České právo. Časopis Spolku notářů československých, 13 (1931). Praha: Spolek notářů československých, 82 s.
Authors:

Referát o schůzi


spolku čsl. notářů odbor »Praha«, konané dne 28. III. 1931 v restauraci u »Šindeláře« Praha II., Václavské nám. č. 64. Schůzi zahájil po 7 hod. več. p. předseda spolku notář O. Černý, který uvítal přítomné, zejména p. prof. Dra Otakara Pertolda a dámy, jež dnešní schůze se zúčastnily a požádal p. prof. Dra Pertolda, aby ujal se slova k přednášce na thema »O indickém právu dědickém«. Pan prof. Pertold, který byl dlouhá léta konsulem v Bombay a který je znám jako jeden z nejlepších indologů evropských, jehož přednášky měly nedávno velký úspěch v Orientálním ústavě v přednášce, trvající 1 a půl hod., podal přítomným skvělým přednesem a velmi zajímavým způsobem nástin rodinného a dědického práva indického.
V úvodě přednášky poukázal nejprve na rozdělení práva indického na »čáru (správné chování), »jawahávu« (civilní a procesní právo) a »frajaščitan« (pokání — trestní právo). — · Vedle tohoto užšího práva existuje ještě právo státní. Právo rodinné spadá do »čáry« a je zachováno v různých zákonících domácích. Z existujícících učení různých škol právnických přidržel se pan přednášející učení školy »jadžňavalkja«. Předpisy rodinného práva »harnie« uspořádány jsou podle 4 řádů: pro studující, hospodáře, poustevníka a toulavého mnicha, dále podle kast, řádů kastovních, zákonů pro zvláštní příležitosti a zákonů obecně platných. Do zákonů o kastách patří na př. adopce, do zákonů o studentech úprava poměrů mezi studentem a učitelem (vyloučen sňatek manželský) atd.
V části zvláštní pojednal p. přednášející o předpisech adopčních, právu manželském a dědickém.
Adopce má význam jen s hlediska náboženského, a také je aktem náboženským. V právu manželském upozornil na přísné předpisy o sňatku, na rodinnou exogamii (nesmí se ženiti příslušníci téže rodiny), na exogamii náboženskou (příslušníci téhož ritu nesmí uzavírati sňatek manželský — potomstvo je illegální) atd.
V právu dědickém pojednal zejména o zádruze, která je základem vládnutí v rodině a jež je známa v těchto způsobech: zádruha podle nejstarších členů (seniorát), zádruha podle mužských členů a zádruha podle nejmladších členů (juniorát), o rozdělení zádruhy, o nástupnictví, o posledních vůlích atd.
Za velmi přehlednou přednášku p. prof. Dr. Pertolda, z níž poznali přítomní strukturu indického práva, poděkoval vřele pan předsedající a přítomní odměnili jej upřímným potleskem.
Citace:
Referát o schůzi. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1931, svazek/ročník 13, číslo/sešit 4, s. 39-39.