Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Ruské knihy. Také ta okolnost, že konečně objevily se na knižním trhu ruské vědecké knihy, jest příznakem změny názorové, která se v Rusku v poslední době uplatňuje. Dříve byla to jen literatura politicko-agitační, která k nám docházela z Ruska, nyní konečně zase první vědecké knihy. Tyto knihy umožňují nám aspoň trochu porozuměti vývoji Ruska posledních let, které bylo pro ostatní svět terra ignota. Co jsme z Ruska viděli, byl prach zvířený revolucí, který nám zahaloval skutečnosti. Slyšeli jsme, že hroutí s tam staré tradice a systemy a na místo nich nastupují ideje, které uskutečněním přivedeny byly často ad absurdum, ale všechny ty zprávy byly tendenční, které, ať s té či oné strany, skutečnost spíše zkreslovaly, než objasňovaly.
Rusko prodělalo ohromný experiment v hospodářské i právní struktuře. Žasneme, že se po té soustavné destrukci, kterou provedl válečný komunismus, podařilo rekonstruovati opět strukturu Ruska aspoň tak, jak je dnes. Ovšem, že je to rekonstrukce prozatím povrchní a bude ještě nutno vyčkati, zda zapustí kořeny. Že se to podařilo, možno vysvětliti si výjimečnými okolnostmi, diktaturou, která neznala vážného odporu, pro které byl hospodářský život země tvárnou hmotou, která hnětla podle své vůle a vlastního uvážení.
A ideový výsledek? R. S. F. S. R. odvrátil se na poli hospodářské politiky úplně od komunismu a vrátil se nekompromisně ke kapitalistickým metodám. To, co v praksi zbylo z komunistické ideologie, jsou trosky. Zdá se, že RSFSR. se vyznačuje nyní všemi vlastnostmi kapitalistického státu: hospodářským kapitalismem, imperialismem, vnitřním absolutismem a konečně ne na posledním místě i tím, že své destruktivní idee vyhrazuje cizině, že jich používá jako zbraně. Ani to není nic nového.
Citace:
Ruské knihy. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, číslo/sešit 8, s. 250-250.