Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 5 (1924). Praha: Ministerstvo sociální péče, 620 s.
Authors:

Péče o mládež a osoby odkázané na veřejnou pomoc.


Výnos ministerstva sociální péče ze 27. února 1924, č. 1576/1-2 o pomocné akci ošacovací pro děti nezaměstnaných.


Dodatkem k výnosům ministerstva sociální péče ze dne 5. ledna t. r., č. j. 102/I-2.-1924 a ze dne 18. t. m. č. j. 1505/I vyrozumívají se úřady politické správy, že při přejímání a rozdílení zboží, určeného pomocné akci pro ošacení nuzných dětí v jednotlivých okresích, mohou — kde by vznikly značnější výlohy při dojíždkách do míst mimo sídlo politického úřadu — zmocniti důvěryhodnou osobu v místě, aby se jménem politického úřadu účastnila příslušného jednání.

Zákon ze dne 25. dubna 1924, č. 88 o ukládání soudních deposit a deposit poručenských (sirotčích) úřadů u poštovního úřadu šekového.


Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1. — (1) Poštovnímu úřadu šekovému náleží k poukazu příslušného soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu přijímati v úschovu a správu peněžní hotovosti, cenné papíry, vkladní knížky, listiny a skvosty, jež dle všeobecných zákonných ustanovení uložiti jest do uschování soudů nebo poručenských (sirotčích) úřadů.
(2) Podmínky ukládání a poplatky za úschovu a správu určeny budou nařízením.
§ 2. — Za deposita u poštovního úřadu šekového podle tohoto zákona uložená, ručí stát.
§ 3 — (1) Zákon tento nabude účinnosti dnem vyhlášení.
(2) Provésti jej ukládá se ministrům spravedlnosti, financí a pošt a telegrafů.
(Vyhlášen v částce 47. Sb. z. a n. dne 2. května 1924.)

Vládní nařízení ze dne 22. května 1924, č. 108, jímž se provádí zákon ze dne 25. dubna 1924, č. 88 Sb. z. а п., o ukládání soudních deposit a deposit poručenských (sirotčích) úřadů u poštovního úřadu šekového.


Vláda republiky Československé nařizuje podle zákona ze dne 25,
dubna 1924, č. 88 Sb. z. а n.
, o ukládání soudních deposit a deposit poručenských (sirotčích) úřadů u poštovního úřadu šekového:
§ 1. — (1) U poštovního úřadu Šekového lze ukládati veškeré cenné
286 papíry, vkladní knížky a listiny, které podle všeobecných zákonných ustanovení bylo by uložiti u soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu. Kdy a za jakých podmínek bude možno ukládati u poštovního úřadu šekového také peněžní hotovosti a skvosty, bude ustanoveno později.
(2) Z ukládání toho jsou vyloučena deposita soudů trestních. Kromě toho nebuďtež u poštovního úřadu šekového zásadně ukládána deposita, která mají býti uložena pouze přechodně na poměrně krátkou dobu, jako na př. v řízení sporném na dobu sporu, v řízení exekučním vadia dražební a podobně.
§ 2. — (1) K uložení deposit u poštovního úřadu šekového podle § 1 je třeba povolení příslušného soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu.
(2) Pokud však jde o deposita převezená poštovním úřadem šekovým z ústředních uschovacích míst bývalého Rakousko-Uherska, platí povolení dané pro úschovu u těchto míst i pro úschovu u poštovního úřadu šekového.
(3) Poštovní úřad šekový je k převzetí cenných papírů, vkladních knížek a listin, jichž uložení u něho soud nebo poručenský (sirotčí) úřad byl schválil, povinen.
§ 3. — (1) Soud nebo poručenský (sirotčí) úřad, maje rozhodnouti, kde cenné hodnoty mají býti uloženy, je povinen poučiti strany o tom, u kterých uschovacích míst jest uložení deposita přípustné.
