Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Dr. Eugeniusz Jarra v Praze. Na pozvání děkana a profesorského sboru pražské právnické fakulty přijel do Prahy vynikající polský vědec v oboru filosofie práva JUDr. Eugeniusz Jarra, profesor občanského práva a děkan právnické fakulty Varšavské university.
Přednášel v Praze celkem třikrát a každá přednáška těšila se zaslouženému zájmu nejen posluchačů právnické fakulty, ale i ostatního obecenstva. Přednášky své nazval »Filosofie práva v Polsku ve věku zlatém (XV. a XVI. stol.)« Pokud se týče vlastní přednášky, velmi dobře informovala o polském statě a hlavně o právnické erudici polských šlechtických vzdělanců ke konci středověku a na počátku novověku. V té době již v Polsku upadala myšlenka silné šlechtické republiky s voleným králem v čele. A tu jest tím nápadnější, že v této pohnuté době nalezli se, vynikající jednotlivci, kteří na základě filosoficko-právním odhodlali se kaceřovati zvrácené tehdejší poměry. Vynikající polští právníci, bez ohledu na ostré kritiky, které nutně musely následovati, poukazovali na ideál státu, který ovšem jim byl pouhým symbolem ke kaceřováni neurovnaných polských poměrů. Bohužel tyto vzácné rady a příklady zůstaly pouze napsány a nenalezly následovatelů v praktickém životě. Tyto neutěšené poměry otřásaly do základů ne příliš pevnou kostru státního zřízení polského a proto není divu, že Polsko brzy po svém zlatém humanistickém věku upadlo do nesnází a později i do područí silných svých sousedů. Proto nelze se diviti, ze Polsko, ač tak moderní ve svých středověkých názorech, nevzpamatovalo se dříve, než po světové válce. Prof. JUDr. R. Rauscher tlumočil vždy ke konci přednášky stručný obsah její a tím bylo umožněno, aby každý si odnesl z přednášky co nejvíce.
J. S. prof. JUDr. J. Hoetzel poděkoval velmi srdečnými slovy prof. JUDru Jarrovi a podotkl, že zajisté sblížení české vědy právnické i ostatní s polskou vědou brzy se uskuteční. Prof. Jarra poděkoval pak česky svým hostitelům i posluchačům a zdůraznil nutnost česko-polské. kulturní spolupráce.
—jr.—
Citace:
Dr. Eugeniusz Jarra v Praze.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, číslo/sešit 10, s. 280-281.