České právo. Časopis Spolku notářů československých, 13 (1931). Praha: Spolek notářů československých, 82 s.
Authors:

Habent fata sua libella.

To platí zejména o novém notářském řádu. Od roku 1919 usiluje stav notářský, aby dosáhl nového českého notářského řádu, avšak marně. Dva návrhy vypracoval náš Spolek. Sedm návrhů vypracovalo ministerstvo spravedlnosti; k tomu vyšlo několik dodatků, ale dosud marně čekáme na jeho uzákonění. Co tu bylo anket, porad, pamětních spisů, vysvětlivek, námitek, co to stálo času a námahy a výsledek je stále nulla. Když vše bylo již nejkrásněji připraveno, přišli němečtí kolegové se svým odporem proti pojmu státního orgánu, proti velkým komorám a obmezení autonomie. Bylo nutno odložiti projednání, poněvadž tehdejší ministr jakožto exponent politické strany, nemohl vystoupiti proti její vůli. Když však Nejvyšší správní soud definitivně rozhodl, že orgány státními jsme, zabránila opět tomu, aby předložen byl notářský řád parlamentu, starost, jak má jazykově notář úřadovati. Na místo, aby otázka tato byla odložena až do konečného přijetí notářského řádu, který všeobecně poukazoval na jazykový zákon učiněna z toho kabinetní otázka a došlo zase k odročení notářského řádu — ad calendas graecas —. Jest to smutné, že v našem národním státě nemůžeme se dohodnouti o jazykovém úřadování a že dáváme přednost otázce této před uskutečněním nového notářského řádu, který znamená rozšíření naší kompetence a zabezpečení celého našeho stavu.
Což nepostačuje nám jazykový zákon a nařízení pro jazykové úřadování naše? Jest věcí každého jednotlivce, aby správně vykládal si zákon jazykový a dle toho se zachoval, neboť každý sám jest zodpověděn za to, zdali úřadování jeho v ohledu jazykovém děje se v intencích tohoto zákona a nese následky toho, jest-li že to neodpovídá zákonným předpisům. Rozvířením jazykové otázky odsunuto bylo uskutečněním notářského řádu opět na dlouhou dobu a to jistě v neprospěch celého stavu.
Jest tu nebezpečí,, že bude uskutečněn dříve advokátní řád, nežli řád notářský, což může míti nedozírné následky. Vstupujeme tak do nového roku s obavou i s omrzelostí nad tím, že vlastní vinou našeho stavu odkládá se věc pro nás nejdůležitější pro otázky podřadné.
Citace:
Habent fata sua libella. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1931, svazek/ročník 13, číslo/sešit 1, s. 15-15.