Všehrd. List československých právníků, 6 (1925). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 320 s.
Authors: Rauscher, X.
Т. В. ВЕРНАДЦКИЙ, Oчеркъ истopiй правa Русскaгo Гoсудaрствa XVIII—XIX вв (периoдъ импеpiй) Praha 1924. — Profesor na právnické fakultě ruské v Praze Vernadskij uveřejňuje své přednášky konané v roce 1923—24. Jeho kniha obsahuje přehled velmi zajímavé periody t. zv. císařské. Jak autor upozorňuje, tvoří tato perioda samostatnou část právních dějin ruského státu. Knížka Vernadského jest pouhým přehledem. Autor sám upozorňuje na překážky, které se mu stavěly v cestu: nedostatek pramenů pro dějiny ruského práva v Praze. Knížka však nabývá tím více důležitosti, protože skýtá možnost nahlédnouti do dějin velmi zajímavé periody ruských dějin.
Kniha Vernadského dělí se na dvě části. První část pojednává o vládě a její organisaci. Autor obrací se nejprve ku vylíčení vlády císařovy. Sama látka tak nabádala. A tu líčí autor nejprve poměr vlády císařovy k církvi. Část tato jest jednou z nejzajímavějších z celé knihy, neboť tu sledujeme vývoj samoděržaví pod vlivem názorů církevních. Paragraf druhý až čtvrtý této kapitoly jedná o pokusech omeziti samoděržaví až do r. 1882. Rak autor obrací se k zákonodárné a soudní moci císařově a k povinnostem císařovým vůči národu a státu a končí první kapitolu přehledem o trůnním právu až do Mikuláše I. Kapitola druhá prvé části jedná o nejvyšších úřadech (верхoвные учреждения) v dějinném jich vývoji a sice o senátu, o nejvyšší tajné radě, o kabinetu, o konferenci ministrů při Alžbětě a Petru III., o císařské a státní radě a konečně o sv. synodu v 18. a 19. století. Pak líčí správu centrální a místní.
Oddíl druhý jedná o obyvatelstvu a území. Oproti oddílu prvému jest tato část velmi zkrácena. Probírá tu nejprve třídu šlechty, pak duchovenstvo, města a selské obyvatelstvo. Paragrafy o selském obyvatelstvu opět se rozšiřují a je patrno, že autor se touto látkou blíže zabýval. Část druhá zakončena jest kapitolou o státním území. Ku knize připojeny jsou ještě dva doplňky a sice o pramenech veřejného práva v této periodě, zvláště o svodu zákonů a dále krátký přehled literatury.
Jak patrno z přehledu obsahu kniha jest zajímavou studií a poslouží nejen posluchačům právnické fakulty ruské, nýbrž i širší veřejnosti. Rauscher.
Citace:
RAUSCHER, Rudolf. Т. В. ВЕРНАДЦКИЙ, Oчеркъ истopiй правa Русскaгo Гoсудaрствa. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1925, svazek/ročník 6, číslo/sešit 8, s. 257-257.