Živnost bednářská. — Živnost brašnářská, řemenářská a sedlářská. 969
Živnost bednářská.
Živnost bednářská náleží k živnostem řemeslným. Co do rozsahu živnosti bednářské budiž poukázáno k těmto hlavním dobrozdáním:
1 Vzhledem k § 37 živn. ř. může bednář skončiti veškery práce potřebné ku dokonalému zhotovení svých výrobků a proto jest beze všeho odporu oprávněn pobíjeti sudy a kádě železnými obručemi, jichž sám ovšem vlastně nevyrábí, poněvadž práce tato bezpodmínečně patří k dovršení jeho výrobků (dobrozdání obch. a živn. komory linecké),
2 Sládci, vyrábitelé likérů a octa oprávněni jsou dáti sudy, nádoby a podobné nádrže sloužící k uschování a rozvážení výrobků jejich do obchodu zhotovovati a spravovati zvláštním, k tomu účelu chovaným pomocníkům bednářským, jelikož práce tyto nezbytny jsou k upotřebitelnému а k prodeji se hodícímu zhotovení výrobků jejich. Samo sebou však rozumí se, že nesmí se práce tyto provozovati isolovaně t. j. v ten způsob, že nenáležejí k vlastnímu oboru živnosti samé, ani se nesmí podobné nádoby zhotovovati jen na prodej, Obchodníkům pivem, likéry, octem a pod. nepřísluší však oprávnění toto, byť i vyhovovali podmínkám § 14 živn. ř., tedy byť i sami byli bednáři (rozh. místodrž. ze dne 15. června 1888 č. 46363).
3 Pobíječ a bednář sudů jsou názvy totožné; i nezáleží tedy na tom, obmezuje-li se takovýto živnostník jen na zhotovování nádobí bednářského z měkkého dřeva, či provádí-li jiné práce bednářské. V tomto případu běží o osvědčování řemeslné živnosti skutkem (obchodní a živn. komora vídeňská).
4 Bednářům nelze zabraňovati zhotovování beden, které se neklíží, ani necinkují ani nehoblují, nýbrž jednoduše hřeby spojeny jsou (obch. a živn. komora liberecká).
5 Bednáři nejsou oprávněni prováděti krytbu střech šindeli (obchodní a živn. komora celovecká).
6 Bednáři jsou oprávněni vyráběti a prodávati necky a vály na nudle (obch. a živn. komora pražská).
7. Živnost škopkářů náleží k živnosti bednářské (obch. a živn. komora štýrsko-hradecká).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Živnost bednářská . Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 991-991.