Všehrd. List československých právníků, 10 (1929). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 314 s.
Authors:
Numerus clausus na pražské technice byl zaveden fakticky na fakultě strojního inženýrství. Stalo se tak pouhým usnesením sboru profesorského schváleným výnosem ministerstva školství, jež bylo publikováno vyhláškou na černé desce. Podle toho usnesení upozorňují ge posluchači, že počínaje rokem 1920—30 přijímají se do II. ročníku jenom posluchači, kteří dosáhnou určitého prospěchu, a z těch opět jenom 200. Ti, kteří nebudou takto přijati, mohou býti jen výjimečně přijati znovu do I. ročníku. — Tímto opatřením zavádí se u nás numerus clausus, kterým doposud se honosí pouze Maďarsko, opatření, které má sociální krisi inteligence řešiti způsobem nejméně dokonalým, t. j. mechanicky Nebylo by námitek proti zostření požadavků co do znalostí posluchačů, jež ovšem, má-li miti smysl, musí býti provedeno již na střední škole, a ne teprve ve druhém roce vysoké školy. Mechanické omezení počtu posluchačů na určité číslo může však natropiti tolik škod, že domnělá výhoda jeho je zdaleka nevyváží. Co však na věci nejvíce zaráží, jest okolnost, že změna tak dalekosáhlá byla provedena přes noc, bez delších úvah, jichž věc takového významu vyžaduje. Či stalo se to proto tak po tichu, aby si toho veřejnost nepovšimla? Nás zajímá též právnická stránka celé věci. Jest velmi pochybno, je-li u veřejného ústavu, jakým technika nesporně jest, vůbec možno omeziti přijímání posluchačů jiným než objektivními podmínkami. Ještě pochybnější jest však, může-li se to státi pouhým usnesením sboru profesorského a pouhým výnosem ministerstva školství. Rozhodné jest tu nebezpečí, aby se nevytvořil praejudic pro ostatní vysoké školy. J. B.
Citace:
Numerus clausus na pražské technice. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1929, svazek/ročník 10, číslo/sešit 4, s. 114-115.