Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Rudolf Urbánek: Žižka v památkách a úctě lidu českého. Spisy filosof. fak. Masarykovy univ. o. — Brno. — Filos. fak. 1924. 8. — Str. 140. — Ze spisů vzpomínajících výročí úmrtí slavného válečníka a jeho doby je spis Urbánkův vedle velikého Sborníku Žižkova, o němž jsme se zmínili již dříve, z nejzajímavějších. Profesor Urbánek podal v něm zprávy o tradici Žizkově a tak charakterisoval, jak jednotlivé doby ho pojímaly a pak po případě na jeho památce dále budovaly. Je vskutku velmi málo osob i v historii velikých národů, jako byla postava Žižkova, které by byly daly tolik podnětů zejména politických. Nás ovšem zvláště interesuje tento rys, který se táhne ustavičně celým vývojem našeho státu. Také samozřejmě je tradice Žižkova úzce spojena s právními názory a zejména Všehrd v předmluvě ke Knihám devaterým jej vzpomíná. Ale zajímavější jest, jak vzpomínka na Žižkovy činy provázela všechna úsilí státoprávní od počátku stol. 18., kdy památka jeho se spojuje s každým svobodnějším hnutím lidovým za samostatnost. Oživení úcty a využití její pro ideály v politickém zápase datuje se až ze stol. 18., kdy zvláště zásluhou Havlíčkovou a předních českých buditelů oživuje se tradice jak v literatuře a umění, tak i ve vědě, jež pátrá po rozluštění tohoto mocného a ojedinělého hnutí v pravdě lidového. O těchto otázkách jakož i o řadě jiných památek, v nichž se projevila památka Žižkova, informuje na vědeckém podkladě kniha Urbánkova, jež je v tomto směru osobitým dílem v jubilejní literatuře vědecké o Žižkovi.
Ča.
Citace:
Žižka v památkách a úctě lidu českého.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, s. 44-44.