Zboží cla prosté.


I. Pojem.
Za zboží cla prosté považují se všeobecně ve smyslu řádu celního a monopolního (§ 16) ony předměty, kteréž nepodléhají ani clu dovoznímu ani clu vývoznímu, a jichž se ani netýká zákaz dovozu, vývozu nebo průvozu; avšak zboží cla prosté rozlišuje se ve zboží podmínečně a bezpodmínečně prosté. Bezpodmínečně cla prostými jsou ony předměty, kteréž celní tarif jako takové výslovně vyznačuje ; podmínečně cla prostým jest ono zboží, kteréž celní tarif a uvozovací zákon k celnímu tarifu označuje jako prosté cla za splnění podmínek zákonem předepsaných (srv. čl. Úlevy celní). Zboží bezpodmínečné cla prosté přicházející otevřené a nezabalené a ve příčině jehož učiněna byla mezi smluvními státy zvláštní úmluva, může býti dopravováno přes hranice i po vedlejších cestách denního času zákonem k tomu stanoveného ; avšak předměty cla prosté, pokud v obalu přicházejí, nesmí přes hranice přecházeti po cestách vedlejších a může se s nimi nakládati jako se zbožím cla prostým toliko při úřadech celních. Bezpodmínečně cla prostým jest dle všeobecného celního tarifu bez ohledu na původ dotyčných předmětů toto zboží : zelenina, ovoce (saz. č. 32 a), semeno lněné, jádra palmová, jádra ovocná (saz. č. 33) ; byliny a částky bylinné, obilí a luštěniny v klasech nebo v zeleninách, lýčí, mořská tráva, rákosí, seno, stelivo (saz. č. 36); zvířata (saz. č. 52), mléko (saz. č. 54), vinná réva, med a vosk, úly se živými včelami (saz. č. 56), kůže a surové kožešiny (zelené nebo suché, také solené nebo vápnem napuštěné, avšak dále nespracované (saz. č. 60) ; peří (saz. č. 62 i peří do peřin, brka, ozdobná péra neupravená ještě); zvířecí výrobky a j. v. (saz. č. 64).
II. Případy, kde obchod zbožím a předměty určenými k zušlechtění, opravení nebo k zpracování v tuzemsku, nepodléhá clu (vylil. min. fin. a obch. ze dne 21. května 1887 č. 60 ř. z. z r. 1887). U provedení čl. X. bodu 2 celního zákona k všeobecnému tarifu celnímu ze dne 25. května 1882 povolují se následující druhy obchodu v obchodu zušlechťovacím:
1. pokud je tu kterýkoli druh zpracování nebo zušlechtění, při kterémž na uvedených předmětech připojeny jsou materielní (hmotné) známky totožnosti, kteréž lze při vývozu opětně poznati ve zpracovaném nebo zušlechtěném stavu;
2. povolení to platí pro surové boby kakaa za vývoz tovarů čokoládových ;
3. pro vejce za vývoz albuminu a konserv vaječných;
4. pro přízi i s tkaninami k tomu náležejícími za vývoz jich v tom stavu, když vyháčkovány nebo vyšity jsou;
5. pro přízi za vývoz oděvů; . pro přízi (i elastickou) za vývoz obuvi a pro látky za vývoz slunečníků a deštníků ;
7. pro surové železo a litinu, obecné kovy, polotovary ze Železa a obyčejných kovů za vývoz kuchyňského nádobí, konstrukcí stavebních a mostních, značnějších litých předmětů, strojů, přístrojů a povozů ;
8. pro cink za vývoz plechu, litých tyčí a oxydů z činku;
9. pro plech za vývoz konserv a jiných nádob;
10. pro obilí za vývoz mouky a jiných mlýnských výrobků (min. nař, ze dne 29. května 1882 č. 50 ř. z. a č. 7 ř. z. z r. 1896);
11. pro surovou rýži zcela nebo z části jen v luskách za vývoz rýže hlazené, dále pro surovou rýži jakož i trhanou rýži za vývoz rýžového škrobu ;
12. pro menší obchody jiné na základě starších povolení fakticky již provozované.
III. Žádost o povolení odebírati zboží a předměty k zušlechtění a spracovaní bez závazku k zaplacení cla svědčiž zemskému finančnímu ředitelství (srv. čl. Řízení upravovači). Povolení udělí se toliko osobám nebo závodům požívajícím v ohledu důchodkovém naprosté důvěry, a ty pak spracují zboží ve vlastním závodu; jen zcela výjimečně též sprostředkovatelům práce (faktorům) — a v obou případech do odvolání na určitou dobu (jednoho roku nebo na několik let).
