Popis skutku

(v trest. řízení důchodkovém).
I. Pojem.
Popis skutku záleží ve zřízení protokolu o důchodkovém přestupku, o němž důchodkový trestní orgán vědomosti nabyl; protokol ten jednající o přistižené osobě a zachycení věci resp. o obsahu dotyčného udání sepíše důchodkový úředník přibrav obecního představeného a není-li tohoto, pokud možno, dva nestranné svědky. Podstata popisu skutku záleží tudíž v zevrubném uvedení všech okolností, jež se sběhly před anebo při zadržení osoby pro důchodkový přestupek; okolnosti tyto musí býti vypsány pravdivě s pominutím vyskytujících se snad sporných otázek o použití trestního zákona. Co nebylo bezprostředně určitě pozorováno, musí býti vylíčeno tak, jak to bylo shledáno. Popis skutku.
II. Obsah.
V popisu skutku buďtež zevrubně uvedeny:
1. místo a čas trestního skutku, jakož i přistižení pachatele, a vůbec okolnosti s ním související;
2. věc, která byla zadržena;
3. jméno a příjmení, stav a bydliště osoby zadržené, a
4. jméno a příjmení, úřední a služební postavení nebo zaměstnání
osob, jež při zadržení pachatele byly činný neb alespoň přítomny (§ 536 tr. z. důch.).
5. Předměty, jež byly zadrženy, buďtež zevrubně udány, a budiž při nich vyznačena míra, váha, počet a vůbec všechny rozhodné známky. Je-li počet jich velice značný, budiž sestaven а k protokolu připojen zvláštní seznam, jenž má býti podepsán od týchž osob, které podepisují sám popis skutku.
6. Dále budiž stručně poznamenáno, zdali zadržení stalo se na základě udání, či zdali a při které příležitosti přestupek, jehož popis se týká, byl odkryt.
7. Konečně budiž udáno místo, kde zadržené předměty jsou uschovány, jakož i opatření, které se stalo ohledně osoby dopadené, zejména zdali tato byla dodána některému úřadu či byla-li uvězněna a konečně zdali a jakou jistotu poskytla a jakým způsobem (§ 20 úřed. poučení k důch. tr. ř.).
III. Řízení při předsevzetí popisu skutku.
1. Popis budiž osobě, která byla přistižena nebo při níž zadržená věc byla nalezena, přečten a od ní, jakož i od úředníka, jenž zadržení provedl, a od přítomných osob podepsán. Zdráhá-li se obviněný protokol podepsati, musí býti důvod, pro který podpis odepřel, vyznačen. Nemůže-li on neb osoba přibraná za účelem ověření aktu spis podepsati, buďtež přivoláni dva nestranní svědkové, z nichž jeden má jméno a příjmení této osoby v protokolu podepsati (§ 537 tr. z. důch.).
2. Byl-li důchodkový přestupek objeven při prohledávání nebo při jiném úředním výkonu, který byl předsevzat u přítomnosti vrchnostenské osoby nebo člena obecního představenstva, může popis skutku hned na místě samém u přítomnosti zmíněných osob býti proveden (§ 535 tr. z. důch.).
3. Úřední orgány, jež zadržení provedly, jsou dále povinny v mezích své úřední činnosti použiti všech zákonných prostředků za tím účelem, aby výsledek vyšetřování byl zajištěn, a mají příslušné orgány o spolupůsobení požádati (§ 538 tr. z. důch.).
4. Jestliže popis byl vykonán a osoba, jež byla při přestupku přistižena nebo u níž dotyčná věc byla nalezena, ihned se přizná ke všem aneb některým okolnostem jí za vinu kladeným, budiž toto doznání zevrubně v popisu skutku uvedeno nebo o něm sepsán zvláštní protokol (§§ 22 a 25 úř. pouč.).
5. Nebyl-li popis skutku předsevzat při úřadě nebo úředníkem, kterýž jest povolán k dalšímu šetření, má býti ihned postoupen nejbližšímu úředníku k vyšetřování důchodkových přestupků zřízenému (§ 511 tr. z. důch.), nebo jestliže úředníka takového nebylo na blízku, okresnímu úřadu důchodkové záležitosti spravujícímu; byl-li by však v témže nebo sousedním okresu blíže některý z úřadů v § 514 tr. z. důch. uvedených (okresní úřady, úředník zvlášť zřízený nebo vyslaný, podřízené úřadu) budiž předloženo nejbližšímu z nich (§ 540 tr. z. důch.).
IV. Upuštění od popisu skutku.
1. Od popisu skutku může býti upuštěno, jestliže za podmínek § 541 tr. z. důch. (zjištění trestního obnosu, vzdání se obhajování) ten, kdo pro důchodkový přestupek byl zadržen, nebo s nímž vyšetřování bylo zavedeno, žádá, aby zákonem předepsané řízení se neprovádělo; avšak i tu jen tenkráte, když jde o nějakou nesprávnosť při dopravě zboží během celního nebo zdaňovacího řízení na jevo vyšlou (§§ 279288, 300, 350353 a 372) a když příslušný trest nepřesahuje 10 zl.
2. V tomto případě zanese se vylíčení skutkového stavu a žádosť
toliko do úředních knih, k čemuž se připojí podpis dopravovatele zboží nebo jiného účastníka a dvou nestranných svědků (§ 542 tr. z. důch.).
3. Nemůže-li nižší úřad neb úředník žádosti takové sám vyhověti nejsa k tomu příslušným, předloží ji bez prodlení úřadu vyššímu (§ 28 úř. pouč.) připojiv zároveň návrh buď na vyhovění nebo zamítnutí její.
4. Úřad k rozhodnutí povolaný má v každém jednotlivém případě dokonale uvážiti, zdali podmínky zákonné k upuštění od popsání skutku (§§ 541 a 545 důch. tr. z.) jsou splněny (roz. min. fin. ze dne 10. června 1865 č. 1184).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Popis skutku. Všeobecný slovník právní. Díl třetí. Padělání peněz - pych vodní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1898, svazek/ročník 3, s. 373-375.