Všehrd. List československých právníků, 7 (1926). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Dr. Kamil Šulc: Zákony a nařízení o radiotelegrafii a radiotelefonii v Československé republice. I. — Knihovna prvního československého radioklubu, č. 2. — Brno 1924. — Str. 84. — Moderní pokrok radiotelegrafie a zvláště radiotelefonie vyžaduje příslušnou úpravu se strany státní mocí: jde o dvě protichůdné snahy, jednak zabezpečiti státu pokud možno největší ingerenci v tomto oboru, na druhé straně dáti obecenstvu volnost súčastniti se svými výzkumy v zápolení příznivců tohoto vynálezu. V Americe a jinde dosáhla obliba radiotelefonie míry netušené, a radiotelefonie stává se pro praktickou rasu anglosaskou jakýmsi druhem sportu, jejž umožňuje poměrná snadnost, s jakou si kdokoli může poříditi přijímací přístroj. U nás z různých důvodů byla radiotelefonie spoutána měrou velice značnou, takže máme obavu, že, důsledku zákonných ustanovení nedosáhne u nás radiotelefonní průmysl té výše a dokonalosti, aby mohl úspěšně konkurovati s průmyslem volným a nespoutaným. Máme za to, že zákazy dovozu dokonalých přístrojů radiotelefonních z ciziny a vysoká cla na přístroje tyto jsou marným galvanisováním průmyslu našeho, které mu prospěti nemůže a obecenstvo drahými a nedokonalými přístroji jest od radiotelefonie spíše odpuzováno, čímž opět klesá průmyslu tomu odběratelstvo, čili ocitáme se v bludném kruhu protekcionářství obchodního, které v tomto směru není nikterak na místě. Zákaz přenosných stanic, jenž prakticky jest u nás proveden, musí býti co nejdříve zrušen. Jest ovšem nutno, aby společnost vysílací byla podporována těmi, kteří poslouchají, ale zdá se nám, že stát, aspoň pro prvou dobu, než se rozhlas u nás vžije, mohl by se zříci značného poplatku uznávacího. Poměrná snadnost, s jakou lze si poříditi stanici přijímací, donutil naše zákonodárce ku stanovení značných trestů peněžitých i na svobodě, jimiž jest vývoj radiotelefonie u nás spoután tak, že bude v zájmu jak státu, tak výrobců, tak i obecenstva, aby zákon, byl co nejdříve zrevidován ve směru větší volnosti. Vždyť vývoj radiotelefonie jest tak rychlým krokem ku předu, že i zákonodárství bude se mu museti přizpůsobiti. Zdá se přímo absurdním, chce-li ministerstvo pošt stanoviti puncované typy a schemata byla zakázána. Ovšem zájmy státní jdou nade vše, ale bude se museti nalézti cesta, jak by zájmy státní, poručníkováním odkoukaným z Německa. Pak i u nás radiotelefonie nalezne živnou půdu pro svůj rozvoj, čemuž, obáváme se, nyní tak dosud není.
Citace:
Zákony a nařízení o radiotelegrafii a radioteletomii v Československé republice.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1926, svazek/ročník 7, s. 39-39.