Zástupci patentní.


I. Pojem.
Zastupitelství patentní obsahuje oprávnění, zastupovati po živnostenskú strany v záležitostech ochrany vynálezů se týkajících. Zástupci moc neodnáší se však ke sporům vedeným o to, aby patent udělený nebo výsada odvolány, za neplatný prohlášeny neb odňaty byly, jakož i pokud jde o záležitosti mimo obor technický spadající (§ 13 min. nař. ze dne 15. září 1898 č. 161 ř. z.).
II. Náležitosti.
a) Kdo za zástupce patentového ustanoven býti chce, musí za to žádati u patentového úřadu, prokázav zkouškou z práva patentového způsobilost svou a splniv jiné podmínky stanovené podrobně v zákonu patentním (§ 43 odst. 6 č. 1—6 zák. pat. a § 1 cit. min. nař.). Dotčená zkouška jest ústní a neveřejná a případně může i písemná zkouška jí předcházeti ; zkoušky konají se u úřadu patentního ve Vídni a mají podati vysvědčení o tom, že kandidát zevrubně zná rakouské právo patentové i příslušná ustanovení smluv mezinárodních, jakož i nejdůležitější aspoň normy cizozemské patentů v se dotýkající (§ 6 cit. nař. z r. 1898). Pokud pak jde o právo naše, prokázati má uchazeč touto zkouškou zběhlost v příbuzných odvětvích práva živnostenského a autorského (ochrana známek a vzorků, předpisy o výsadách) (§ 6 odst. 2 a 3 cit. nař. z r. 1898 a k tomu srv. též §§ 1 — 7 téhož nařízení). Kdož při zkoušce obstáli a patentním úřadem za zástupce patentní uznáni byli, zapíší se po vykonané přísaze do veřejného rejstříku patentních zástupců (vedeného při úřadě patentním) a tím nabývají práva zastupovati strany v záležitostech patentních v rozsahu vyznačeném na počátku tohoto článku.
Za zápis do rejstříku patentních zástupců zapraviti jest poplatek obnosem 100 zl. (§§ 8—10 cit. nař. z r. 1898).
b) K zastupování stran v záležitostech patentních provozovanému po živnostenskú jest oprávněn i soukromý technik úředně autorisovaný, jestliže zanesen jest do rejstříku soukromých techniků (zápis stane se tu na pouhé oznámení cestou příslušného politického úřadu učiněné, srv. § 10 cit. nař. z r. 1898) a vykoná rovněž předepsanou přísahu do rukou předsedy úřadu patentního,
c) Konečně může býti zástupcem patentním tuzemský advokát (srv. § 12 cit. nař. z r. 1898 а k tomu §§ 10 a 11 téhož nařízení). Osoby, kteréž nemají zvláštní kvalifikace některé z těchto pod. č. a)c) naznačených skupin, nesmí strany po živnostenskú zastupovati v záležitostech patentních ani se k tomu nabízeti; jinak nastupuje — nemá-li vůbec průchodu již všeob. zákon trestní — trest dle předpisů min. nař. ze dne 30. září 1857 č. 198 ř. z.; týž trest postihuje ty, kdož přikládají sobě název zástupců patentních, ačkoli nejsou zapsáni do rejstříku jich (§ 12 cit. nař.).
III. Obor působnosti.
Patentový zástupce podává dobrá zdání o záležitostech patentních (§ 13 cit. nař.); zastupuje osoby chudé a dělníky (srv. 3 min. nař. ze dne 15. září 1898 č. 163 ř. z.) prozatímně zdarma povolán jsa k tomu úřadem patentním (§ 16 cit. nař. z r. 1898 č. 161 ř. z.).Převzaté povinnosti má zástupce patentní plniti věrně a svědomitě, а k rychlému vyřízení svěřených záležitostí všemožně pracovati (§§ 17 a 18 cit. nař. z r. 1898 č. 161 ř. z.). Dále jest zástupce patentní povinen vésti řádné knihy o příkazech mu daných a o splnění jejich a vůbec úkony jemu svěřené tak obstarávati, aby kdykoli jiným převzaty býti mohly bez jakékoli ujmy (§ 19 cit. nař.). Zástupce patentní nesmí bez povolení úřadu patentního změniti stanoviska svého (§ 21 cit. nař.).
Patentní úřad vyměří v tarifu odměny příslušející patentnímu zástupci za jednoduché, periodické služby a úkony, kteréž dají se oceniti průměrným obnosem (§ 14 cit. nař.). Pokud tarif tento určen a vyhlášen není, mohou strany co do odměny smluviti se na čemkoliv; totéž platí pro ty úkony zástupcovy, jež v tarifu uvedeny nejsou (§ 15 cit. nař.)
