením synody v předloze oznámena;
2. sestavovati úřední zprávu o synodě generální;
3. výbor synodální jest poradním orgánem vrchní rady církevní;
4. vrchní rada církevní může se dožadovati v každém důležitějším případu dobrozdání výboru synodálního, jenž jest k tomu povinen: v řízení disciplinárním proti superintendentům a výborům superintendenčním, při sdělávání, pokud se týká, při změně stanov zkušebních pro bohoslovce a při usnášeních o kázni církevní;
5. přivolení výboru synodálního potřebí jest, má-li se odročiti svolání řádné synody generální nebo má-li býti svolána synoda generální mimořádná, a konečně vyhledává se přivolení výboru synodálního při opatřeních prozatímních (§§ 138—140 ústavy církevní).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Výbor synodální. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 509-509.