České právo. Časopis Spolku notářů československých, 7 (1925). Praha: Spolek notářů československých, 62 s.
Authors:

Ústřední výbor Spolku československých notářů

konal dne 31. května. 1925 v Brně svoji schůzi za předsednictví svého starosty Dra Václava Svobody. Své nedostavení omluvili pp. členové výboru : Dr. Jaroslav Čapek, Dr. Antonín Mokrý, Mořic Schäfer, Dr. Emanuel Liška a Dr. Jaroslav Ponec. — Posmrtná vzpomínka za členem výboru Drem Janem Slaměníkem, zemřelým dne 1. dubna 1925, zapsána byla do protokolu. Dodatečně schváleno bylo opatření výkonného komitétu, který u příležitosti 75. narozenin pana presidenta republiky věnoval v zastoupení celého stavu dne 6. března 1925 blahopřejnou adresu, a odevzdal ji do rukou kancléře p. Dra Šámala.
Udělena byla podpora členům rodiny po kol. notáři Jaroslavu Gardavském v dosavadní výši 2000 Kč.
Dále předložen byl přípis ministerstva spravedlnosti ze dne 2. března 1925, jímž zamítavě vyřízen byl návrh mimořádné valné hromady ze dne 7. prosince 1924 na obnovu článku 9. zákona ze dne 1. dubna 1921.
Zprávu jednatelskou přednesl kol. notář Dr. Král, a dále přednesl za nepřítomného pokladníka zprávu pokladniční.
K žádosti přítomných referuje kol. Dr. Černý obšírně o pracech spojených s novým notářským řádem a shromáždění kolegové jednomyslně vyslovují upřímný dík osvědčeným pracovníkům, presidentu notářské komory pražské Dru Jaroslavu Čulíkovi a Dru. Václavu Černému, kteří s neutuchající svědomitostí súčastní se veškerých porad o této záležitosti v ministerstvu spravedlnosti konaných.
Poněvadž komise tato z valné části osnovu notářského řádu již probrala, jest naděje, že v nejbližších dnech práce svoje ukončí a výsledky svého jednání veřejnosti a po té parlamentu předloží.
Za zemřelého kol. Dra Slaměníka kooptován byl do Ústředního výboru kol. Dr. Alois Zmek, notář v Praze.
K žádosti kol. Dra Duška z Bratislavi a kol. předsedy bratislavské notářské komory Dra Krna, usneseno bylo ve dnech svatováclavských letošního roku uspořádati zájezd Ústředního spolku čsl. notářů do Bratislavi.
Schůze Ústředního výboru súčastnili se četní kolegové jak z Moravy tak Slovenska a zejména kolegové slovenští, ústy Dra Duška přednášeli své stížnosti na nesrovnalosti mezi stavem notářů obecních, okresních a župních a mezi notáři veřejnými. Prv jmenovaní notáři na Slovensku provádějí veškerou téměř agendu tabularní, což odporuje zákonu. Veřejní notáři žádají proto, aby v zájmu stavu tomuto zjevu byla učiněna přítrž a aby neveřejným notářům nebylo více dovoleno tabularní agendu za úplatu stranám prováděti.
Na tomto neblahém zjevu mají ovšem hlavní vinu poměry politické. Ministerstvo spravedlnosti sice slíbilo odpomoc ve věci té, ale zdá se, že ministerstvo vnitra k radikálnímu kroku uchýliti se nechce.
V zájmu unifikace zákonodárství na Slovensku a v zemích historických se doporučuje, aby notářský řád co nejdříve byl uskutečněn a aby také na Slovensku ohledně smluvní a tabularní agendy nastaly poměry tak spořádané, jaké panují v zemích historických.
Shromáždění projevují naději, že nápravu částečnou sjedná také nový zákon o pokoutnictví.
Citace:
Ústřední výbor Spolku československých novinářů. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1925, svazek/ročník 7, číslo/sešit 3., s. 32-33.