Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní, 68 (1929). Praha: Právnická jednota v Praze, 688 s.
Authors: Flieder, K.

Všeobecný zákoník obchodní a pozdější normy v zemích historických.


Díl I. a II. Uspořádal Dr. Karel Hermann-Otavský, ř. profesor práv na Karlově universitě v Praze. Praha 1929. Nákladem »Československého kompasu«, tiskařská a vydavatelská akc. spol., Praha-Smíchov.
Za bývalého Rakouska těšila se ve všech, kruzích právnických a jinak odborných veliké oblibě Manzova a Perlesova sbírka komentovaných zákonů rakouských. Tato byla hlavně rozšířena v Haliči a Bukovině. Jmenovitě každý praktický právník sáhnul rád po takovéto knize v oprávněné důvěře, že nalezne v ní potřebné informace o platných zákonech a předpisech i podružných (příručních) a o poučných rozhodnutích nejvyšších soudních instancí.
Tento pro právní život a tedy i správné upotřebení norem právních důležitý úkol převzal u nás v československé republice vlastními silami a bohužel bez cizí hmotné podpory — i státní správa měla by hmotným přispěním dokumentovati svůj zájem na něm — shora uvedený »Československý kompas«.
Jeho edice, na kteréž se zúčastňují univ. profesoři, vysocí státní hodnostáři a jiné právnicky proslulé osobnosti, došla pro cenný obsah a i vzhledné a líbivé provedení v zevní úpravě ve veřejnosti značné obliby, čehož důkazem, že více svazků vyšlo již ve vydání druhém a bylo již také úplně rozebráno. Dosud vyšlo 30 svazků.
Nejnovější svazek XX. — nižší toto číslo vysvětluje se tím, že byl pod ním vydavatelstvem již před delší dobou uváděn a že bylo také brzké vyjití slibováno1 — právě vyšlý, přináší komentované vydání všeobecného zákoníku obchodního a norem sdružených, s obchodním právem spojených, od prof. Dra Hermanna-Otavského.
Není to ani jediný ani první komentář obchodního práva, neboť za trvání čs. republiky vyšly u nás:
1. Všeobecný zákoník obchodní se zákony naň se vztahujícími. Vydal Dr. Bohumil Voneš (nyní soudní rada v Č. Lípě). Nákladem Jaroslava Buriana, knihkupce v Písku. Třetí vydání z r. 1921. Úplně rozebráno. 2. Všeob. zák. obchodní a zákony a nařízení jej měnící a doplňující, zejména výtahem dopravního řádu železničního. Komentář tento opatřil Dr. Pr. Bělský, advokát v Písku. Tiskem a nákladem shora uvedeného. Burianova sbírka zákonů, sv. 11. Vydáno v Písku r. 1924.
3. Obecný zákoník obchodní. Vydali Dr. Rud. Dominik, ř. profesor Masarykovy university v Brně, a Dr. Karel Kizlink, soukr. docent na téže universitě. Nákladem Oldř. Orla v Praze 13., Grégrova ul. Vydáno v r. 1927.
4. V německé řeči vydal komentář téhož zákona nákladem firmy Bratři Stiepelové v Liberci ř. profesor něm. university v Praze Dr. Egon Weiss. Rok vydání 1927.
Naše poněkud opožděné vydání není a nebude však ani ceně ani jejímu rozšíření na újmu; jednak již osobnost autorova, který jest vynikajícím znalcem obchodního práva a bez nadsazení opravdovou okrasou a chloubou naší právnické fakulty a celé Karlovy university, jednak všestranné a úplné seřadění veškeré látky sem spadající zaručuje předem jeho dokonalost, podrobnost a úplnost, tedy tím hodnotu díla a tím i všestranné upotřebení a rozšíření. Pokud se týče obsahu, předčí veškeré dosud vydané spisy o právu obchodním. Nutno proto obsah jeho uvésti: Názvy všech 16. oddílů jsou: Oddíl 1. Všeobecný zákoník obchodní. — Oddíl 2. Předpisy o obchodním rejstříku. — Oddíl 3. O obchodních pomocnících. — Oddíl 4. Předpisy o akciových společnostech. — Oddíl 5. Společnosti s ručením obmezeným. — Oddíl 6. Společenstva výdělková a hospodářská. — Oddíl 7. Soukromé pojišťování. — Oddíl 8. Předpisy o cizozemských podnicích. — Oddíl 9. Ustanovení o bursách. — Oddíl 10. Předpisy o poměrech peněžních a úvěrních. — Oddíl 11. Právo šekové. — Oddíl 12. Listy zástavní. Dílčí dlužní úpisy. — Oddíl 13. Veřejná skladiště. — Oddíl 14. Předpisy práva známkového a vzorkového. — Oddíl 15. Předpisy o dopravě železniční. — Oddíl 16. Poštovní právo dopravní. — Připojeny jsou ještě dvoje dodatky, a to A. Ministerská sdělení a výnosy a pod. B. Soudní rozhodnutí (taková, která u jednotlivých paragrafů nebyla uvedena a ponejvíce teprve během tisku, tedy v mezidobí, hojně vydána byla).
