Pokladny nemocenské společenstev.


307
Pokladny nemocenské společenstev jsou ústavy podporující pomocníky živnostníků spojených v určitém společenstvu v případě jich onemocnění. Nemocenské pokladny společenstev zřízené ve smyslu živnostenského řádu (§§ 121—121 h.) musily stanovy své pozměniti ve smyslu všeobecných ustanovení zákona o pojištění proti nemoci, když zákon tento vydán byl (zák. ze dne 30. března 1888 č. 33 ř. z. a zák. ze dne 4. dubna 1889 č. 39 ř. z.). I platí pro nemocenské pokladny společenstev nyní tyto zásady:
1. Pokladny ty jsou ústavy obdařené způsobilostí právní (právnickou osobností), neboť sledují samostatný účel nemocenské podpory, mají své vlastní stanovy schválené politickou vládou zemskou i samostatné orgány (předsednictvo, výbor dozorčí a valné hromady).
2. Členy jich jsou výhradně živnostenští pomocníci; nicméně přísluší i majitelům živností podíl ve správě, ježto musí platiti též příspěvky.
3. Podstatná ustanovení stanov jsou: udání účelu, určení příspěvků, podmínek, způsobu a objemu nemocenských podpor, jež má pokladna poskytovati. 4. Příspěvky do nemocenských pokladen poskytují majitelé živností a jich pomocníci (vyjímaje učně). Příspěvky majitelů živností musí se nejméně rovnati příspěvkům, jež dlužno platiti dle zákona o pojištění proti nemoci, musí tudíž činiti pravidelně polovinu příspěvků pomocníků. Příspěvek pomocníka nemá býti vyšší, než-li 3% mzdy, která základem jest pro výpočet nemocenské podpory.
5. Jako nemocenskou podporu sluší poskytnouti: od počátku nemoci bezplatné lékařské ošetřování a všechny potřebné léky; trvá-li nemoc přes 3 dny a nemocný není způsobilým ku práci, poskytnouti jest ode dne onemocnění za každý den na penězích 60% denní mzdy obyčejných dělníků pojištěním povinných; mzda tato vyměří se ve výši v soudním okresu obvyklé občas politickým úřadem. Nemocenskou podporu sluší poskytovati po celou dobu trvání nemoci, nejméně po 20 týdnů, ač-li dříve nemoc neskončí. Místo bezplatného lékařského ošetřování, léků a peněžité podpory lze poskytnouti bezplatné léčení a zaopatření v některé nemocnici. Má-li osoba v nemocnici ošetřovaná rodinu, jejíž živobytí opatřovala dosud ze svého výdělku, musí pokladna nejméně polovinu peněžité podpory dáti za ten čas, po který nemocný byl léčen a opatřen v nemocnici na účet pokladny.
6. Zemře-li člen pokladny, má tato pozůstalým vyplatiti pohřebné ve dvacateronásobném obnosu svrchu vyznačené denní mzdy.
7. Majitelé živností jsou zavázáni své pomocníky ohlásiti u nemocenské pokladny, jinak žádati lze na nich všechny povinné platy, které by se byly měly platiti při včasném ohlášení. Pomocníci jsou však i v tom případu, že když ohlášení jich bylo opomenuto, členy nemocenských pokladen společenstev majíce nárok na podporu hned, jak vstoupí do živnostenského zaměstnání; jsou tedy nemocenské pokladny společenstev pokladnami nucenými. Ohlásí-li majitelé živností pomocníky své, mohou si ze mzdy strhovati a pokladně vyplatiti statutární příspěvky svých pomocníků, pokud splatnými se stávají v době, po kterou pomocníci zaměstnáni jsou u nich. Zápisné se neplatí.
8. Neplatí-li členové pokladny příspěvků stavše se k výdělku neschopnými, neztrácejí členství ani spojeného s tím práva na příspěvky od pokladny po dobu alespoň šesti neděl.
9. Poškodí-li některý člen pokladnu simulací, lze mu uložiti mimo příspěvky předepsané stanovami a až do výše jich další příspěvek za trest po určitou dobu.
10. Přísně státi jest na tom, aby bylo účtování nemocenských pokladen samostatné a nezávislé na jinakých podpůrných ústavech při společenstvu snad zřízených, a aby nevynaložily se prostředky pokladny za žádné podmínky k jiným účelům než ku nemocenské podpoře členů.
Splní-li společenstva závazky co do péče o nemocenské zaopatření, a učiní-li majitelé živností zadost svým závazkům co do vybírání a splácení (odvádění) příspěvků, nemohou býti v případu insolvence pokladny k tomu přidržováni, aby právi byli ze závazků pokladny.
11. Představenstvo nemocenských pokladen společenstev (složené ze dvou třetin z pomocníků, z 1/3 z majitelů živností) zastupuje pokladnu navenek, obstarává všechna jednání a rozhoduje o všem, co není vyhrazeno výslovně valné hromadě; po boku mu stojí stálý dozorčí výbor (v tomtéž složení). 12. Valné hromadě vyhrazeno jest zvláště: usnesení o výroční zprávě předsednictva a udělení absolutoria, sestavení stanov a změna jich, uzavírání půjček přes výši stanovami vytčenou, rozpuštění pokladny. Pravidelně skládá se valná hromada z veškerých členů (pomocníků, výjimkou z jich delegátů; majitelům živností, které mohou zastupovati plnomocníci, přísluší polovina hlasů připadajících členům pokladny. Politický úřad vykonává dohled nad vedením účtů pokladny.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Pokladny nemocenské společenstev. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 323-325.