České právo. Časopis Spolku notářů československých, 7 (1925). Praha: Spolek notářů československých, 62 s.
Authors: Čulík, X.

† JUDr Antonín Mokrý.


Nemine roku, aby náš stav a zejména notářská komora Pražská nemusely želeti ztráty osvedčených pracovníků, pamětníků našeho dlouhého a úporného usilování o naše lepší příští.
Dne 18. září t. r. opustil nás opět jeden z nejstarších milých druhů v práci stavovské — Dr. Antonín Mokrý.
Narozen 31. května 1855 ve Vodňanech, věnoval se po absolvovaném gymnasiu v Českých Budějovicích studiu věd právních a státních na universitě vídeňské, kdež byl dne 3. listopadu 1880 promován na doktora.
Vždy vážný, rozmyslný a klidný při každém svém počinu, byl jako předurčen pro stav notářský. Jmenován v r. 1890 notářem pro Hlinsko, přeložen byl r. 1898 do Jilemnice a r. 1912 na Král. Vinohrady.
Zvolenému povolání oddal se celou duší, stal se vzorem řádného notáře a získal si přízeň a náklonnost veškerého obecenstva, kde působil.
Hluboké své vědění nestavěl na obdiv, jakož vůbec nemiloval veřejnosti. Žil tiše, v ústraní, pro rodinu a své povolání, jemuž věnoval přebytečnou energii, účastně se činně práce stavovské.
V uznání této blahodárné činnosti zvolen byl dne 30. prosince 1913 za člena notářské komory Pražské, jímž zůstal až do své smrti, byv v době od 30. března 1923 do 7. února 1924 zvolen jejím vicepresidentem, kteréžto čestné funkce vzdal se sám s ohledem na otřesené zdraví. Byl dále členem Ústředního výboru našeho Spolku a přísedícím disciplinárního senátu Nejvyššího soudu, což jest důkazem, jak veliké vážnosti těšil se v kruzích notářských. Pro svou znalost vědeckou zvolen za člena zkušební komise pro státní zkoušky judicielní jakož i pro zkoušky notářské a povolán byl za člena komise pro reformu občanského zákoníka.
Byl též literárně činným, tak zejména uveřejnil v Právníku r. 1886 »Příspěvek k opravě knihovního zákona«, jejž citoval též Randa ve svém »Vlastnictví«. V Zeitschrift für Notariat und freiwillige Gerichtsbarkeit 1913 uveřejnil článek »Zur Reform des Strassenabtrennungsgesetzes«, který uveřejněn byl též v Právníku. Do Českého Práva pak přispěl r. 1920 pojednáním o § 551 o. z. r. 1921 k revisi zákonu obecných a r. 1922 svou přednáškou v pražském odboru našeho Spolku »Zajištění věna manželky obchodníka«.
Zřejmo z toho, že odchází nám v něm velice platná síla, které těžce budeme postrádati při malém našem kruhu pracovníků.
Ztratili jsme duši poctivou a nezištnou, vzácného přítele a rádce a druha nám všem drahého. Stav náš a zejména notářská komora Pražská zachová mu zajisté trvalou, vděčnou vždy vzpomínku.
Dr. Čulík.
Citace:
ČULÍK, Jaroslav. † JUDr. Antonín Mokrý. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1925, svazek/ročník 7, číslo/sešit 5., s. 45-46.