České právo. Časopis Spolku notářů československých, 13 (1931). Praha: Spolek notářů československých, 82 s.
Authors:

XII. řádná valná hromada Spolku československých kandidátů notářství

konala se dne 20. dubna 1931 v Representačním domě v Praze. Zúčastnilo se jí 28 kolegů z Čech, Moravy i Slovenska. Z pozvaných hostí dostavil se personální referent pražské komory notářské pan notář JUDr. Jaroslav Ponec. Schůze zahájena starostou spolku kol. Drem Frant. Janatkou, který konstatovav, že valná hromada byla ve smyslu § 7 stanov spolku řádně svolána a jest schopna usnášeti se, přivítal přítomné, přečetl omluvné přípisy a dal ustanoviti zapisovatele. Na to bylo přikročeno k volbě předsedy této valné hromady, jímž podle zachovávaného obyčeje zvolen tentokráte moravský kolega JUDr. Karel Konečný z Brna.
Týž ujav se předsednictví věnoval vřelou posmrtnou vzpomínku zesnulému vicepresidentovi notářské komory pražské JUDru Rudolfu Královi, vzácnému a oddanému příteli našeho stavu a čestnému členu spolku, a zesnulým kolegům JUDru Pospíšilovi a JUDru Jadrnému. Přítomní uctili jejich památku povstáním.
Vlastní program zahájen zprávou předsednickou, ve které se konstatuje, že letošní období bylo spolku, jehož činnost se soustřeďovala hlavně na hájení zájmů stavovských a obranu proti přestupkům cizích příslušníků s delší započítatelnou praxí k notářství, velmi příznivo. Prohloubeny zejména též styky s kolegy slovenskými a podkarpatoruskými, z nichž kolega Navrocký dlel delší dobu v Praze. Výsledkem těchto jest i memorandum ohledně nové úpravy soudních i veřejnonotářských obvodů na Podkarpatské Rusi, které přichází na program dnešní valné hromady ve volných návrzích.
Kolega předseda poděkoval pak starostovi spolku kol. JUDru Frant. Janatkovi za jeho obětavou a neúnavnou práci, kterou v minulém období jako vždy před tím spolku věnoval, a vyslovil přání, aby spolek měl vždy v čele takové pracovníky.
Po té přečtena jednatelská zpráva omluvivšího se kol. jednatele JUDra Ferd. Vojtíka, ve které tento velmi pečlivě a způsobem vyčerpávajícím vylíčil činnost spolku v minulém období, dotknuv se zejména jejích cenných výsledků, totiž usnesení notářské komory pražské, přijatého na valné hromadě Sboru notářů obvodu notářské komory Pražské, kterým prohlášeno za stavovskou povinnost každého notáře jejíž porušení jest disciplinárně stihatelno — nepřijímati do praxe za kandidáty notářství příslušníků jiných praxí, s cizí praxí justiční do naší započítatelnou, delší než dvouletou, jakož i přijetí delegace spolku na konferenci v ministerstvu spravedlnosti, když podrobně probrány všechny otázky a bolesti našeho stavu a pány referenty přislíbeno vyjíti v mezích možností našim požadavkům vstříc.
S potěšením konstatuje vzrůst účasti kolegů na pravidelných schůzkách, konaných vždy první a třetí sobotu v měsíci v kavárně Louvre v Praze, a věnovaných ponejvíce řešení případů z praxe a upozorňování na nové, pro nás důleitžé zákony a nálezy soudů a jiných úřadů, a dále to, že v minulém období více našich kolegů přispělo odbornými články do stavovského časopisu České Právo, a vybízí kolegy, aby jeden každý snažil se dle své možnosti přispěti svojí hřivnou k rozvoji našeho časopisu a pilnou prací theoreticky i prakticky vyzbrojoval se pro své povolání a přispíval tak soběstačnosti a udržení uzavřenosti našeho stavu. Zpráva jednatelská vzata jednomyslně na vědomí a schválena, a nepřítomnému jednateli kol. Dru Vojtíkovi vysloveny díky za zevrubnou zprávu i za veškeru činnost, zájmům stavu vždy věnovanou.
