Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Státní rozpočet republiky Československé pro rok 1926. Státní rozpočet pro rok 1926 jest prvým rozpočtem naší republiky, který jest aktivní t. j. vykazuje celkový přebytek na příjmech oproti výdajům.
Tento příznivý výsledek státního rozpočtu pro rok 1926 proti rozpočtům let minulých byl získán vyšším preliminováním některých druhů příjmů (zvýšení kolkových poplatků zákonem ze dne 3. dubna 1925, čís. 54 Sb. z. a n., dávka z jízdních lístků, dávka z telefonních poplatků, dávka za úřední úkony, smluvní příplatky z cukru), ale zejména značným snížením potřeby na státní výdaje.
Okolností, která měla značný vliv na snížení rozpočtové potřeby pro rok 1926. jest považovati přirozeně výsledek tak zvané restrikční akce státně-zaměstnanecké v důsledku ustanovení zákona, ze dne 22. prosince 1924, čís. 286 Sb. z. a n. z roku 1924, o úsporných opatřeních ve veřejné správě. Poznamenati jest, že výsledky této restrikční akce se jeví v rozpočtu na rok 1926 jen potud, pokud byly v době jeho sdělání známy.
Novinkou ve státním rozpočtu pro rok 1926 je.st, že bylo upuštěno od sestavení zvláštního rozpočtu státních investic, který byl v letech 1921—1925 jako samostatná příloha 2. připojen k vlastnímu státnímu rozpočtu — příloze 1. — a ve finančním zákoně byl vždy uváděn v druhé části.
Vykazuje tudíž rozpočet pro rok 1926 jinou formální úpravu v tom směru, že potřeby investiční byly pro tento rok zařazeny do dílčích rozpočtů oněch resortů, v jejichž zájmu ten který investiční náklad se požaduje; výjimečně byly některé investiční potřeby, které jsou společné několika resortům zařazeny do rozpočtu ministerstva veřejných prací. Disposice investičními úvěry náleží jednotlivým resortům, jichž se týkají, v dohodě s ministerstvem veřejných prací. Investiční «8
potřeby státních podniků byly zařazeny do rozpočtu těchto podniků. Do finančního zákona pro rok 1926 bylo však vloženo (čl. 3., odst. 3. shora), že úvěrů povolených na potřeby investiční nesmí býti použito k hrazení jiných výdajů.
Jest také zajímavo přihlédnouti ke změnám, které byly provedeny v návrhu finančního zákona pro rok 1926 následkem nové úpravy státního rozpočtu pro tento rozpočtový rok. Tak v článku 7. bylo vypuštěno zmocnění ministra financí, aby opatřil peníz pro veškeré státními příjmy nekryté státní výdaje úvěrními operacemi, protože návrh státního rozpočtu pro rok 1926 konči přebytkem. Jako nový článek vsunut článek 12., který upravuje opatřování peněz pro investiční potřeby státních podniků. Dr. Sch.
Citace:
Státní rozpočet republiky Československé pro rok 1926. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, s. 99-100.