Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně, 14 (1905). Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 300 s.
Authors:

Knihopis.


O právní povaze spodních vod a xákonné ochraně léčivých pramenů.« Příspěvek k výkladu vodního zákona podává Dr. P. C. Nesý. Knihovna »Právnických Rozhledů č. 4. Nákladem Ed. Leschingra v Praze, Vodičkova ul. Autor polemisuje s Peyrerem, jenž prohlašuje vody spodní za vody veřejné, s Pražákem, jenž jest podobného náhledu, s Randou, jenž pokládá vody spodní za res omnium communis, s Ulbrichem, jenž rozeznává podzemní vodotok, na kterýž prý vztahují se ustanovení vodního zákona o vodě tekoucí a vodu spodní, kterouž považuje za stále se obnovující příbytek půdy, tudíž za vlastnictví majitele půdy, uvádí a rozebírá praxi ministerstva orby a správního dvoru soudního, z nichž prvější drží se náhledu, že vody podzemní vůbec jsou vodami veřejnými, kdežto správní dvůr soudní teprve v poslední době důsledně rozhoduje, že vody spodní nejsou upraveny vodním zákonem a tudíž též pod ochranu jeho nespadají, a vyslovuje se konečně pro náhled, že spodní vody ať tekoucí ať sevřené, jsouce dle §. 4. odst. a vod. zák. vodami soukromými, náleží vlastníku půdy, pod kterou tekou, a že tudíž důsledně vztahují se na ně též ustanovení §. 10. odst. 2. a §. 17. odst. 2. vod. zák., výkon práva vlastnického k vodám těm obmezující.
Tento, spravedlnosti i praktickým potřebám zajisté nejlépe vyhovující náhled svůj hájí argumenty tak bystrými a přesvědčivými, že možno na jich základě považovati kontroversi o právní povaze spodních vod a jich ochraně definitivně za odbytu.
Léčivé a minerální prameny posuzuje autor důsledně se svého stanoviska jako jinou vodu spodní a přiznává je rovněž vlastníkům pozemků, pod nimiž tekou. I na ně vztahuje se ustanovení §. 10. odst. 2. a tím rovněž i § 17. odst. 2. vod. zák. Podle výkladu autorova má tudíž každý, kdo poblíže léčivého nebo minerálního pramene studnu kopati nebo prohloubiti, nebo vůbec nějakým způsobem spodní vody užívati zamýšlí, žádati o povolení polit, úřadu.
De lege ferenda doporučovalo by se dále, zákonem stanovití určitý ochranný okrsek, v němž by se práce podzemní, jako kopání jam, základů, dobývání kamene a t. p. jen s povolením polit, úřadu podnikati směly, jak tomu jest dle uherského vod. zák. (§ 16.).
Na konec cituje autor osnovu zákona k ochraně léčivých a a minerálních pramenů, schválenou v r. 1903 na schůzi majitelů a zástupcův lázeňských a minerálních míst Německa, Rakouska a Švýcarska.
Záslužnou a časovou studii tuto odporoučíme co nejlépe. Cena 90 h. J. B.
Obchodní Obzor. Orgán Obchodnické Jednoty pro Moravu a Slezsko v Brně. Řídí Bohuslav Holman, professor Obchodní akademie v Brně. Právě vyšlé č. 1. obsahuje tyto statě: V. Karbus: Situace reformy živnostenského řádu v parlamentě. K. Loffler: O některých doložkách fakturních. J. Pekárek: O daních přímých. J. Boubela: Pojem a důležitost národního hospodářství. Dr. V. Schuster: Případy nekalé soutěže dle vládní osnovy zákona proti nekalé soutěži. Dr. St. Bublík: O přirážkách. —ý—: Obchodní a živnostenská komora brněnská a olomoucká. Jejich význam. Doplňovací volby do nich. J. S.: O českém obchodu ve Slezsku. Dále různé zprávy, zprávy textilní, živnostenské a papírnické rozhledy a konečně rady a pokyny a zprávy spolkové.
Bohatý obsah čísla toho svědčí o svědomité péči a dobré vůli redakce i obětavosti a energii naší Obchodnické Jednoty.
Přejeme tomuto novému zápasníku o hospodářský vzrůst našeho národa nejlepšího zdaru! Vychází 1. každého měsíce v sešitech dvouarchových a jest předplatné 6 K (poštou 7 K) na celý rok zajisté neobyčejně nízké. J. B.
Citace:
O právní povaze spodních vod a zákonné ochraně léčivých pramenů. Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně. Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 1905, svazek/ročník 14, s. 214-216.