Živnost cihlářská.
Živnost cihlářská.
1 Cihelny náležejí k oněm živnostenským provozovárnám, jež jsou na schválení živnostenského úřadu ve smyslu §§ 25 — 32 živn. řádu vázány, ježto tento závod živnostenský spojen jest se žárovišti a značnějším vyvinováním se kouře ohroženo neb obtěžováno jest sousedstvo.
2 Při živnosti cihlářské naskytuje se předkem otázka, zda-li a za kterých podmínek lze cihelny raditi mezi zemědělské závody odštěpné. Otázku tuto sluší zpravidla zodpověděti záporně, neboť provozuje-li nějaký zemědělec cihlářskou živnost na vlastním pozemku, nelze to již považovati za zemědělský odštěpný závod, ježto činnost tato není v nezbytné souvislosti s pracemi zemědělskými a s dalšími úkony, jež zemědělství vyžaduje (obch. a živn. komora pražská sb. č. 2837). Dle názoru správního dvoru soudního lze o zemědělském průmyslu mluviti pouze tam, kde zemědělec zabývá se zpracováním výrobků docílených provozováním zemědělství jakožto zaměstnáním vedlejším a to v ten způsob, že tímto zpracováním nepozbývají výrobky povahy suroviny. Při výrobě cihel není však o nějakém výrobku zemědělském řeči; neboť hlína, z níž se béře materiál upotřebený ku výrobě cihel, jest sice nezbytným podkladem a podmínkou zemědělství, není však jeho výrobkem (rozh. ze dne 8. května 1894 č. 1578 sb. »Budwinski« č. 7888).
3 Výroba kamnových kachlí děje se, jak známo, podstatně zcela jiným a daleko složitějším způsobem než výroba cihel, a proto sluší považovati kachle nikoli za výrobek cihel, nýbrž za výrobek specielní provozovárny ku pálení zboží hliněného; okolnost tato vytčena jest též v § 27 řádu živn., kdež jsou »cihelny« (pol. 43) výslovně rozlišovány od >závodů ku pálení zboží hliněného« (pol. 45). Nadto potřebí jest ku výrobě kachli dle § 1 řádu živn. zvláštní zručnosti, kteráž vyhledává vzdělání živnostenské nabyté vyučením a delším zaměstnáním v oboru tom a to tím více, ježto vyrabitelé kachlí jakožto odborníci zaměstnávají se i stavbou kamen z kachli. Následkem toho neopravňuje schválení dané pro živnost cihlářskou nikdy ku výrobě kachli, naopak sluší výrobu kachli považovati za řemeslnou živnost (rozh. obchodní a živnostenské komory lvovské sb. č. 3168). Živnost cukrářská.
973
Živnost cinařská viz Živnosť kovolitecká.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost cihlářská . Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 994-995.