Živnost kominická.


I. Živnost kominíků náleží k živnostem koncesovaným (§ 15 odst. 7. řádu živn.). Uchazeči o koncesi pro živnost kominickou musí se vykázati řádným vyučením živnosti této předložíce vysvědčení za vyučenou, dále praktickou způsobilostí zjednanou skutečným zaměstnáním v této živnosti předložíce vysvědčení pracovní úřadu živnostenskému (min. nař. ze dne 17. září 1883 č. 151 ř. z.). Kromě všeobecných vlastností, jichž zákon ke každé koncesi vyhledává, budiž při udělování této živnosti zřetel brán ku poměrům místním. Z ohledů policie požární a policie zdravotní možno pro výkon této živnosti rozděliti větší města na určité okresy (§ 42 řádu živn.). Živnost kominická náleží k oněm, při nichž stanoviti lze maximální tarif (§ 51 řádu živn.) a podléhá kontrole policie živnostenské, jakož i povinnosti nuceného provozování. Zamýšlí-li tedy živnostník zastaviti živnostenské provozování, musí to čtyry neděle napřed oznámiti úřadu živnostenskému.
II. Rozsah živnosti kominické.
Přísně vzato, nenáleží vymetání kamen k živnosti kominické, třeba by to spoluobstarával kominík dle konstrukce kamen sám. Vymetání kamen nepředstavuje samo o sobě nějaké živnostenské provozování a strany vymetají si kamna namnoze samy. Kominík nemůže si k tomu osobovati nějaké formální právo, jelikož vyčistění komína a odváděcí roury v kamnech jest sice podmínkou vymetení jich, jelikož vyvinul se obyčej, že toto vymetání na žádost provádějí kamnáři nebo při obyčejných kamnech v pokoji děje se jako domácí práce; obstará-li tedy někdo za úplatu podobné práce místo kominíka nebo kamnáře, nevychází oběma naznačeným živnostníkům důvod vésti si stížnost. Rovněž ani ony důvody, ze kterých stala se živnost kominíků koncesovanou, nesvědčí tomu pojímání, jakoby snad vymetání kamen v pokoji prováděné třetími osobami bylo rušením živnosti, neoprávněným živnostenským provozováním živnosti kominické. Jestiť tedy čistění kamen živností svobodnou (tak prohlásila se i obchodní a živnostenská komora pražská a chebská). Obchodní a živnostenská komora pražská projevila též dobrozdání, že nemůže býti kominíkům, kteří mají stanoviště své ve městech ohraničených dle § 42 řádu živn. v okresní obvody, bráněno, aby mimo své stanoviště vyřizovali objednané práce. Živnost kominická.
U příležitosti zvláštního případu nalezlo též souhlasně s tímto dobrozdáním živnostenské komory pražské ministerstvo obchodu ve shodě s ministerstvem vnitra, že spočívá to v duchu platných živnostenských předpisů a že bylo i dekretem dv. komory ze dne 6. září 1827 č. 23261 pro Čechy uvedeno u všeobecnou známost, že dlužno zachovávati se při udílení živnosti kominické právě tak, jako při jiných takovýchto živnostech, že tedy nesluší pro jednotlivé kominíky vymezovati určité obvody v ten smysl, jakoby se obecenstvu zapovídalo nesvěřovati vyčistění komínů a pecí i některému kominíku, který se v dotyčném okresu nenalézá, jelikož obmezení takového není ani při jiných policejních živnostech a každý má na vůli obrátiti se na onoho živnostníka, od něhož si slibuje dobré a laciné posloužení (srv. spis Meyerhoferův II. sv. str. 589).
III. Ustanovení trestní.
Kominík jest povinen bezpečnostnímu úřadu oznámiti ony okolnosti odůvodňující nebezpečí požáru, kteréž odhalí v kamnech, v komínech nebo v jiných zařízeních k topení. Porušení této povinnosti trestá se dle §§ 442 a 443 zák. trest. jakožto přestupek proti bezpečnosti vlastnictví. Každý kominík jest posléze povinen ohledati čas od času ve svém obvodu komíny, zda se správně vymetají, nebo má se o toto ohledání postarati (§ 444 zák. trest.).
IV. Řády hasičské.
Komíny, roury u kamen, povolená ohniště, otvory požární a veškerá žároviště musí býti kominíkem pilně čištěny, vymetány a protaženy. Netoliko vlastníci domů, ale i hlavy rodin nájemnictva a kominíci sami jsou za vlastní zodpovědnosti povinni bdíti nad tím, aby se vše to správně dálo. V každém domě musí býti úplně a pečlivě vymetány komíny, podle toho, topí-li se v menší nebo ve větší míře, zejména pak při živnostech, jež udržují značný oheň, každých čtrnácte dní nebo aspoň každé čtyry neděle, v pivovarech a ve větších hostincích dokonce každý týden, na venkově v zimě každých šest neděl, v létě každé tři měsíce. Každý majitel domu zavázán jest v té příčině uzavříti zvláštní smlouvu s oprávněným mistrem kominickým.

Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost kominická. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1063-1064.