Živnost malířů pokojů.


Živnost malířů pokojů náleží k živnostem řemeslným. Malířství pokojů a natěračství jsou dvě samostatné, ale příbuzné živnosti. Technika obou těchto živností jest nestejná, neboť malíř pokojů používá barev vodových a klihových, kdežto natěrač pracuje barvami olejovými, voskovými a lakovými. Malíři písma pracují výhradně na stěnách a štukaturách, natěrači však i na dřevu, kameni a kovech (obch. a živn. kom. budějovická sb. č. 3172). Obě tyto příbuzné živnosti mohou býti na venkově, kde nejsou živnosti tak specialisovány, spojeny, avšak k tomu potřebí jest, aby splněny byly předepsané podmínky. Vyčalounování stěn v pokojích a stropů papírovými čalouny (špalíry) jest vzhledem ku předběžným vědomostem technickým, jichž se k tomu vyhledává, integrující částí živnosti čalounické, kteréžto práce smí tedy malíř pokojů jen výjimečně a toliko v té případnosti vykonávati, když tato práce úzce souvisí s malířskou prací od něho obstarávanou a tudíž nutnou jest k úplnému provedení jeho výrobku ve smyslu § 37 živn. řádu (výn. min. vnitra ze dne 7. dubna 1894 č. 9137, sb. č. 3174). Sluší dále přisvědčiti k otázce, zda mají se pokládati živnost malířů pokojů a živnost pozlačovačská za příbuzné živnosti ve smyslu § 14 č. 6 živn. ř., neboť jak pozlačovač, tak Živnost malířů pokojů.
i malíř písma zpracovávají bité (tepané) zlato, stříbro a barvy bronzové; kdežto však pozlačovači přináleží jakožto výhradné právo t. zv. pozlacování polamentové a on tedy musil by přirozeně oprávněn býti ke všem pracím, při kterých potřebí jest pokládati zlatem, nelze s druhé strany malíři písma upírati práva k olejovému pozlacování a to z toho důvodu, že se asi málokdy přihodí, aby malíř dotyčná písma teprve sám vymaloval a dříve vyznačil a pak pozval si ku provedení pozlačovače, a to tím méně, ježto obyčejně na takovémto pozlaceném poli provádí se barvou stíny nebo ozdoby, k čemuž by pak opět malíř oprávněn byl (obch. a živn. komora vídeňská sb. č. 3175).
Ku nastoupení řemeslné živnosti malířů pokojů opravňuje ve smyslu min. nařízení ze dne 13. září 1897 č. 219 ř. z. odst. 9 (závěrečná věta): vysvědčení odborné a zvláštní školy pro květinové malířství při umělecko- průmyslové škole v Praze, pak oddělení pro dekorativní malířství při státní průmyslové škole v Krakově.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost malířů pokojů. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 1074-1075.