Všehrd. List československých právníků, 8 (1927). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 288 s.
Authors:
Pitamic: Nesprávné úsudky jako zdroj omylů v teoriích o státu. Při rozboru každého pojmu nutno zachovávati tyto dvě stěžejní zásady: každý znak pojmu jest posuzovati jen ve spojení s ostatními a dále všem znakům pojmu jest přikládati stejnou důležitost. Zachovávání těchto dvou zásad při rozboru pojmu státu odstraní chaos v teoriích o státu.
Právo je souhrn norem, jichž zachovávání je uloženo pod pohrůžkou donucení. V této definici jsou znaky vynutitelnost a norma stejně důležité. Chybuje proto teorie, která klade hlavní důraz na slovo vynutitelnost a směšuje právo s násilím. Chybuje i teorie normativní, která zdůrazňuje znak norma. Zapomíná, že právní pravidlo musí býti v určitém poměru ke své realisaci, musí býti účinné, lidé se musí skutečně chovati tak. že jejich jednání odpovídá právním normám. Aspoň základní normy o organisaci státu musí býti ve sku- tučnosti zachovávány, chceme-li mluviti o státu. Jinak konstruujeme utopie.
Dalším kritickým rozborem znaků dospívá autor k této syntetické definici státu: Stát je právní organisace na určitém území, přímo podrobená mezinárodnímu právu a nadřízená všem právním organisacím svého obvodu.
Citace:
Pitamic: Nesprávné úsudky jako zdroj omylů v teoriích o státu.. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1927, svazek/ročník 8, číslo/sešit 3, s. 98-99.