Švakrovství (v právu trestním).


Švakrovství v právu trestním uvažuje se s těchto stránek:
I. a) Při zločinu a přestupku nadržování ukrýváním (§§ 214 a 307 tr. z., §§ 520 a 564 voj. tr. z., §§ 296 a 387 tr. z. pro Bosnu a Herc.) jest důvodem vylučujíсím trestnost, neboť pachatelé naznačeného deliktu, jsou-li v pokolení vzhůru a dolů stupujícím sešvakřeni, jakož i bratří a sestry, jeho manžela nebo manželky a manželé nebo manželky jeho bratrů a sester nemohou pro takové ukrývání samo, jež jeví se nadržováním, trestáni býti (§ 216 tr. z., § 22 voj. tr. z., § 298 tr. z. pro Bosnu a Herceg.).
b) Totéž platí o podílnictví na přestupku důchodkovém spáchaném nadržováním dle § 177 tr. z. důch.
II. Sešvakřenci jsou také podmětem přestupku smilstva. Smilstvo s manžely rodičů, dětí nebo bratrův a sester jest trestné jako přestupek (§ 501 tr. z., § 774 voj. tr. z., § 455 tr. z. pro Bosnu a Herceg.) [viz též čl. Smilstvo a Krvesmilstvo].
III. Směřuje-li útok proti pověsti zemřelého, tedy mají také jeho sešvakřenci v pokolení vzhůru a dolů stupujícím, bratří a sestry manžela a manžel neb manželka jeho bratra a sestry právo žádati, aby soud trestní pro ochranu památky zemřelého stíhání předsevzal (§ 495 tr. z., § 768 voj. tr. z., § 449 tr. z. pro Bosnu a Herceg.).
IV. V trestním řízení jest soudce a zapisovatel, který jest s obviněným, s tím, komu ublíženo, se státním zástupcem, soukromým žalobníkem nebo obhájcem v pokolení vzhůru nebo dolů stupujícím nebo v pobočné linii v témže stupni jako bratranec neb sestřenice nebo je-li ještě blíže s ním příbuzný, vyloučen z předsebrání soudních výkonů, a člen soudů vyšších instancí nemůže míti referátu a předsedati líčení o nějaké věci trestní, ve kteréž byl ve nižší instanci soudcem vyšetřujícím nebo referentem u podřízeného soudu někdo, s kým jest ve svazku švakrovství výše naznačeném (§§ 67 a 69 č. 3 tr. ř.). Rovněž jsou členové státního zastupitelstva vyloučeni ze zakročování u věcech trestních, s nimiž jest obviněný neb obhájce nebo ten, komu bylo trestným činem ublíženo, aneb soukromý žalobce s nimi ve svazku švakrovství shora jmenovaném (§ 75 tr. ř.).
V. Povinnosti vydati svědectví v řízení trestním zproštěni jsou ti, kdož jsou s obviněným v pokolení vzhůru neb dolů sestupujícím sešvakřeni, jeho manžel neb manželka a jejich bratří a sestry, manželové neb manželky jeho bratří a sester (§ 152 č. 1 tr. ř. a § 110 voj. tr. ř.).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Švakrovství (v právu trestním). Všeobecný slovník právní. Díl čtvrtý. Rabat - Švakrovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 4, s. 1006-1006.