Živnost pernikářská.


Živnost pernikářská náleží k živnostem řemeslným a příbuzná jest se živností voskářskou. Starší předpisy práva živnostenského pojednávají pravidelně o pernikářství ve spojení s výrobou svíček voskových, tak na př. řád řemeslníků dolnorakouských ze dne 19. dubna 1749, dále nař. vládní ze dne 5. července 1796, kterýmž se vídeňským pernikářům přísně ukládá výroba pravých voskových svíček, dále dekret dv. kanceláře ze dne 30. května 1818, jenž výslovně pojednává o výrobě zboží voskářského ve městech provinciálních, kdež pernikářům nezávadně se přiznává. Pernikář má za úkol surový med převářeti a dobývá takto nejen medu potřebného ku pečivu svému, nýbrž i žlutého vosku; jest tudíž zcela přirozeno, že pernikáři pravidelně i sami vosk zpeněží a to tím spíše, poněvadž odbyt zboží pernikářského jen časem jest živější a poněvadž pernikář jinak odkázán jest právě jen na prodej a zpracování vosku. Ve skutečnosti vyučeni jsou také dělníci pernikářští pravidelně i práci vo- Živnost pernikářská.
skářské a dílny jejich bývají většinou zařízeny pro výrobu zboží tohoto i onoho druhu. Jsou tudíž pernikáři oprávněni ku výrobě i ku prodeji voskových sloupců a svíček (obch. a živn. komora vídeňská). Pernikáři jsou dále oprávněni vyráběti zboží ze syrobu a medu; pernikářské zboží může pak býti i těstem z rýžové mouky a cukru okrašlováno; dále však jejich oprávnění živnostenské nesahá (srv. obch. a živn. komora v Plzni). Výčep medoviny sluší považovati za část živnosti pernikářské (obch. a živn. komora ve Štýrském Hradci). Pernikáři smějí vyráběti jen takové zboží, kteréž v podstatě své záleží ze syrobu a medu; nejsou proto oprávněni všeobecně ku výrobě a ku prodeji cukrovinek z máslového těsta a lineckých koláčů (Linzerteig), ani ku výrobě piškotů, však tam, kde není cukrářů, a zejména na venkově, má býti živnostenské oprávnění perníkářů rozšířeno i na zboží tohoto druhu (obch. a živn. komora v Brně).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost pernikářská. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1083-1084.