Po roce vysvětlená vražda.


Dne 16. července 1925 při hledání hub nalezena byla asi 20 minut od nádraží Ústí n. O. v lese mrtvola neznámé ženy ve značném stupni rozkladu. Při soudním ohledání zjištěno, že byla zastřelena dvěma výstřely z revolveru do levého spánku a při pitvě vybaven byl mrtvý plod 47 cm dlouhý, rodu mužského. Nález mrtvoly, jakož i popis šatů uveřejněn byl v denních listech a pátráno po vrahu, však bezvýsledně.
Letos 30. března na popud státního zastupitelství v Chrudimi opět byl uveřejněn článek, jednající o nálezu mrtvoly, a popis její šatů v denních listech. Článek tento četl též p. F. Jandl, lesní správce v Suché u Lín, okres Ml. Boleslav. Upozornil na to svoji manželku a oba dle popisu usoudili, že by šaty ony mohly náležet bývalé jejich služce Anně Drbohlavové. Uvědomili o tom bratra Anny Drbohlavové, který neměl skoro rok zpráv o své sestře.
Došel tedy ke svým tetám Zatykové do Pětikozlí a Zajícové a Pajkrtové do Struk. Pajkrtová jela do Ústí n. O., kdež v předloženém šatu neurčitě poznávala modrý kostým jako majetek své neteře Anny Drbohlavové. Pajkrtová řekla, že by určitě poznala šaty Zatyková, u které asi měsíc byla Anna Drbohlavová. Četnická stanice zaslala šaty do Luštěnice u Ml. Boleslavě. Velitel této stanice četnický strážmistr Fr. Štojdl s vehemencí ujal se pátrání. Zatyková s dcerou s veškerou určitostí poznaly pak majetek Anny Drbohlavové, až na letoráz — šaty. Pátral tedy dále, zajel do myslivny p. Jandla a manželka lesního potvrdila, že letoráz onen darovala služce Anně Drbohlavové, když u nich sloužila od listopadu 1924 do března 1925. Uvedla též, že Anna měla známost s Jaroslavem Šafránkem, krejčovským pomocníkem z Krnska, a protože známost tato nezůstala bez následků, dala Anně výpověď.
Po těchto výpovědích strážmistr Štojdl sedl na kolo, jel do Krnska a se starostou obce provedl prohlídku v bytě rodičů Šafránkových. V kufru Jar. Šafránka nalezl vkladní knížku na obnos 500 Kč a druhou na 1150 Kč, znějící na jméno Jaroslava Šafránka. Dále nalezl stvrzenku, kde Anna Drbohlavová stvrzuje příjem 513 korun. Datum stvrzenky bylo 30. května 1925. Věci tyto zabavil. Od Zatykové se též dozvěděl, že neteř měla vkladní knížku na obnos 513 Kč, kterou si ale vynutil Jaroslav Šafránek. Obnos ten též dne 28. června 1925 vyzvedl. Když se od starosty dozvěděl, kde Jar. Šafránek pracuje, odejel do Mladé Boleslavi a u krejčovského mistra Fluska Jaroslava Šafránka zatkl. Po dvouhodinném výslechu na strážnici konečně se Šafránek přiznal, že Annu Drbohlavovou zastřelil.
Anna Drbohlavová narodila se 9. ledna 1905 a asi ve 4 letech byla sirotkem. Od 14 let sloužila na různých místech. Když sloužila v Krnsku, začla láska s Jar. Šafránkem, naroz. 14. srpna 1905 v Krnsku, který se učil krejčím. Známost, ač doma Jaroslavovi bránili, trvala asi 4 roky. Ke konci 1924 Anna otěhotněla. Když se o tom Jaroslav dozvěděl, jel s Annou do Prahy prý k lékaři, aby si odpomohla, ale bezvýsledně.
Od té doby byl Jar. Šafránek zádumčivý a snad již v této době pojal úmysl, jak by se z toho vymotal. Anna byla asi měsíc u své tety a začátkem června jela sloužit do Kovaše u Jičína. Stále mluvila o budoucí domácnosti, jak si to zařídí, až si ji Jára vezme a o ni se postará. Byla pracovitá a střádala každý haléř.
Asi 4. července dostala Anna dopis od Járy, aby ihned opustila službu a přijela do Nymburka, kde bude na ni čekat. Šafránek koupil si ostré náboje do revolveru, který stále u sebe nosil, a spálil dopisy od Anny. Když přijel do Nymburka, koupil si mapu a Anně říkal, že pojedou daleko, kde je nikdo nezná. Našel stanici Ústí n. O.
V Nymburce dal do šatny koš, balík s prádlem a šaty, kteréžto věci přivezla Anna s sebou do Nymburka. Potom jeli do Ústí n. O., chodili po městě a po 6. hod. večerní šli asi 20 minut po silnici k Řetové, kde odbočili do lesa. Usedl v houští, Anna po pravé straně Jaroslava. Mezi vypravováním Anny o budoucí své domácnosti vytáhl Jára revolver a z bezprostřední blízkosti vystřelil. Anna s hlasitým „Jé“ — padala. Vtom třeskla druhá rána. Jára hned vyskočil, vzal klobouk, domovský list Anny a jiné dokumenty, aby totožnost Anny nemohla býti zjištěna, stáhl děvčeti boty a večerním vlakem jel domů. Na otázku lidí, kde je Anna, říkal, že se rozhněvali spolu a tak že je konec. Kde je Anna, že neví a také se o to nestará. Když bratr Anny se ptal, kam dal peníze, které vyzvedl z knížky Anny, řekl, že jí je dal a stvrzenku že mu dodatečně ukáže. Proto doma padělal stvrzenku a podpis Anny Drbohlavové. Při tom se zmýlil v datu, což mu bylo osudným. Kam se poděl koš s prádlem a šaty, jež byly uschovány v šatně v Nymburce, zůstalo záhadou.
Líčení trvalo dva dny, svědků bylo voláno 10. Po skončeném hlasování porotců vynesl soudní dvůr rozsudek, znějící na osm let těžkého žaláře. Plný trest za vraždu nemohl obžalovanému býti vyměřen, poněvadž v době činu scházelo mu něco málo do 20 let.
Citace:
č. 6212. Rozhodnutí nejvyššího soudu československé republiky ve věcech trestních. Praha: JUDr. V. Tomsa, právnické vydavatelství v Praze, 1939, svazek/ročník 20, s. 256-258.