Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Antonín Hartmann: Nesporné řízení. V Praze 1926. — Nákladem Kompasu na Smíchově. — Stran 1624. — Cena váz. 140.— Kč. — Ve sbírce Kompasu jako svazek 17. vyšel nesporný patent se všemi dodatkovými zákony a nařízeními vztahujícími se na řízení nesporné. Kromě toho rámce byly do sbírky pojaty také různé zákony stojící materií blízko řízení nesporného, jako zákon o posloupnosti v rolnické usedlosti, zákon o prohlášení za mrtva, o umořování listin, pak obsáhlé instrukce o uschovávání a správě jmění sirotčího, zákon o vyvlastnění pro stavbu železnic a provozování jízdy na nich, o propůjčení nezbytné cesty, a některé předpisy ze zákonů poplatkových. Kniha obsahuje také příslušné předpisy pro Slovensko, čímž rozsah její vzrostl na 1624 stran a cena na 140.— Kč. Zákony jsou komentovány velice pečlivě, a v tomto oboru má již vydavatelství tradici a dobrý výběr. Komentář jest někde dokonce tak rozsáhlý, že jednotlivé paragrafy nesporného patentu se ztrácejí z přehledu, což pokládáme za vadu. Máme také za to, že by se doporučovalo při komentování reprodukovati doslovně pouze ty normy, jež jsou těžko k dosažení, že však není nezbytně nutno, aby se vždy uváděly doslovné citáty z občanského zákoníka, trestního zákona a řádu, exekučního řádu a pod. Z důvodů praktických bylo by se snad doporučovalo nesporné řízení vydati pro historické země a pro Slovensko zvláště, ježto tyto normy jsou celkem dosti odlišné a pro praktické právníky ustanovení druhé části jsou celkem nadbytečné, zvětšujíce obsah knihy a stěžujíce přehled. Totéž již se stalo při Hartmannova vydání Exekučního řádu, a může se nyní po nějaké době, kdy toto vydání jest v praksi říci, že se spojení obou právních řádů neosvědčuje, a že mnohem snáze se pracuje s vydáním, v němž jest text zákona jasný a přehledný. Máme obavu, že v nesporném řízení bude tato vada vystupovati ještě více na jevo. Kromě toho postrádáme ve vydání nesporného řízení také text notářského řádu, jenž jest také nesporným řízením tangován. Věcný rejstřík zdá se nám nepříliš rozsáhlým, a pokud jsme měli příležitost se přesvědčiti, nepříliš praktickým. Veškery tyto námitky týkají se však pouze stránky praktické. Pokud se týče úpravy vědecké, co do úplnosti komentáře, a tiskové úpravy jest vydání vzorné. —k.
Citace:
Antonín Hartmann: Nesporné řízení. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, s. 106-106.