IV. Síly pomocné.
Každý patentní zástupce může míti libovolný počet pomocníků a dáti se jimi před úřady zastupovati; zmocněnec takovýto musí však býti opatřen od patentního zástupce zvláštní plnou mocí (legitimačním lístkem) k tomu cíli vydanou a úřadům patentním ověřenou (§ 22 cit. nař.). neschopnost, nevědomost nebo častější poklésky zřízence tohoto vylučují jej k nařízení předsedy úřadu patentního na čas nebo navždy z úkonů před úřadem patentním opatřovaných. Pokud jde specielně o patentní zástupce ve Vídni sídlící, kteří nejsou výlučně sami jen činnými před úřadem patentním, musí míti aspoň jednoho zřízence s kvalifikací požadovanou § 43 odst. 6 č. 2—4 zák. pat. (§ 24 cit. nař.); zástupci patentní mimo Vídeň sídlící zřízence takovéhoto míti nemusí, avšak dle okolností a zejména dle rozsahu agendy své mohou býti ku zřízení jeho vyzváni (§ 24 cit. nař.). O těchto substitutech zvlášť kvalifikovaných (nebo, jak cit. nař. praví, o kandidátech zástupců patentních) vede úřad patentní zvláštní seznam a proto jemu oznámiti musí zástupce patentní, kdykoli přijme nebo propustí ze služeb svých osobu takovou (§ 25 cit. nař.).
V. Zánik oprávnění zástupci patentnímu příslušejících.
Oprávnění zástupci patentnímu jako takovému příslušející pomíjejí tím, že vymazán jest z rejstříku zástupců patentních ; výmaz tento místo má v těchto případech :
a) jestliže zástupce patentní zemře;
b) právoplatným a se strany úřadu patentního přijatým zřeknutím se patentního zastupitelství ;
c) následkem závady později objevené, kteráž by byla hned od původu příslušnou osobu vylučovala ze zastupitelství patentního ;
d) ztrátou rakouského občanství státního nebo vystěhováním se z Rakouska ;
e) ztrátou svéprávnosti;
f) odsouzením pro zločin, přečin nebo přestupek ziskuchtivosti ;
g) konečně na základě právoplatného nálezu disciplinárního, kterýž vynese úřad platební. (Srv. k tomu § 45 cit. nař. z r. 1898 č. 161 ř. z.). Připomenouti dlužno, že vůbec disciplinární moc nad zástupci patentními vykonává disciplinární komise při úřadě patentním zřízená (§ 27 cit. nař.). O složení této komise, o řízení disciplinárním samém, o disciplinárních trestech a ostatních podrobnějších ustanoveních srv. blíže obšírné předpisy §§ 28 — 44 cit. nař. ze dne 15. září 1898 č. 161 ř. z.
Právo zastupovati strany po živnostensku v záležitostech patentních zaniká, pokud jde o úředně oprávněného soukromého technika, z důvodů uvedených svrchu (d, e, f) a kromě toho ještě v následujících případech:
1. pozbude-li dotyčná osoba oprávnění úředně autorisovaného, soukromého technika,
2. nastane-li možnost ztráty tohoto oprávnění následkem závadného vykonávání ve smyslu § 19, pokud se týká, § 20 min. nař. ze dne 11. prosince 1860 č. 36413.
O tom, zda oprávnění toto zaniknouti má, rozhoduje příslušný politický úřad (soukromého technika) ve shodě s úřadem patentním (srv. §§ 45 a 46 cit. nař. z r. 1898 č. 161 ř. z.). Pro ten případ, že se patentovému zástupci zastaví živnost jeho jako trest disciplinární (srv. § 38 téhož nařízení), nebo že se vymaže z rejstříku zástupců patentních, má úřad patentní z povinnosti úřední postarati se o to, by se ujala věcí dosud nevyřízených osoba způsobilá a dále je vedla; totéž ustanovení platí:
aa) zanikne-li z kteréhokoli důvodu oprávnění soukromého autorisovaného technika zastupovati po živnostenskú strany v záležitostech patentních, bb) když patentní zástupce nebo autorisovaný technik soukromý ze zastupování byli složeni (suspendováni) předsedou úřadu patentního (srv. §§ 29, 41, 44 a 47 cit. nař. z r. 1898 č. 161 ř. z.). Na konec budiž učiněna zmínka o tom, že všechna tuto uvedená ustanovení v platnost vešla právě 1. lednem 1899.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Zástupci patentní. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 744-747.