Báby porodní.


I. Provozovati babictví jsou oprávněny jen ženské osoby, jež odbyvše si cvičný běh na škole babické, předepsanou zkoušku s dobrým prospěchem obstály a vysvědčení o tom (diplom) obdržely. Báby v Uhrách diplomované mohou provozovati praksi též v královstvích a zemích na říšské radě zastoupených (výn. min. vn. ze dne 4. června 1892 č. 10784) a rovněž jsou platny v Uhrách diplomy babické, jichž bylo nabyto v zemích předlitavských (výn. uherského min. vn. ze dne 19. dubna 1892 č. 28875). V Přímoří rakouském byly zavedeny pro praktické babičky zvláštní kursy opakovací případně dodatečné zkoušky za tím účelem, aby babičkám praktickým byla dána příležitosť jich odborné vědomosti zopakovati a dle pokroku porodnictví zdokonalovati.
Nedovolené provozování babictví tresce se dle min. nař. ze dne 30. září 1857 č. 198 ř. z. peněžitou pokutou (1 — 100 zl.) k rukoum ústavu místních chudých, po případě vězením od 6 hodin až do 14 dnů.
II. Nařízením min. vnitra ze dne 4. června 1881 č. 54 ř. z. vydána byla babám porodním instrukce, která však nynější pokročilé vědě lékařské v mnohém již neodpovídá.
Instrukce ustanovuje: Baby porodní podřízeny jsou úřadu politickému I. stolice, po případě lékaři úřednímu (§ 1.) Každá bába porodní má míti své nástroje a nářadí vždy úplné a pohotově, má je dobře opatrovati, zvláště bedlivě čistiti a je-li povolána ku porodu, s sebou vzíti. Lékař úřední přesvědčí se čas od času, je-li aparát úplný a dá-li se potřebovati. Tato prohlídka budiž vykonána lékařem beze všeho oznámení (§ 3.) Báby porodní mají dbáti vždy naprosté čistoty a bedlivě se vystříhati, aby nepřišly do styku s osobami nemocnými a látkami hnijícími, aby jim na prstech, na oděvu nebo na nástrojích nezůstalo něco nakažlivého, co by při vyšetřování mohlo způsobiti šestinedělkám nějakou nebezpečnou nemoc (§ 5.) Bába porodní nemá odcházeti po čas porodu od šestinedělky a má po každém pravidelném porodu aspoň tři hodiny po odebrání lůžka u šestinedělky setrvati. Je-li porod nepravidelný, anebo hrozí-li šestinedělce nebezpečí, má bába porodní ihned zavolati lékaře. Leč báby často nedbají tohoto přísného nařízení, čímž dopouštějí se trestního činu, stalo-li se tak na škodu šestinedělce nebo dítěti (§§ 6—7.) Dle § 8. instr. jest babám porodním velmi přísně zapovězeno, předsebráti při těhotných rodičkách, šestinedělkách aneb dětech ordinace lékařské a činiti bez nutné příčiny něco, co přísluší jedině porodníku nebo lékaři. Přihází se však často, že jen určitým, byť i operačním výkonem bábiným byl zachráněn život rodičky neb mladé matky, kterýž byl nebezpečnými příznaky v nejvyšší míře ohrožen. Nemá-li výkon tento žádných zlých následků, není též příčiny, aby se proti bábě zakročilo. Vzejde-li však z toho nemoc povážlivá, jako horečka omladnic, nebo smrť, budiž bába za to potrestána. V případech těchto rozhodným jest, nastala-li »naléhavá potřeba« ve smyslu § 8. instr. čili nic. Úkolem soudce vyšetřujícího jest, aby vyšetřil, zda-li nebylo vůbec možno — jak na venkově velice často se stává — přivolati lékaře. Úsudek o tom, zda-li bába měla zakročiti čili nic, může pronésti jen lékař. Rozhodnutí o tom zvláště v případech těžších ponecháno budiž vždy jen odborníkům porodníkům aneb lékařům soudním, po případě budiž fakulta lékařská dožádána za dobrozdání. Totéž odporučuje se, dopustila-li se bába porodní vůbec chyby jakékoliv. Narodí-li se dítě mrtvo, má bába porodní ihned opatřiti vše, čeho potřebí, aby dítě bylo dle nařízení ohledáno, nechť jakkoli na těle jest vyvinuto (§ 13. instr.) Má-li bába porodní důvodné podezření, že bylo dítě usmrceno, že byl plod ze života vyhnán, nebo nějaký čin trestný spáchán, jest povinna oznámiti to neprodleně místnímu úřadu policejnímu (§ 15. instr.)
III. Báby porodní mají povinnosť vésti výkazy porodů. Těmto Výkazům má se zvláštní péče věnovati u chovanek škol babických, jež se mají v tom, jak se tabulky vyplňují, náležitě vycvičiti (výn. min. vyuč. ze dne 7. srpna 1884 č. 15553). Tabulky ty jsou obrazem činnosti babiček, a zároveň potřebnou a spolehlivou látkou pro statistiku porodů. Aby těchto účelů se dosáhlo, musejí lékaři okresní při svých cestách úředních bedlivý dozor míti nad tím, aby báby porodní výkazy porodní přesně vedly a mají povinnosť, ihned přísně zakročiti ohledně babiček, které výkazy nedbale vedou (výn. min. vn. ze dne 26. listopadu 1889 č. 200088). — Ohledně chudých platí pro báby porodní zvláštní sazba.
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Báby porodní.. Všeobecný slovník právní. Díl první. Accessio - Jistota žalobní. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1896, svazek/ročník 1, s. 56-57.