IV. K obstarávání řízení známkovacího pro předměty vyvážené k opravě do Německa jsou na dále bez vyššího zmocnění oprávněny úřady celní ve smyslu oprávnění jim při vyclívání příslušejících ; části, které provedenou reparaturou přibyly, buďtež při návratu vycleny podle jakkosti materiálu svého ; známkovací řízení reparatur do Německa vyvážených týká se jen případů skutečných oprav a nepovoluje se tam, kde na př. jde o oživení vybledlých barev, o vyčistění šatstva a pod., tedy o jistý druh obchodu apreturního.
V. Moučný obchod pro mlýny, kteréž semílají pro vývoz cizozemské obilí. Zboží odebrané z cizozemska nebo ze svobodného skladiště ku semletí s výhradou náhrady cla musí býti u některého k tomu zmocněného úřadu celního nebo u některého oddělení stráže finanční, kteréž funguje i jako úřad přívozní i jako úřad vývozní, k semletí ohlášeno a příslušný obnos cla musí se hotově jako jistota složití a vyřídí se v řízení známkovacím. Clo nahradí se při prohlídce vyváženého výrobku moučného a sice má se nahraditi clo v šestiměsíční lhůtě počítaje ode dne, kdy sluší obilí odebrati, při čemž žádá se jako průkaz známkovacího listu opatřeného potvrzením o dovoleném vývozu dle té zásady, že za každých 100 kg. vyvežených moučných výrobků (k nimž otruby a podobné odpadky nenáležejí) nahradí se clo složené za 100 kg. obilí na dotyčném místě.
VI. Obchod zušlechťovací krajkami.
Tento zušlechťovací obchod rozpadá se ve dva druhy, s nimiž dlužno na úřadu celním rozdílně nakládati a to :
1. Zušlechťovací obchod surovými, bílenými, barvenými, různobarevné tkanými nebo potisknutými bavlněnými tkaninami а k tomu náležející tkanou přízí z bavlny při opětném vývozu vyháčkované tkaniny ve stavu surovém, pokud se týká, ve stavu nezměněném a nerozdílném nebo rozděleném pouze ve dva kusy označené dvěma známkami totožnosti (kupony) ; tu postupuje se jako při dovozu, . Zušlechťovací obchod surovými bavlněnými tkaninami a přízí bavlněnou za opětný vývoz vyháčkované tkaniny ve stavu obíleném, rozděleném a koupě schopném; druhy háčkování, jimiž uvedené tkaniny zpracovány býti mají, rozpadají se ve čtvero pododdělení.
Povolení k háčkovacímu obchodu zušlechťovacímu udílí okresní finanční ředitelství osobám a závodům požívajícím v ohledu důchodkovém plné důvěry, kteréž pak vyháčkování provedou ve vlastním závodu nebo dají to za mzdu dělníkům vyháčkovati, nebo také dostává se povolení onoho sprostředkovatelům práce (faktorům) kvalifikovaným rovněž jako důvěry hodným v ohledu důchodkovém. Určitá strana může při dovozu zboží a jeho vývozu jednati toliko u jednoho a téhož úřadu celního ; zjištění cla státi se má ve výši udané v žádosti před početím obchodu zušlechťovacího, prve než ještě první zásoba zboží k řízení celnímu přihlášena byla. Ústní prohlášení připouští se až do cla v obnosu 15 zl. ; písemné prohlášení musí se podati dvojmo a má zejména obsahovati počet celých, dále nedělitelných kusů tkaniny (kuponů), den dovozu, druh háčkování a to jemné ruční a crochetové háčkování atd. Žádá-li strana o vrácení přiměřené částky jistoty celní poskytnuté v hotovosti nebo v cenných papírech právě za uvedené vyháčkované tkaniny, mají úřadové celní obnos 82 zl. za 100 kg. pokládati a počítati při uvedených právě tkaninách vyháčkovaných předběžně jako uvolňující se jistotu. Jestliže veškery kusy vyháčkovaných tkanin vyznačené v některém prohlášení nebo listu známkovacím se vyvážejí, přikročuje se ke srážkám (viz čl. Řízení upravovači).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zboží cla prosté. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 795-797.