(2) V žádosti o povolení soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu, aby cenné papíry, vkladní knížky a listiny mohly býti uloženy u poštovního úřadu šekového, budiž uveden důvod, jenž by stranu opravňoval k uložení deposita u soudu neb poručenského (sirotčího) úřadu, a budtež seznamenány cenné hodnoty, o něž jde.
§ 4. — (1) Povolení, aby cenné papíry, vkladní knížky a listiny byly uloženy u poštovního úřadu Šekového, vyhotoví soud nebo poručenský (sirotčí) úřad dvojmo a zašle po jednom stejnopisu straně a poštovnímu úřadu šekovému. V povolení tom dá soud nebo poručenský (sirotčí) úřad též případné zvláštní poukazy pro správu deposita, jako na př., aby výtěžek kuponů byl vyplácen osobě třetí, aby z něho byly zakoupeny cenné papíry určitého druhu nebo aby byl výtěžek kuponů uložen na vkladní knížku spořitelny a pod.
(2) Strana složí cenné hodnoty u poštovního úřadu šekového se seznamem jich a prokáže se povolením podle odst. 1. Na žádost strany zašle cenné hodnoty u soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu složené poštovnímu úřadu šekovému soud nebo poručenský (sirotčí) úřad sám, a to spolu s příslušným seznamem. Cenné hodnoty mohou býti složeny osobně u pokladny poštovního úřadu šekového nebo zaslány poštou.
(3) V seznamu podle odst. 2. budiž přesně uveden druh, počet kusů, Jmenovitá hodnota a úroková míra ukládaných cenných hodnot, rovněž pak kupony nejblíže splatné. Při cenných papírech dlužno uvésti též čísla a serie jednotlivých kusů. Podobně buďtež vkladní knížky nebo listiny blíže označeny. Dále budiž uvedeno jméno, stav a bydliště osoby, pro kterou se hodnoty ty mají uložiti, a není-li svéprávná, jméno, stav a přesná adresa jejího zákonného zástupce. Seznam buď ukladatelem vlastnoručně podepsán, a žádá-li se za povolení jménem osoby jiné, budiž uvedeno také jméno, stav a bydliště ukladatelovo. Konečně budiž udáno, zda mají býti hodnoty převzaty poštovním úřadem šekovým pouze do úschovy nebo do úschovy a správy.
(4) O přijetí deposita v úschovu nebo úschovu a správu vydá poštovní úřad Šekový jak straně (zákonnému zástupci), tak soudu neboť poručen-
287 skému (sirotčímu) úřadu potvrzení, z něhož musí býti patrno, že uschování stalo se přesně podle povolení.
(5) Povolení k úschově u poštovního úřadu šekového pozbude účinnosti, nebyly-li cenné hodnoty uloženy u poštovního úřadu šekového do šesti měsíců od vydání povolení.
§ 5. — (1) Cenné papíry, vkladní knížky a listiny přijímá poštovní úřad šekový do úschovy, prvé dva druhy cenných hodnot, je-li to povoleno, i do správy. Jde-li však o cenné papíry na pražské peněžní burse nezaznamenané, převezme je do správy jen potud, pokud není spojena se zvláštními obtížemi. O tom, že cenné papíry nebyly převzaty do správy, uvědomí poštovní úřad šekový ihned ukladatele a příslušný soud nebo poručenský (sirotčí) úřad.
(2) Cenné hodnoty uložené u poštovního úřadu šekového budou vedeny jako zvláštní vlastnictví jednotlivých ukladatelů aneb osob, pro které byly uloženy. Veškerá opatření o depositech nebo jejich částech musí býti nařízena nebo předem schválena příslušným soudem nebo poručenským (sirotčím) úřadem.
§ 6. — (1) Zní-li povolení na pouhou úschovu, omezí se poštovní úřad šekový na opatrování cenných hodnot jemu svěřených.
