Přibalení zboží.


I. Přibalení je kupecká zvyklosť v tom spočívající, že zasílatel zboží z ochoty ke kupci přibalí ke zboží mu prodanému a zasýlanému i jiné cizí zboží, jež se kupci od třetích osob zasílá, by tím výlohy dovozu zmenšil, pokud se týče výlohy ohledně zboží přibaleného mu ušetřil. Jest otázka, je-li přibalení zboží obchodem ve smyslu čl. 272 obch. z. ad 3, pokud se týče obchodem ve smyslu čl. 274 obch. z. K této otázce sluší záporně odpověděti, poněvadž přibalení je služba z ochoty, za kterou se záplata ani nežádá ani nepovoluje, je to služba, která bezplatně se prokazuje. Takové úkony ochoty nejsou však obchody a rovněž nenáleží k provozování živnosti obchodní a to tím méně, poněvadž přibalené zboží je zpravidla zcela jiné zboží, než které zasílatel adresátu dopravuje a nelze proto tvrditi, že přibalení zboží náleží ku provozování živnosti zasílatelovy. Byť i sledovaly takovéto úkony ochoty jisté zájmy obchodní, zejmena by udržely přátelské styky s odběrateli, jest přece moment bezplatnosti rozhodným a nelze již vzhledem k tomu o obchodu mluviti (rozh. ze dne 20. února 1889 č. 1842., časop. »Jur. Bl. z 23. června 1889). Přes to nicméně je zasílatel povinen při přibalení zboží šetřiti péče řádného kupce. Náklady spojené s přibalením nese patrně adresát a nikoliv zasílatel, poněvadž třeba za to míti, že nechtěl zasílatel přibalením vzíti na se ještě obtížnější břemena (§ 915 o. z. o.) a poněvadž dle obchodních zvyklostí adresát v tomto případě všecky náklady přibalení má sám nésti (čl. 351 obch. z.).
Nebezpečí přibalení nese příjemce, leč by prokázal, že zasílatel nešetřil při tom péče řádného kupce.
Nebezpečí dopravy nese příjemce, leč by bylo bývalo něco jiného umluveno (čl. 344 a 345 obch. z.).
II. Dle důchodkového trestního zákona je
1. přibalení zboží, jež podléhá clu vývoznímu aneb jehož vývoz je zakázán, k zásilce zboží, jež byla k průvozu celním územím ohlášena aneb k vývozu z celního území pod úředním závěrem poukázána, důchodkovým přestupkem podloudnictví (§ 194 důch. tr. z.).
2. Zkrácením důchodku je, přibalí-li se psaní neb jiný předmět poštovnímu poplatku podléhající k takovým psaním, balíčkům neb ku zboží dovoznímu, jež požívají úplného neb částečného osvobození od poplatku poštovního (§ 423, 2 ad e).
3. Připojení písemného sdělení ke křížové zásilce nebo vložky, jež není dovoleno přijmouti do křížové zásilky, je rovněž zkrácením důchodku (výn. m. fin. ze dne 17. prosince 1852 č. 45938—1481 a výn. m. fin. ze dne 13. srpna 1858 č. 36647—792 č. 38 ř. z.).
V případech v odst. 2 a 3 je trestem desateronásobný neb dvacetinásobný obnos toho obnosu, jenž státnímu důchodu byl odňat aneb bylo nebezpečí, že odňat bude; jsou-li zde přitěžující okolnosti, může býti trest zvýšen až na třicetinásobný obnos zmíněného obnosu (§ 429 tr. z. důch.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Všeobecný slovník právní. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 926-927.