Právní prakse, měsíčník československých právníků, 2 (1937-38). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors:

Promlčení automobilových přestupků administrativních.


Polic. rada Dr. Fr. Rosenbach uveřejňuje v 6. čísle II. roč. »Aktualit čsl. práva automobilového« pod výše uvedeným titulem článek, z něhož uvádíme:
»Podle § 4 nařízení č. 61/1855 odpadá vyšetřování a trestání policejních přestupků bez další podmínky tehdy, uplynuly-li 3 měsíce od doby, kdy byl přestupek spáchán, aniž bylo zavedeno trestní řízení. Naproti tomu ustanovuje § 31 zák. čl. XL/1879 na Slovensku a Podkarpatské Rusi promlčecí lhůtu 6měsíční. Na rozdíl od práva platného v zemích historických, zná však citovaný článek také promlčení výkonu trestu, které nastává do jednoho roku ode dne, kdy trestní nález nabyl právní moci. Ve správním právu trestním není přípustno požadovati dalších náležitostí promlčení; proto není třeba, aby pachatel nahradil škodu, kterou způsobil, nebo aby neměl z trestného činu prospěch, anebo aby byly odstraněny následky tohoto činu. Uplatňování analogie v §§ 227 a 531 trestního zákona pro obor trestního práva administrativního jest nepřípustné (Boh. A-395). Tříměsíční lhůta promlčecí se přetrhuje, bylo-li proti pachateli zavedeno řádné řízení.
Sporné jest, začíná-li po zahájení trestního řízení běžeti nová doba promlčecí, anebo zda zahájením trestního řízení se promlčení vůbec znemožňuje. Praxe stála původně na stanovisku prvním, později se však přiklonila ke stanovisku druhému...
Pro jízdu motorovými vozidly přicházejí v úvahu jednak zákon č. 81/1935 a dále zákon č. 77/1935. Přestupky proti zákonu o jízdě motorovými vozidly promlčují se do tří měsíců, a to podle zásad vylíčených shora. V tomto zákoně není totiž obsažena žádná specielní norma, která by se týkala promlčení přestupků. Naproti tomu promlčují se však přestupky proti zákonu o dopravě motorovými vozidly do 6 měsíců. Důvodem jest, pokud jde o obor koncesované dopravy, že podle § 18 tohoto zákona platí pro tuto dopravu, neustanovuje-li zákon něco jiného, příslušná ustanovení živnostenského řádu. Podle § 140 živnostenského řádu promlčují se však přestupky živnostenského řádu do 6 měsíců. Zdůrazňuji však, že tato 6měsíční lhůta promlčecí platí pouze pro obor dopravy koncesované, nikoli však pro dopravu licentovanou, kde zase nastupuje všeobecná lhůta promlčecí v trvání 3 měsíců.«
Citace:
Promlčení automobilových přestupků administrativních.. Právní prakse, měsíčník československých právníků. Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1937-38, svazek/ročník 2, číslo/sešit 2, s. 79-79.