(2) Převzal-li však poštovní úřad šekový i správu, je povinen zachovati veškerou pečlivost řádného obchodníka. Ke správě náleží zejména, aby obstarával inkaso splatných kuponu, úroků z pokladničních poukázek, spořitelních a jiných vkladních knížek; vedl v patrnosti vylosování, splatnost, konversi, jakož i amortisaci cenných papírů; obstarával včas nové kuponové archy; vykonal právo k odběru nových cenných papírů a tyto odebral, byl-li soudem nebo poručenským (sirotčím) úřadem včas o to požádán a příslušná částka, potřebná k provedení, mu poukázána.
(3) Jestliže byly slosovatelné cenné papíry, převzaté do úschovy a správy, taženy, zpraví o tom poštovní úřad šekový ihned stranu a příslušný soud nebo poručenský (sirotčí) úřad a zastaví další výplatu kuponů slosovaných papírů.
(4) Také o všech ostatních úkonech spojených se správou deposita vyrozumí poštovní úřad šekový jak stranu (zákonného zástupce), tak i příslušný soud nebo poručenský (sirotčí) úřad. Toliko o periodických příjmech nebo vydáních, k nimž dojde podle všeobecného poukazu soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu, netřeba ani soud nebo poručenský (sirotčí) úřad, ani stranu uvědomiti, pokud se jimi nemění podstata deposita (na př, o pravidelném inkasu a poukazu úroků z cenných papírů a vkladních knížek).
§ 7. — (1) Poštovní úřad šekový obstarává z příkazu soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu jako komisionář koupi nebo prodej cenných papírů podle denního kursu pražské peněžní bursy, a to podle možnosti téhož dne, kdy příkaz dojde, naloží s nimi podle tohoto příkazu, zašle ihned odpočet příslušnému soudu nebo poručenskému (sirotčímu) úřadu a sdělí mu nejpozději při nejbližším zaslání výpisu z depositního účtu (§ 10, odst. 1.) označení sérií a čísel nově zakoupených cenných papírů. Příkazu takového nevykoná jen tehdy a vyžádá si nový poukaz, jestliže je mu známo, že od doby vydání poukazu hodnota cenných papírů změnila se tou měrou, že by soud nebo poručenský (sirotčí) úřad, kdyby o tom věděl, příkaz ku koupi nebo prodeji nevydal, protože by to bylo zjevně na značnou újmu strany.
(2) Rovněž reaiisuje na žádost soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu úplně nebo částečně spořitelní a jiné vkladní knížky.
288 (3) Částek inkasovaných při správě deposita použije poštovní úřad šekový podle poukazu k hotové výplatě nebo к nákupu cenných papírů nebo je připíše depositu k dobru.
(4) Má-li býti použito výtěžku inkasovaných splatných cenných papírů, dospělých kuponů nebo úroků z vkladních knížek ke koupi státních nebo jiných cenných papírů, obstará poštovní úřad šekový koupi na základě příkazu soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu jednou pro vždy daného, jakmile hotová částka dostoupí potřebné výše, řídě se ustanovením odstavce 1. O provedení koupě uvědomí soud nebo poručenský (sirotčí) úřad tím, že mu zašle odpočet. Nově zakoupené cenné papíry převezme pak poštovní úřad šekový do úschovy a správy.
§ 8. — (1) Veškeré výměry soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu, které obsahují disposice deposity nebo penězi získanými z jejich správy, podle nichž má býti depositum zcela nebo z části vydáno nebo učiněno jiné obdobné opatření, musí býti opatřeny vedle podpisu soudce nebo příslušného úředníka poručenského (sirotčího) úřadu také zvláštním razítkem, předepsaným pro podobné vydávací příkazy soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu.
(2) Výměry určené pro poštovní úřad šekový, neobsahujtež ničeho jiného, než opatření týkající se úschovy nebo úschovy a správy deposita.
(3) Poštovní úřad šekový poznamená poukazy, jež obdržel, u příslušných depositních účtů.
