Živnost soustružnická.


Živnost soustružnická jest řemeslná živnost, která pomocí soustruhu provádí všelijaké práce ze dřeva, rohu, kosti, slonoviny, jantaru, mramoru atd.; dělí se proto tato živnost na soustružnictví ze dřeva a na umělé soustružnictví. Ono zhotovuje ze dřeva kuželky, koule, kolovraty, hračky, sloupy, duté nádoby, dýmkové troubele, hůlky, hole k slunečníkům a deštníkům а p., kdežto toto zabývá se pracemi z drahocenné látky a s tím spojuje ještě jiné práce jako ozdoby, politury a p. Vynález soustružnictví jest již velmi starý; umění soustružnické bylo známo již ve starověku. Rozsah této živnosti lze těžko vymeziti. V té příčině buďtež zde uvedena tato důležitá dobrozdání obchodních a živnostenských komor:
1. Výroba kolovratů jest v mnohých krajinách odvětvím domácího průmyslu, kdežto společenstva soustružníků domáhají se této výroby výhradně jen pro své živnosti. Obchodní a živnostenská komora ve Vídni vyslovila se ve svém dobrozdání v ten smysl, že sice výroba kolovratů Živnost soustružnická.
náleží všeobecně ovšem k živnosti soustružnické; že však tato výroba jest také často provozována jako domácí průmysl, poněvadž kolovraty nezřídka jsou tak jednoduše zrobeny, že při tom ani vlastní soustružnické práce v užším slova smyslu není.
2. Výroba šroubů, kolovratů, vřeten, příslušných k tomu kol, koulí a kuželek, pokud tyto předměty jsou zhotovovány ze dřeva, spadá v obor oprávnění živnostenského soustružníků. Ježto pak knoflíkářský soustruh z podobných částí (šroubů, vřeten) záleží, jejichžto výroba přináleží soustružníkovi, není tu pochyby, že i výroba celého soustruhu pro knoflíkáře přináleží soustružníkovi (obch. a živn. komora v Budějovicích).
3. Soustružníci jsou oprávněni vyráběti dřevěné dýmky (dřevěnky) a jimi též obchodovati, rovněž tak jsou i oprávněni obchodovati porcelánovými a hliněnými dýmkami i špičkami z mořské pěny zhotovenými (obch. a živn. komora ve Št. Hradci).
4. Soustružník jest beze vší pochyby oprávněn zhotovovati kterýkoli druh prken ke krájení a válů. Ježto dle § 37 živnost. řádu smí každý živnostník spojiti všechny práce k dokonalému zhotovení svého výrobku potřebné a použíti k tomu účelu potřebných pomocníků také jiných živností, nemůže soustružníkovi býti bráněno, aby přibral podle libosti své k výrobě prken ke krájení a válů také truhlářské tovaryše (obch. a živn. komora v Linci).
5. Soustružníci mají právo zhotovovati pouzdra na výrobky z mořské pěny a jantaru a podle § 37 živn. ř. jest soustružník oprávněn míti k tomu potřebné pomocníky, neboť pouzdra tato (etuis) náležejí k úplnému dohotovení dýmek z mořské pěny a jantaru, takže v této způsobě mohou se pak prodávati. Neměl-li by soustružník mořské pěny tohoto práva, nesměl by vůbec žádných pouzder prodávati, než v celém řádu živn. není ustanovení o tom, že by byl nějaký živnostník oprávněn zboží prodávati, nikoli však zhotovovati (obch. a živn. komora ve Vídni).
6. Výroba kulečníkových kulí náleží v obor živnosti soustružnické, naproti tomu však nesmí se zabývati výrobou kulečníků, kterážto výroba se vyvinula v samostatnou živnost (obch. a živn. komora v Liberci). Podle § 37 řádu živnostenského nelze soustružníkovi také překážeti snad v tom, aby deštníkové kostry vlastní výroby své dal švadleně látkou potáhnouti a je pak jako hotový tovar, t. j. jako deštníky a slunečníky prodával a rovněž smí i deštníky opravovati (obch. s živn. komora ve Vídni). Soustružníci smí slunečníky a deštníky sice opravovati, avšak nesmí jich vyráběti ani na skladě míti (obch. a živn. komora v Praze).
7. Soustružníci jsou oprávněni ke správkám strojů přástevních; smějíť zajisté spracovati kovy všeho druhu (obch. a živn. komora v Opavě).
8. Výroba čípků k sudům přináleží rozhodně soustružníkům, ježto se toto zboží musí zhotoviti osoustruhováním dřeva, což jest specielním úkolem živnosti soustružnické; z toho se však nesmí ještě snad vyvozovati, že by se tam, kde podle dávného zvyku domácí průmysl zabývá se výrobou těchto a jiných podobných předmětů, nyní byla udála proměna v těchto po staletí trvajících poměrech a zhotovování tohoto zboží domácímu průmyslu že by snad mělo býti odňato (obch. a živn. komora v Linci). Živnost soustružnická.
9. Zhotovování zátek do sudů tvoří podstatnou částku živnosti soustružnické, poněvadž k jejich výrobě, která se děje pomocí soustruhu, požaduje se zvláštních dovedností, které si soustružník jen delším zaměstnáním jako učeň a pomocník při živnosti soustružnické může osvojiti; avšak ani bednářům nemůže bytí bráněno zhotovovati dřevěné zátky na soustruhu, pokud ho potřebují k dokonalému hotovení svých výrobků (obch. a živn. komora v Praze).
Vynikající skupina řemeslných živností jest právě vyplněna živností soustružnickou; protož záhy již zakládány na různých místech odborné školy pro soustružníky a lze říci, že dnes živnost soustružnická náleží k nejčetněji zastoupeným živnostem vůbec. K nastoupení a samostatnému provozování živnosti soustružnické opravňuje pak a nahrazuje zmíněný shora průkaz způsobilosti vysvědčení o úspěšné dokonané návštěvě těchto odborných učilišť:
a) odborné školy pro dřevařský průmysl v Králíkách, v Tachově, v Rivě, ve Valaš. Meziříčí, v Zakopaném a v Chrudimi, dále odborná oddělení pro dřevařský průmysl při státních průmyslových školách ve Štýrském Hradci, v Innomostí a při umělecko-průmyslové odborné škole ve Lvově (srv. min. nař. ze dne 17. září 1883 č. 150 ř. z.); dále odborné školy v Arku, na Horách Kašperských, v Bolzanu a ve Volarech (min. nař. ze dne 24. dubna 1885 č. 57 ř. z.); odborné školy pro dřevařský průmysl v Mostě nad Murou a v Gottschee (min. nař. ze dne 20. října 1887 č. 121 ř. z.); dále škola pro dřevařský průmysl v Běláku a oddělení pažbářské při odborné škole pro průmysl puškařský v Boroví (sr. min. nař. ze dne 25. března 1891 č. 50 ř. z.); odborná škola pro zpracování dřeva v Ebensee, v Halleinu a v Lublani (min. nař. ze dne 29. května 1893 č. 97 ř. z.), odborná škola pro dřevařský průmysl při státní průmyslové škole ve Lvově (min. nař. ze dne 13. září 1897 č. 219 ř. z.) a konečně odborná škola pro truhláře a soustružníky ve Stanislavově (srv. min. nař. ze dne 26. července 1899 č. 134 ř. z.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost soustružnická. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1096-1098.