Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
ZPRÁVY.
Prof. Dr. Herinann-Otavský šedesátníkem. Je zajímavo sledovati literární činnost Dra Hermanna-Ptavského. Zabývá se s oblibou botížnými problémy právními a opět a opět se k témuž problému vrací, aby jej ze všech stran osvětlil. Podrobná znalost detailních otázek umožňuje mu pak obsáhlá díla vědecká, která nejen pro vědecký svět, ale zejména i pro praktického právníka jsou nepostradatelná.
Sotva šestadvacetiletý vydal svůj habilitační spis. »O právní povaze rektapapíru«, ve kterém se jeví jako přímý pokračovatel Randovy teorie o cenných papírech, jehož nauku logicky prohlubuje a buduje dále. Spis ten jest dodnes nejdůležitějším českým spisem o cenných papírech a prvním důkladným spisem o rektapapírech vůbec. K tematu o cených papírech se vrací Hermann-Otavský později ještě několikráte (»Příspěvek k nauce o převodu práva z cenných papírů na jméno znějících« — v Právníku 1901, »O právní povaze duplikátu železničního listu nákladního« — ve Sborníku věd právních a státních 1901). Studium otázky cenných papírů vede jej přirozeně k nejdůležitějšímu komerčnímu papíru — ke směnce a k právu směnečnému, jehož problémy se zejména kromě litografovaných universitních přednášek — zabývá v různých článcích.
Zvláštní zájem projevuje t. zv. právům k statkům nehmotným, kterým právě moderní doba obchodní musí věnovati zvláštní pozornost. Sem náleží na př. jeho význačný článek »Obchodní závod a práva k statkům nehmotným«, uveřejněný v Randově poctě, jenž pro svůj význam byl na zvláštní žádost německých kruhů vědeckých uveřejněn též v »Oesterr. Patentblatt«. Sem náleží pak nesčetná pojednání věnovaná právu původce k jeho duševnímu výtvoru(»O autorskoprávní ochraně děl architektonických« 1909, »O právní ochraně ideálných zájmů autora díla literárního a uměleckého v právu rakouském« 1904, »O přípustnosti a mezích exekuce autorskoprávní« 1910, »Otázka z práva nakladatelského« 1917. »Der internationale Urheberrechtsschutz zwischen Oestrreich und dem deutschen Reiche« 1903, »Právo z vynálezu v rakouském zákoně patentním« ve Sborníku 1903 a též německy v Patentblattu, »Architektonische Pläne im deutsch-österreichischien Urheberrechtsschutze« v Gerichtszetung 1902, »Die neueste Fortbildung des Urheberrechtsschultzes zwischen Österreich und dem Deutschen Reiche« v Zeitschrift für Handles- u. Konkursrecht 1908, článek »Urheberrecht« v österr. Staatswörterbuch 1908, atd.).
Záhy se věnoval Hermann-Otavský též studiu obtížných a složitých problémů práva pojišťovacího (»K reformě soukromého práva pojišťovacího« v Právníku 1906), kteréžto vědecké bádání došlo výrazu ve znamenitém díle »Soukromé pojišťovací právo československé«, ve kterém přehledně, přesně a s vědeckou důkladností jemu vlastní osvětluje základní pojmy a problémy soukromého práva pojišťovacího. Všeobecným problémům právním jsou posléze věnována pojednání vztahující se na vznik smlouvy (»Der Begriff und die rechtliche Bedeutung der Antragserklärung« v Grünhutově časopise, »Projev smluvního konsensu a jeho vady dle nových osnov vládních« v Právníku, »Zur rechtlichen Beurteilung der Antraserklärung« v Assekur, B. B.«)
Již v jeho vědecké práci poznáváme také Hermanna-Otavského jako člověka: jest vždy objektivní, neosobní, skromný; vítá každý vědecký pokrok; respektuje i odchylné cizí mínění; jest vždy důstojný. Praktický význam té které hospodářské instituce jest mu vždy důležitější než sebe důmyslnější abstraktní konstrukce a přece nepodceňuje logiku v právnickém myšlení.
Po vzniku republiky nastala Hermannu-Otavskému nova - zvýšená činnost. Byl prvním rektorem naší university v Československé republice, spolopůsobil při vzniku četných zákonů a mezinárodních úmluv státních, stal se členem mezinárodního soudu v Haagu, atd. Uvážíme-li při tom jeho činnost na universitě, kde jako skvělý učitel a především pro svou osobnost byl a jest u svých žáků tak oblíben a kde zejména účastníci jeho seminářů nikdy nezapomenou, jak dovedl povzbuzovati k pokusům vědeckou práci - uvážíme-li dále, že při veškeré této činnosti jest stále činným literárně, činným v Právnické jednotě, jejíž jest předsedou (a to nikoliv jen formálně!), zkrátka činným všestranně a všude iniciativně, intensivně a čile, pak musíme jemu vysloviti svůj neskonalý obdiv.
Přejeme prof. Dr. Hermannu-Otavskému, aby byl ještě mnohý léta tak mlád!
Dr. Fr.
Citace:
Prof. Dr. Hermann-Otavský šedesátníkem.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, číslo/sešit 8, s. 247-248.