(4) Poštovní úřad šekový nesmí vydati depositum jiné osobě než příjemci, který mu byl výměrem soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu označen.
(5) Mělo-li by býti depositum přeneseno podle poukazu soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu na osobu jinou, budiž v příkazu také uvedeno, zda depositum zůstane i potom ve správě soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu.
(6) Zatížení deposita bez zvláštního povolení soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu je nepřípustné.
§ 9. — Mají-li býti určité osobě po dobu jejího života z deposita poukazovány výtěžky kuponů, úroky nebo dividendy, bude poštovní úřad šekový příslušné částky poukazovati potud, pokud mu nebude soudem nebo poručenským (sirotčím) úřadem sděleno, že se další výplaty pro úmrtí oprávněné osoby zastavují. Takové částky budou však poukázány výlučně platebními poukázkami do vlastních rukou s vyloučením plné moci.
§ 10. — (1) Poštovní úřad šekový zašle soudu nebo poručenskému (sirotčímu) úřadu, jenž depositum spravuje, jednou ročně výpis z depositního účtu podle stavu ze dne 31. prosince, a to dvojmo. Jeden stejnopis ponechá se u spisů, druhý buď zaslán soudem nebo poručenským (sirotčím) úřadem straně.
(2) Podle potřeby může soud nebo poručenský (sirotčí) úřad žádati od poštovního úřadu šekového podrobný výpis z depositního účtu.
(3) Takový podrobný výpis může žádati prostřednictvím soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu také strana. Tato je však povinna zaplatiti za něj poplatek podle sazby.
§ 11. — Depositum pozbývá povahy deposita soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu dnem, kdy poštovního úřadu šekového dojde usnesení soudu nebo poručenského (sirotčího) úřadu, že závěra jest zrušena. Dokud strana neučiní jiného opatření, povede poštovní úřad šekový depositum dále jako obyčejné bankovní depositum podle všeobecných podmínek, platných pro depositní řízení u poštovního úřadu šekového.
19 289 § 12. — (1) Za úschovu, jakož i za úschovu a správu deposit, dále jako náhradu za práce manipulační a opatřeni tiskopisů jsou strany povinny zapraviti poštovnímu úřadu šekovému poplatky hlavní a případně i vedlejší podle sazby, uvedené v §§ 13 až 15.
(2) Vedle toho dlužno zapraviti hotové výlohy, jež jsou spojeny s provedením jednotlivých úkonů, jako dohodné, daň z obchodu cennými papíry, poplatky uspořádací, kolkovné, poštovní a telegrafní výlohy atd.
§ 13. — Jako poplatky hlavní za každé, třebas i jen započaté nebo nedokončené pololetí, budiž počítáno:
1. Za úschovu cenných papírů, vkladních knížek a jiných listin s peněžitou hodnotou 3/8 1/4 0/00 hodnoty, nejméně 2 Kč; při listinách bez udané hodnoty za kus 1 Kč.
2. Za úschovu a správu státních cenných papírů s hodnotou do 1000 Kč 50 hal., od 1000 Kč 1/4 0/00 hodnoty, nejméně 1 Kč; za úschovu a správu státních cenných papírů s hodnotou do 200 Kč pro poručence a opatrovance 20 hal.
3. Za úschovu a správu ostatních cenných papírů a vkladních knížek hodnoty do 1000 Kč 1 Kč; od 1000 Kč 3/8 0/00 hodnoty, nejméně 2 Kč; za úschovu a správu ostatních cenných papírů a vkladních knížek hodnoty do 200 Kč pro poručence a opatrovance 30 hal.
4. Dosahu je-li depositum 1000000 Kč, za úschovu a správu státních cenných papírů 1/8/000 ostatních pak cenných papírů a vkladních knížek 1/4 0/00 hodnoty.