Na poslední myšlenky navázal přítomný zástupce notářské komory pražské pan notář JUDr. Jaroslav Ponec, jenž pozdraviv valnou hromadu jménem komory, zdůraznil znovu v dnešní době naprostou nutnost vnitřní kvalifikace, to jest prohloubení vědomostí theoretických i znalostí praktických u všech členů spolku jako budoucích notářů. Sám jako personální referent komory vidí, že nelze kandidáty kvalifikovati podle prospěchu, docíleného při zkouškách, jenž jest často jen výsledkem náhody nebo i jiných vlivů a skutečnou schopnost uchazečovu neprokazuje; staly se případy, že někteří kolegové vykonali zkoušku notářskou s prospěchem velmi dobrým, ačkoliv skutečné jejich schopnosti výsledku tomuto daleko neodpovídají, a naopak jiní kolegové, velmi zdatní a v praxi co nejlépe se osvědčivší, složili zkoušku tu s prospěchem jen dobrým. Připojuje se proto k výzvě kolegy jednatele na zvýšenou činnost literární v našem odborném časopise, a apeluje též na hojnou účast při debatách o přednáškách a praktických případech na měsíčních schůzích odboru Praha Spolku notářů československých; zde jest příležitost dáti najevo vědecký rozhled i praktickou pohotovost, a ke kvalifikaci takto prokázané komora vždy v prvé řadě přihlíží. V závěru své řeči povzbudil přítomné srdečnými slovy k další úsilovné a plodné práci jak na poli stavovském, tak i odborném, a přál spolku k dalšímu rozvoji všeho zdaru. Za jeho upřímná slova i vzácné přátelství, v tolika případech spolku již projevené, poděkoval panu notáři kol. předseda.
Nato přednesli své zprávy pokladník spolku kol. Boh. Haluška a kondiční referent kol. Dr. Frant. Janatka, a za Moravsko-Slezskou odbočku přednesl pak jednotnou zprávu předsedající kol. Dr. Konečný.
Zprávy byly jednohlasně schváleny а k návrhu revisora účtů Dra Ant. Černého bylo výboru za minulé období uděleno absolutorium.
Členský příspěvek pro rok 1931 ponechán v dosavadní výši 20 Kč.
Při volbách funkcionářů pak zvolen starostou jednohlasně opětně dosavadní starosta spolku Dr. František Janatka, místostarosty I. kok Dr. Karel Konečný z Brna a II. kol. Dr. Ferd. Vojtík z Prahy. Členy výboru zvoleni z Čech: kol. Macas, kol. Dr. Kozáková, kol. Dr. Haramule, kol. Dr. Křen a kol. Dr. Hanna, vesměs z Prahy, z Moravy: kol. Dr. Toglier z Olomouce, kol. Dr. Skřivánek z Brna a kol. Dr. Šromota z Olomouce. Náhradníky: z Čech: kol. Dr. Černý z Říčan a kol. Dr. Mošuta z Českého Brodu, z Moravy: kol. Dr. Chloupek z Břeclavě. Revisory účtů zvoleni Dr. Černý z Prahy a Dr. Štědrý ze Slezské Ostravy.
Ve volných návrzích přečten připiš kol. Navrockého a Savčinského, obsahující požadavky kandidátů notářství na Podkarpatské Rusi a návrh na novou úpravu veřejnonotářských obvodů. Za tyto jejich požadavky postavil se také přítomný kol. Dr. Uscký z Vyšného Svidníka na Slovensku, který zdůraznil znovu těžkou situaci tamních kandidátů notářství, zejména těch, kteří v důvěře ke slibům příslušných funkcionářů, každoročně k Novému roku i při jiných příležitostech projevovaným, že nový notářský řád bude v nejbližší době uzákoněn, mají pouze veřejnonotářskou praxi, a dnes po dlouholeté činnosti v tomto oboru nemohou dosíci připuštění k praktické zkoušce, v důsledku čehož nemají možnosti býti ustanoveni náměstky ani jmenováni veřejnými notáři, — a žádá, aby spolek podnikl kroky za účelem možné nápravy. Debatováno o způsobu, kterým tuto věc vyřešiti ;a usneseno zmocniti výbor, aby příslušným memorandem nebo jiným vhodným způsobem hleděl u ministra spravedlnosti dosíci zlepšení situace těchto kolegů; ježto snahy kolegů ve směru tomto jednotlivě uplatňované nedochovaly pro roztříštěnost uspokojivých výsledků, apelováno na kolegy Slovenské a Podkarpatoruské, aby se organisovali a pevně přimkli k našemu spolku za účelem jednotného postupu v této věci.
Jiných návrhů nebylo, a poněvadž program jednání byl vyčerpán, poděkoval kol. předseda všem přítomným za účast a prohlásil o 11. hod. dopol. tuto zdařilou schůzi za ukončenu.
Citace:
XII. řádná vlaná hromada Spolku československých kandidátů notářství. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1931, svazek/ročník 13, číslo/sešit 5, s. 46-47.