Všehrd. List československých právníků, 10 (1929). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 314 s.
Authors:
Profesor Dr. Vilibald Mildschuh padesátníkem. Dne 11. prosince t. r. slaví Dr. Vilibald Mildschuh, profesor národního hospodářství a statistiky na právnické fakultě university Karlovy v Praze, svoje padesátileté narozeniny. Česká věda národohospodářská čítá prof. Dra, Mildschuha mezi svoje nejpřednější pěstitele. Již před válkou se jubilant zabýval studiem otázek bytové politiky, nyní na poli tomto pracuje i praktickou spolučinností v Poradním sboru pro otázky hospodářské. I jiné problémy sociálně-politické byly předmětem studií jubilantových; týž jest pak vynikajícím způsobem činným i na poli naší statistiky a to jak literárně, tak i prakticky, jako člen Statistické rady státní. Vlastní doménou vědecké činnosti prof. Mildschuha jest však národohospodářská teorie. Již před válkou zabýval se jedním z nejdůležitějších, ale také nejspornějších problémů národohospodářské teorie— povahou podnikatelského zisku. Mildschuh, žák slavného Bedřicha VViesra, stojí na půdě rakouské školy exaktní. V době poválečné jest to zvláště teorie peněžní, jíž věnuje své vědecké bádání. Zde jest stoupencem Knappova nominalismu a jedním z předních zastánců Wiesrovy teorie důchodové oproti starší teorii lcvantitivní. Právě na tomto poli získal si největších zásluh. Především rozvinul a doplnil Wiesrovu teorii důchodovou svou naukou o rozvržení peněžního důchodu na získání statků (v širším smyslu) tří rozličných kategorií: spotřebních, kapitálových i platidel. Dále vybudoval důchodovou teorii i po stránce možno říci dynamické, zkoumaje základní příčiny, proč dochází k změnám hladiny cenové; zde formuluje novou teorii o inflaci a deflaci úvěrové. Prokazuje též na historických dokladech neschopnost teorie kvantitativní vyložiti některé pohyby hladiny cenové v minulém století. Zde jeho práce nejsou jen obohacením naší domácí, nýbrž i celé světové vědy národohospodářské. Mildschuh, který již vyložil názory a studie svoje na tomto poli v některých nejpřednějších odborných časopisech a sbornících cizozemských, přispívá tak k tomu, že mladá naše národohospdářská věda česká vystupuje co aktivní činitel na foru mezinárodním a přispívá též svým dílem k vybudování národohospodářské nauky.
Zdá se nám předčasným nyní, kdy jubilant jest v plném tvůrčím rozmachu své vědecké činnosti, vypočítávati všechny jeho práce literární. Jsou uloženy v předních národohospodářských časopisech, revuích i sbornících našich i zahraničních; z děl v oboru peněžní teorie poukazujeme jen na spis: Kupní síla peněz, důchody a úroková míra.
O jubilantovi platí jistě slova Schumpetrova: jeder Zol ein Denker; zachovávati ve všem nejpřísnější vědeckou úroveň, jest hlavní devisou jeho vědecké činnosti. Na této úrovni vzdělává a vychovává Mildschuh i své posluchače. Jeho učebnice národního hospodářství přesahuje rámec pouhé vysokoškolské učebnice, je to spíše vědecký nástin celé nauky národohospodářské. Tuto vysokou úroveň udržuje Mildschuh i ve svém semináři, jehož frekventanty seznamuje stále s novými. hodnotnými publikacemi z celého světa. Při tom jest však všem svým žákům vždy nejlaskavějším učitelem, vždy plným nevyčerpatelné ochoty pomáhati jim v jejich studiu. Proto také náleží jeho seminář k nejnavštěvovanějším na naší fakultě, neboť Mildschuh dbá zvláště o to, aby všichni účastníci mohli v debatách tříbiti své poznatky a tak brali živou účast na projednávaných tematech. Mohli bychom stručně shrnouti poměr jubilantův k jeho posluchačům nynějším i bývalým tak, že jim byl a jest vpravdě vždy otcovským přítelem: a jako takovému přednášíme mu my všichni jeho bývalí i nynější žáci k jeho padesátiletým narozeninám svoje nejsrdečnější a nejupřímnější blahopřání! R.
Citace:
Profesor Dr. Vilibald Mildschuh padesátníkem.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1929, svazek/ročník 10, číslo/sešit 4, s. 112-113.