Zprávy Právnické Jednoty moravské v Brně, 15 (1906). Brno: Nákladem Právnické jednoty moravské , 300 s.
Authors:

LITERÁRNÍ ZPRÁVY.


Prof. Dr. Emil Svoboda: Rodinné právo. Sbírka »Základy«, vydává »Vesmír« v Karlíně. Stran 117. Cena Kč 15—.
Napsati o jistém oboru právním spis určený v prvé radě pro neprávníky, je úkolem velmi nesnadným. Těžšími než by se zdálo nezasvěceným. Neboť úkol tento žádá, aby autor podal to nejdůležitější a aby tak učinil způsobem každému srozumitelným,
při tom ale zase, aby v tom, co podává, bylo obsaženo opravdu vše, čeho je k poučení toho, kdo je hledá, zapotřebí. K tomu přistupuje požadavek lehkého, plynného o poutavého slohu. Z toho už vyplývá, že podjati se tohoto úkolu může se zdarem jenom
ten, kdo opravdu ovládá co nejdokonaleji obor, z něhož je práce
čerpána, kdo dovede z velikého množství jednotlivých zásad pozorně vybírati, co je podstatné a co nepodstatné s jistotou posoudí ti, soustavně a přehledně upraviti, tak, aby celek byl opravdu bez trhlin i beze zbytečných přívěsků a působil ladným dojmem.
Práce Svobodova vyhovuje těmto požadavkům plnou měrou. Podává pevnými tahy na 116 stranách nevelkého formátu úhledné a pěkně vypravené knížky vše, čeho třeba věděti čtenáři bez právního vzdělání o právu rodinném. Co to znamená při rozsáhlosti látky, zaujímající cele právo manželské, poměry mezi rodiči a dětmi (manželskými a nemanželskými), jakož i poručenství a opatrovnictví, dovede zplna oceniti jen odborník. Spis spočívá na pevné systematice, výklad plyne lehce, přecházeje takřka nepozorovaně od jediné otázky ke druhé, dotkne se jí, objasní a již zase klidným a vyrovnaným proudem spěje dál. Četba spisu nenamáhá, upoutá a poučí, takže se dá očekávati, že dojde v širokých kruzích značné obliby. Je určena především pro studující dívky na vyšší sociální škole a pro techniky, ale zajisté že vzbudí živý zájem i v širších vrstvách. Ba, ani právník, zejména začátečník, neodloží knihy bez užitku.
Všeobecné ceny jsou hluboké a duchaplné myšlenky autorovy v úvodu o právu, a poměru jeho k mravnosti, o úkolech vykladačů práva a o povaze práva rodinného. Ukázkou buďtež uvedeny: »Svoboda, E., Rodinné právo (1921), s. X Jinde, mluvě o poměru vykladatele k zákonu, praví: »Svoboda, E., Rodinné právo (1921), s. X« A mluvě o rodině a právu rodinném, praví: »Svoboda, E., Rodinné právo (1921), s. X« Celý spis dokazuje, že spis psal odborník, ale nikoli jen odborník, nýbrž i muž prodchnutý láskou k lidstvu a usilující o to, aby vzbudil v širokých vrstvách plné porozumění pro význam rodiny a poměrů právních s ní souvisejících, a to, jak pro jednotlivce, tak i pro celek. Přes to, že jde o spis podávající obraz rodinného práva, platného v našem státě, v povšechných rysech a bez obvyklého aparátu literárního, a že se v něm nerozbírají otázky sporné, nelze mu upříti cenu vědeckou. —a.
Citace:
č. 95. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství v Praze, 1920, svazek/ročník 1, s. 216-217.