Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
ZPRÁVY.
Revue internationale de la theorie du droit. Chystá se veliký podnik literární: mezinárodní vědecký časopis právnický, který hodlá obrati si výhradně otázky theorie práva, t. j. kategorií právnického myšlení, methodologie a noetiky právní. Jak vykládá vydaný prospekt této revue, je mnoho časopisů, které se zabývá i právem materielním, ať národním ať mezinárodním. Ale otázky forem práva, které jsou všem právním řádům společné a které tudíž mohou býti předmětem mezinárodní vědecké diskusse, postrádají dosud takové revue. Časopis tohoto druhu jest nutností už proto, že tu jde přímo o otázku vědeckosti právní vědy vůbec. Srovnáme-li vědu právní s jinými vědami, ať přírodními ať duchovými, nemůžeme se zbavili dojmu, že tyto řeší otázky společné všemu lidstvu, kdežto ona jest v každém státě svého druhu vlastivědou. Ale i ona má svoje problémy obecné, nomothetické, neomezené hranicemi států a obsahem jejich positivních právních řádů. Problémy, které jsou předmětem právní védy, nikoliv právní filosofie, hledající přirozenou či absolutní spravedlnost, poněvadž ta už právě není právní vědou. V tomto směru je tudíž nový časopis vědeckou událostí prvého řádu.
Tím radostnější jest, že tento mezinárodní podnik vzniká u nás, v Československu, a že také myšlenka jej založili u nás vznikla. Časopis bude vycházeti v Brně (nákladem R. M. Hohrera), jeho vydavateli jsou: Léon Duguit, Hans Kelsen a Frant. Weyr, jeho redaktorem je prof. Jar. Sedláček. Vlastními původci a předními vůdci podniku jsou právě jmenovaní profesoři brněnské právnické fakulty.
Časopis bude uveřejňovati články hlavně v jazyce francouzském a německém, ale i v jiných světových řečích. V nejbližší době vyjde prvé číslo, obsahující příspěvky významných theoretiků pěti národů. Neopomeneme o něm podati zprávu v tomto časopise.
Jde tu tedy o podnik u nás neobvyklý, vybočující úplně z běžných. našich — a ne právě světových — forem vědecké práce. Bylo by si přáti, aby přijetí jeho právnickou veřejností československou alespoň nebylo horší než jeho přijetí za hranicemi. Pro českou právní vědu pak naskýtá se tu jedinečná příležitost objevili se a změřili své síly na fóru mezinárodním.
Citace:
Revue internationale de la theorie du droit.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, číslo/sešit 10, s. 279-280.