Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Obchodní zákoník a jiné prameny obchodního práva, upravili a poznámkami i nálezy nejvyšších soudních stolic opatřili prof. JUDr. Rudolf Dominik a doc. JUDr. Karel Kizlink. »Československé právo«, svazek I., nákl. Vladimíra Orla v Praze 13. Str. 768. Váz. Kč 96—. — Tímto svazkem uvádí se nová sbírka, nazvaná »Československé právo«, sbírka komentovaných zákonů za redakce prof. Dr. R. Dominika. Obsahuje obecný zákoník obchodní se zákony úvodními, předpisy o obchodním rejstříku, o akciových společnostech a o železniční dopravě. Autoři v úvodě správně vystihují účel i potřebu nové sbírky komentovaných zákonů. Jest skutečně v zájmu vědecké i praktické soutěže, aby české právnictvo nebylo odkázáno na jedinou sbírku toho druhu.
Redaktor přikročil v této sbírce v prvé řadě k zpracování našeho obchodního práva. Vydaný právě svazek s obsahem shora uvedeným jest první z chystaných tří knih, které mají obsáhnouti co možno celé právo obchodní. V druhém svazku mají vyjíti zákony bankovní a bursovní, ve třetím zákony o směnce, šeku a cenných papírech obchodních.
Dostává se nám tu do rukou vlastně první vydání řádně komentovaného obchodního zákona. Dosavadní překlady, ne příliš časté a propracované, nedávají podkladu pro ustálení, zejména terminologie, a jest toto dílo tím obtížnější. Nový překlad užívá terminologie namnoze nové, své vlastní a užívá jí skutečně s naprostou důsledností. To jest jeho veliká přednost. Naproti tomu terminologie uchyluje se značně od názvosloví již vžitého, vytvořeného jak vědou, tak judikaturou, tak také od authentického názvosloví našeho zákonodárství.
Tak ve čl. 318 a násl. nazývá překlad ofertu návrhem, ač v judikatuře v zákoníku citované soustavně se vyskytuje starý běžný název nabídka. V čl. 390 a násl. užívá zákoník výrazu smlouva povozní, ač železniční řád dopravní užívá jako termínu autentického názvu vžitého, totiž smlouva nákladní.
Jsou-li tu však různé nedostatky po stránce formální, jest za to kniha po věcné stránce vypracována co nejlépe. Zejména četné citace jiných zákonů budou velkým ulehčením při studiích jednotlivých otázek. Veliký zřetel, co se týče tohoto ostatního zákonodárství, jest tu věnován materii jinak značně zanedbávané, totiž živnostenskému řádu. Pěkně sestavená judikatura pak podává řádný přehled názorů nejvyšších stolic o výkladu toho kterého ustanovení zákona a pěkná, důkladná práce, kterou zejména Doc. Dr. Kizlink komentáři věnoval, přinesla dobrý výsledek.
Po vnější úpravě jest nová sbírka též krokem ku předu. Rozdělení poznámek od judikatury a vlastního textu jest provedeno velmi přehledně a účelně. Tisk sám jest jasný a pěkně čitelný.
Jest si skutečně přáti, aby sbírka, pěknou prací započatá, došla úspěchu.
—ch—
Citace:
Obchodní zákoník a jiné prameny obchodního práva.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 7, s. 225-225.