Avisování při dopravě zboží po železnicích.


1. Avisování došlého zboží. (§ 68., 63. želez. dopr. ř.). Správa železniční jest povinna, jakmile zboží dojde, příjemci písemně to oznámiti, ač-li sama zboží ihned nedodá. Toto návěští (Aviso, Bezugschein) budiž příjemci na jeho útraty nejpozději po dojití a složení zboží poslem, poštou aneb jiným způsobem zasláno, s vyzváním, aby zboží odebral v době, v návěští ustanovené. Při rychlozboží budiž návěští doručeno bez zbytečného odkladu ve dvou hodinách po dojití zboží. Lhůta tato se v neděli a ve svátky 12. hodinou polední, ve všední dny pak 6. hodinou večerní až do započetí hodin úředních dne následujícího přerušuje a v běhu zastavuje. Za návěští nesmí býti vybírán poplatek (ovšem ale za doručení návěští).
Návěští se nepošle:
a) Zakázal-li si toto příjemce;
b) má-li zboží na dráze až do přihlášení se příjemce zůstati ležeti (zboží zaslané restante);
c) dodá-li se ihned správou železniční samou.
Avisování má význam hlavně při posuzování, zda-li lhůta dodací byla dodržena čili nic, neboť stačí, bylo-li návěští během lhůty této dáno na poštu, neb bylo-li jiným způsobem příjemci skutečně doručeno.
Přijme-li návěští příjemce, nabývá sice práva zboží si odebrati, nestává se však vlastníkem jeho.
Zvláštní avisování příjemce (§ 34. nař. min. obch. ze dne 21. srpna 1893 č. 126. ř. z.) jest nařízeno ohledně dopravy třaskavin ku dopravě připuštěných a třaskavin zápalných, jichž doprava musí býti telegraficky oznámena adressátovi na útraty zasílatelovy. Jakmile zásylka dojde, má se o tom adressát ihned telegraficky neb zvláštním poslem zpraviti.
2. Avisování čili oznámení překážek při dopravě aneb dodání vyskytlých. Byla-li doprava přerušena, budiž odesílatel o tom vyrozuměn a dožádán, aby jinak se zbožím naložil, ač neuzná-li dráha ve prospěchu příjemcově za dobré zboží jiným způsobem dopraviti na místo určené (§ 65. želez. dopr. ř.). Naskytnou-li se překážky při odevzdávání, má stanice přijímací bez odkladu odesílatele prostřednictvím stanice odesílací o tom vyrozuměti. Toto platí jmenovitě při zboží, kteréž příjemce přijmouti neb odebrati se zdráhá, nebo nestalo-li se tak v čase ustanoveném, či stalo-li se vydání zboží nemožným (§ 70. žel. dopr. ř.).
3. Avisování dobírek. — Železnice jest povinna při zásylkách proti dobírce, jakmile obnos dobírky příjemcem byl zapraven, ihned odesílatele o tom zpraviti, ač není-li v sazbě zvláštní lhůta k výplatě ustanovena (§ 62. žel. dopr. ř.).
4. Avisování přeplatků a nedoplatků. — Bylo-li dopravné nesprávně vypočteno, musí se doplatiti to, oč bylo vypočteno méně, naproti tomu vrátiti to, oč bylo vypočteno více. O tom budiž účastník co nejdříve zpraven (§ 61. žel. dopr. ř.).
5. Návěští o nálezu ztraceného zboží. (§ 82. žel. dopr. ř.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Avisování při dopravě zboží po železnicích.. Všeobecný slovník právní. Díl první. Accessio - Jistota žalobní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1896, svazek/ročník 1, s. 55-55.