Ptactvo a ochrana jeho.


I. Jisté druhy opeřenců — zvěř opeřená — smí se honiti a smí býti zabity od osob k honbě oprávněných, za podmínek a obmezení uvedených v zákonech honebních a v zákonech na ochranu ptactva. Na ochranu nehonitelného a ku pěstování půdy užitečného ptactva, zvláště těch druhů, které hubí škodlivý hmyz, jest zůstaveno zemskému zákonodárství vydati příhodné předpisy. V té příčině byly skutečně vydány tyto zemské zákony: pro Čechy zákon ze dne 30. dubna 1870 č. 39 z. z.; pro Moravu zák. ze dne 30. dubna 1870 č. 36 z. z.; pro Slezsko zák. ze dne 30. dubna 1870 č. 34 z. z.; pro Dolní Rakousy zák. ze dne 28. srpna 1889 č. 27 z. z.; pro Rakousy Horní zák. ze dne 30. dubna 1870 č. 24 z. z.; pro Solnohrady zák. ze dne 31. července 1888 č. 7 z. z.; pro Tyroly zák. ze dne 30. dubna 1870 č. 37 z. z. str. 82; pro Vorarlbersko zák. ze dne 30. dubna 1870 č. 39 z. z.; pro Gorici a Gradišku zák. ze dne 11. září 1892 č. 26 z. z.; pro Istrii zák. ze dne 2. září 1870 č. 46 z. z.; pro Štýrsko zák. ze dne 10. prosince 1868 č. 6. z. z. z r. 1869; pro Korutany zák. ze dne 30. listopadu 1870 č. 54 z. z. a ze dne 28. března 1883 č. 11 z. z.; pro Krajinu zák. ze dne 17. června 1870 č. 20 z. z.; pro Halič zák. ze dne 21. prosince 1874 č. 10 z. z. z r. 1875; pro Bukovinu zák. ze dne 30. dubna 1870 č. 23 z. z.
II. Zákony tyto ovládány jsou asi následujícími všeobecnými zázadami:
1. Zapověděno jest chytati a usmrcovati určité užitečné ptáky, ničení nebo vybírání vajec a hnízd, jakož i konečně hubiti a odstraňovati je. Citované zemské zákony vypočítávají specielně ony druhy ptactva, jež bezpodmínečně zakázáno jest chytati a usmrcovati, tak na př. při netopýrech, Ptactvo a ochrana jeho.
sovách, vlašťovkách a téměř při všech zpěvavých a tažných ptácích, ježto všechna tato zvířata živí se hlavně myšmi nebo hmyzem a tudíž jsou na prospěch rolnictví i zelinářství.
2. Naproti tomu dovoleno jest chytati, usmrcovati a prodávati škodlivá zvířata, pokud nejsou honebními zákony vyhražena osobám k honbě oprávněným.
3. Zemské zákony vypočítávají ony druhy ptáků, jichž vejce vybírati a hnízda jich ničiti smí zřízenci honební, a sice jest tomu tak při všech druzích orlů a sokolů, supů, výrů, sojek, krahujců a j.
4. Jisté druhy ptactva dovoleno jest chytati a usmrcovati jen mimo dobu páření. Sem patří věžní sokol, čejky, stehlíci, čížek, vrabec domácí a polní atd. Než i chytání a zabíjení těchto ptáků dovoleno jest jen s písemným přivolením představenstva obce a za souhlasu držitele pozemků — v Čechách pak potřebí jest též souhlasu osoby k honbě oprávněné. V některých zemích — jako ku př. v Istrii — dává toto povolení politický úřad na dobu jednoho roku, a to přísně přihlédaje k tomu, zda vzhledem k poměrům práce polní připustiti lze chytání ptactva.
5. Zapověděno jest dále takto chytati, pokud se týká, chytati těmito prostředky: s použitím léčí nebo vábících ptáků z druhů ad 1. svrchu naznačených, chytání pomocí sítí nalíčených v nízkých (živých) plotech nebo křovinách, pomocí lepkavých látek (ptačí lep lepkavé pruty atd.), v Istrii mimo to zapověděno jest chytati ptáky do sítí nebo do oka, v Tyrolsku chytati se nesmí ptactvo do rychlokruhů, v Gorici a Gradisce do sítí jakéhokoli druhu, ve Slezsku pak zapověděno jest chytati ptactvo příklopy nebo do vodních příkopů.
III. Řízení trestní.
Přestupky těchto nařízení má právo potrestati představený obce se dvěma obecními radními peněžitou pokutou od 1 do 10 zl. a opětuje-li vinník činnost svou, až do 20 zl, po případě trestem vězení od 12 hodin do 4 dnů (v Istrii 48 hodin, v Tyrolsku až do 8 dnů). Mimo to zabaviti jest chytací náčiní i chycená zvířata a propustiti je na svobodu, pokud jsou živá.
IV. Úřední dohled.
Právo dohledu přísluší:
1. obcím;
2. v Čechách přísluší okresnímu výboru bdíti nad tím, aby dotyčných zákonných ustanovení představenstva obcí pilně šetřila. Okresní výbor má zejména pečovati o to, aby zákon na ochranu ptactva každoročně dvakráte, v prosinci a v březnu, byl představenstvem obcí v obcích vyhlášen způsobem v místě obvyklým. Zanedbá-li obecní představený povinností v tomto zákoně vyznačených, potrestán bude od politického úřadu trestem pořádkovým od 10—20 zl. ve prospěch fondu zemědělského.
3. Četnictvo, personál lesní, honební a hlídači polní, dále všechny veřejné orgány dozorčí jsou povinny oznámiti každý přestupek zákonů na ochranu ptactva představeným obce.
4. Odvolání z odepření přivolení ku chytání ptactva nebo z podmínek připojených ku povolení podati sluší k politické vládě zemské a v další instanci k ministerstvu orby, odvolání z trestního nálezu však podati jest k politickému úřadu okresnímu. (Odvolání ze dvou souhlasných nálezů se v Rakousku nepřipouští.) 5. Učitelé škol národních jsou povinni poučovati mládež školní o škodlivých následcích vybírání hnízd, chytání a usmrcování užitečných ptáků a předvésti jí zvlášť každého roku před pářením zákonná ustanovení na ochranu těchto ptáků vydaná a zabrániti dotyčným přestupkům, pokud to jest v jich moci.
6. K účelům vědeckým může politický úřad zemský dopustiti výjimky z uvedených ustanovení zákonných.
V. Co se týče otázky okupace (zmocnění se) škodlivých ptáků bez pána jsoucích, dopouští se okupace tato předkem, jak z citovaných zákonů zemských na jevo jde, držiteli pozemku na jeho pozemku, kdežto ve příčině okupace těchto zvířat na veřejné půdě průchod mají všeobecné zásady právní; i může si zvířat takových osvojiti kdokoli.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Ptactvo a ochrana jeho. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 1059-1061.