5. Za výherní listy, prémiové kupony a talony za kus 50 hal.
§ 14. — Jako poplatky vedlejší budiž počítáno:
1. Za předložení cenných hodnot v úschově se nacházejících k žádosti strany, aby nahlédla do nich, vyzvedla si kupony a pod. 2 Kč.
2. Za inkaso státních cenných papírů a kuponů nebudiž počítáno ničeho, avšak za zaslání výtěžku v hotovosti 1/2 0/00 z výtěžku, nejméně 20 h.
3. Za inkaso ostatních cenných papírů, kuponů a úroků z vkladních knížek včetně zaslání výtěžku 1 0/00 z výtěžku, nejméně 40 hal.
4. Za založení vkladní knížky u cizího ústavu peněžního a za každé předložení takové knížky mateřskému ústavu za účelem vkladu, výplaty, připsání úroků a pod., pro poručence a opatrovance 1 Kč, jinak 2 Kč.
5. Za obstarání nových kupónových archů, vyjímajíc státní cenné papíry, za kus 20 hal.
6. Za výkon práva к převzetí nových cenných papírů, za Obstarání označení, výměn, konversí atd., vyjímajíc státní cenné papíry 1/2 0/00 jmenovité hodnoty, nejméně 1 Kč.
7. Za složení nebo převzetí hotovostí nebo cenných papírů u cizích peněžních ústavů, úřadů atd. 1/2 0/00 ze složené nebo převzaté částky nebo jmenovité hodnoty, nejméně 1 Kč.
8. Za složení cenných papírů k valným hromadám 4 Kč.
9. Za vinkulaci cenných papírů 4 Kč.
10. Za vyhotovení podrobného výpisu z depositního účtu, vyžádaného soudem nebo poručenským (sirotčím) úřadem pro stranu, za každou stránku blanketu 3 Kč.
11. Za koupi nebo prodej cenných papírů státních 1 0/00 jmenovité hodnoty, nejméně 50 hal.; za koupi a prodej ostatních cenných papírů 2 0/00 kupní hodnoty, nejméně 50 hal; při současné koupi a prodeji státních cenných papírů účtuje se odměna jen jednou, a to z částky vyšší.
12. Za přepis celého deposita na jiného deponenta nebudtež poplatky vybírány.
290 § 15. — Při, určení a zapravování poplatků hlavních a vedlejších budiž dále užito těchto ustanovení:
1. Hodnotou rozumí se u cenných papírů jejich jmenovitá hodnota, u vkladních knížek a listin hodnota, jakou mají podle výše částky, na niž znějí.
2. Zní-li cenné hodnoty na měnu cizozemskou, přepočítá se tato na československou měnu podle běžného kursu.
3. Kuponové archy (úplné nebo neúplné), které snad bez příslušných dlužních úpisů byly přijaty do uschování, oceňují se podle hodnoty příslušného dluhopisu, jednotlivé však kupony podle částky, na kterou znějí.
4. Poplatky čítají se podle nejvyšší hodnoty celkového deposita, dosažené během příslušného pololetí, vyúčtují se pak a srážejí pozadu z nejblíže splatného výnosu deposita. Pololetím rozumí se doba od 1. ledna do 30. června a od 1. července do 31. prosince. Poštovnímu úřadu šekovému je však ponecháno na vůli vyúčtovati tyto poplatky jen jednou ročně.
5. Nestačil-li by výnos deposita k úhradě poplatků, je strana povinna doplatiti scházející částku hotově. Při cenných papírech a listinách, které neskytají výnosu, musí býti poplatky zapravený předem.
§ 16. —(1) Toto nařízení nabude účinnosti dnem vyhlášení.
(2) Provedení jeho ukládá se ministrům spravedlnosti, financí a pošt a telegrafů.
(Vyhlášeno v 58. částce Sb. z. a n. dne 31. května 1924.)
Citace:
Péče o mládež a osoby odkázané na veřejnou pomoc.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1924, svazek/ročník 5, s. 302-307.