Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 11 (1930). Praha: Ministerstvo sociální péče, 138 s. - neúplné
Authors:

Péče o vystěhovalce.


Péče o vystěhovalce zahrnuje jak vystěhovalce nově do ciziny odcházející, tak i vystěhovalce v cizině již usedlé. Světová hospodářská krise postihla těžce čs. příslušníky v zemích evropských i zámořských. Z evropských zemí jest to hlavně Německo a Rakousko (kde jest usazeno na 280000. resp. 150000 čs. příslušníků), kde čs. vystěhovalci byli krůtě postiženi hospodářskou krisí a nezaměstnaností. Jsou to z 80% dělníci a drobní živnostníci. Jakožto cizí státní příslušníci jsou v horším postavení, než domácí příslušníci těchto států, brzy vyčerpají nárok na podporu a jsou vydáni bídě a hladu. Z některých obvodů se hlásí, že nezaměstnaných je mezi čs. příslušníky až 90 procent.
Poněvadž věcná položka pro péči o vystěhovalce. která činí jen 1540000 Kč. z čehož zbývá na nouzové a repatriační podpory čs. příslušníkům v cizině 1000000 Kč. nestačí ani v dobách normálních, požádalo ministerstvo sociální ministerskou rodu. aby povolila pro tento účel z mimořádného fondu 150 mil. Kč 2000000 Kč. Tato částka jest nezbytně nutná, má-li býti vyhověno aspoň oprávněným žádostem o mimořádnou výpomoc v případech nejnaléhavějších. Ve skutečnosti jest potřeba ještě větší, poněvadž krise postihuje krajany, ve všech cizích zemích. Tak na příklad z Argentiny má býti repatriováno do evropských přístavů na náklad argentinské vlády 228 čs. příslušníků (nezaměstnaných), které bude třeba dopravit z přístavu do ČSR.
Vystěhovalecké oddělení se snaží působit svou informační činností k tomu, aby vystěhovalci, nuceni nouzí k odjezdu do ciziny, neodcházeli do zemí, kde situace je stejná, nebo ještě horší. Také upozorňuje příslušné československé úřady na opatření, kterými by se dalo čelit vystěhovalectví, hlavně ve východních částech republiky, odkud odchází do ciziny poměrně několikrát více vystěhovalců, než ze země
Citace:
Péče o vystěhovalce. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1930, svazek/ročník 11, s. 135-135.