Kupování zboží podezřelého.


Podezřelé jest zboží, při kterém lze se domnívati buď dle jednotlivých okolností nebo dle povahy prodavače, že způsobem nepoctivým se dostalo z držení majitelova do rukou osoby třetí.
Zákon trestní rozeznává ve příčině koupě zboží podezřelého několik druhů přestupků:
1. Opomenutí prodavače (nebo též věc) zadržeti a způsobiti jeho předvedení úřadu. K tomu jest povinen:
a) každý, komu se nabízejí věci ku prodeji nebo ku zástavě, které dle své povahy proti nabízejícímu podezření vzbuzují, že jsou ukradeny (§ 476 tr. z., § 749 voj. tr. z.);
b) zlatník nebo stříbrník, jemuž se nabízí roztavené zlato nebo stříbro ke koupi, které není označeno jménem jiného oprávněného zlatníka nebo stříbrníka;
c) klenotník a obchodník zbožím ozdobnickým, dělník zlatnický neb stříbrnický, jimž se skvosty, zlato a stříbro ke koupi nabízí osobou, o které lze souditi dle okolností, že není majitelem jich, nebo, že není pravým majitelem poslána (§ 473 tr. z., 746 voj. tr. z.).
Trestem v těchto případech jest pokuta 25—100 zl. (§ 473 tr. z.).
2. Téhož přestupku dopouští se ten, kdo koupí takovou věc a sice:
a) živnostníci pod č. 1. b), c) uvedení, když koupí věc nabytou způsobem v § 473 tr. z. naznačeným. Trest jest pokuta od 50 do 500 zl. (§ 474 tr. z., 747 voj. tr. z.);
b) každý, kdo podezřelou věc koupí nebo na ni půjčí. Trest se vyměří dle hodnoty věci od 25 — 500 zl. (§ 477 tr. z., § 750 voj. tr. z.).
3. Vetešníci, podomní obchodníci anebo kdokoli, jenž vede živnost
a obchod věcmi prodanými, odloženými nebo starými, dopouští se tohoto
přestupku, jestliže od nedospělých dětí něco koupí nebo vymění. Trest
jest pokuta od 5 do 50 zl. nebo vězení od 1 — 10 dnů (§ 471 tr. z.,
§ 744 voj. tr. z.).
Osnova nového trestního zákona činí rovněž rozdíl mezi koupí podezřelých věcí a opomenutím oznámení jich při nabídce ke koupi; kromě toho však stanoví, že povinnosť oznámiti resp. zadržeti podezřelého prodavače mají toliko někteří živnostníci (vetešníci, pak ti, kteří provozují obchod zastavárenský, zlatníci a stříbrníci, bankéři a j.) nikoli však každý, jemuž se věc ku koupi nabízí.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Kupování zboží podezřelého. Všeobecný slovník právní. Díl druhý. Kabel - Otcovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1897, svazek/ročník 2, s. 185-185.