Všehrd. List československých právníků, 12 (1931). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors: Lepař, Jaroslav
Nová půjčka. Většina státních rozpočtů evropských počítá se značným schodkem a proto hledají se cesty, jak mimořádným způsobem tyto schodky odstraniti. Je to důsledek všeobecné krise, která zachvátila hospodářství celého světa a která vrhá také na hospodářství státní reflex a to tím větší, čím ten který stát jest na poli hospodářském a sociálním aktivnější. Také u nás projevily se následky světové krise velmi příkře ve státním hospodářství. Dosavadní stabilisační linie, která po tolik let udržovala státní rozpočet na stejné úrovni, stavěla se příkře odmítavě k uzavírání nových půjček nejen státních, nýbrž i komunálních a naopak vedla k splacení poměrně značné části dosavadního státního dluhu. Tato linie byla náhle přervána. První zjevné příznaky projevily se již koncem minulého roku při projednávání státního rozpočtu a zdály se vyvrcholiti v nové vnitřní půjčce, uzavřené v částce 1300000000 Kč. Avšak ukázalo se, že ani tato půjčka nestačí a proto přistupuje se k nové půjčce zahraniční. Půjčka má býti 5½% emitovaná v kursu 95 a splatná ve 25 letech stálými annuitami. Umořování se má díti z jedné poloviny slosováním, z druhé poloviny má vláda možnost vykoupiti půjčku z trhu. Po uplynutí 5 let jest možno půjčku zcela nebo z části splatiti al pari. Titry budou zníti celkem na 7 měn, přepočítaných podle zlaté parity. Efektivní zúročení bude činiti asi 6.5%. Bezprostřední důvod, který státní správu k této půjčce vedl, jest proplacení dolarové a librové 8% zahraniční půjčky z r. 1922 a 1924, které bude vyžadovati asi 47 milionů dolarů. Nová půjčka má býti emitována ve výši 50 mil. dolarů a to vzhledem k připočítacímu kursu. Bylo namítáno, že proplacení staré půjčky jest možné teprve к 2. květnu 1932 a byly pronášeny obavy, aby do té doby výnos půjčky nebyl spotřebován na účele jiné. Státní správa rozhodla se již nyní uzavříti půjčku novou proto, poněvadž, jak uvádí, peněžní trhy, zvláště francouzský, vykazují v přítomné době mimořádnou mobilitu, a není jisto, zda příznivé podmínky, které se nabízejí dnes, nedoznaly by během doby značného zhoršení. Státní správa si vypočítala, že konversí ušetří ročně 24 mil. Kč. Původně měla státní správa v úmyslu sjednati půjčku vyšší. Tomu se opřely některé politické strany, takže půjčka se omezila toliko na částku nutnou ke konversi. Zajímavé jest, že půjčka byla tentokráte uzavřena na trhu francouzském. Neznamená to ovšem, že by nebylo nabídek ze zemí jiných, zejména z Ameriky. Tyto nabídky nebyly však patrně tak výhodné, jako nabídka francouzská, při čemž hrály snad roli i důvody politické, neboť jest zřejmo z posledních půjček, které byly ve Francii uzavřeny, že Francie opět se vrací k své předválečné taktice, kdy její kapitál šel ruku v ruce s její politikou. Jest pro nás jistě lichotivé, že jsme dostali půjčku za podmínek poměrně lepších než ostatní státy. Naší ctižádostí však musí býti, abychom byli svými věřiteli zařazeni mezi státy prvotřídní, jako jsou státy západní a severské.
Lepař.
Citace:
REICHERT, Jiří. Naši právníci v Rumunsku a Turecku.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1931, svazek/ročník 12, číslo/sešit 9, s. 281-283.