Zvýšená cena spisu jest také tím dána, že k většině zák. ustanovení připojeny jsou nejprve jasné vysvětlivky o věcném obsahu sdělovaných předpisů — autor zdůrazňuje ve své skromnosti, že nebylo tu intence uspořádati tím komentář zákonů, nýbrž že jde jen o poznámky k účelu první orientace. Vysvětlivky pod čarou tvoří ponejvíce jen doplňky k oněm výkladům. K tomu připojují se literární odkazy — ovšem jsou tu uvedena jen nejdůležitější díla a pojednání, což možno jen schvalovati, poněvadž povšechné uvedení celé české literatury bez rozdílu hodnoty, a pouze té, jak se stalo v XVI. svazku, obsahujícím Drem Fr. Roučkem vydaný českoslov. zákoník občanský, mine se účinkem a může ve studiu látky čtenáře v jeho úsudku jen másti — a přičleňuji se konečně i nálezy nejv. soudu českosl., ve sbírce Dra Vážného uvedené.
Ze starších převzata tu byla pouze rozhodnutí z knihy judikátů a z repertoria nálezů, uveřejněná v Právníku.
Bohatý obsah, v žádné knize dosud nesoustředěný, činí spis nepostradatelnou příručkou a pomůckou pro všechny praktické právníky (soudce, politické, finanční, poštovní a železniční úředníky, včetně těch u fin. prokuratury a stát. zastupitelstev [prokuratur podle názvu nového]), pro obchodní společnosti, ústavy pojišťovací, obchodní komory, banky, zkrátka pro celý náš svět právnický a obchodní, z nevyčerpatelné studnice sneseného materiálu dovedou se všichni v každém případě poučiti neb aspoň v dalším literárním zdroji se orientovati. Spis vyšel pro obsahovou objemnost ve dvou svazcích a čítá 1811 stran. Obsah celé látky umístěn jest na počátku celého díla, tedy v obsáhlejším svazku prvním, což pokládá autor za přiměřenější, poněvadž »v jisté míře poslouží při užívání knihy jako repertorium zákonné látky«, kdežto obvyklé chronologické a věcné rejstříky připojeny jsou ke konci svazku druhého. Úhledná úprava s tiskem dobře čitelným a podle obsahu rozdílným jest již stálým přívlastkem děl shora uvedeným nakladatelstvím vydaných. Cena celého díla, a to dvou vázaných svazků, činí 190 Kč.
Nelze jinak, než vřele doporučiti vydaný spis celé veřejnosti k hojnému odebrání, jako spolehlivé vade mecum — minist. spravedlnosti nepochybně opatří, aby týž byl do všech knihoven soudních zařaděn — a všestranné rozšíření jeho bude nejlepší odměnou pro autora a nakladatelství, pro onoho za jeho nevšední námahu a píli, pro toto jako náhradu za projevenou péči při tisku a vypravení, jakož za veškeré náklady a výlohy s vydáním spojené.
Sen. president nejv. soudu v. v. K. Flieder.
  1. Pozn.: Pan autor sám ve svém úvodu vysvětluje, že »příprava Sbírky a tisk trval, v důsledku neodkladných prací úředního rázu, jež mu opětovně práci přerušily, déle, než sám mohl očekávati a nežli bylo práci přiměřeno«. Ke změnám za příprav a tisku bylo ale všestranně přihlédnuto, takže tím obsah v žádném směru neutrpěl.
Citace:
FLIEDER, Karel. Všeobecný zákoník obchodní a pozdější normy v zemích historických. Právník. Časopis věnovaný vědě právní i státní. Praha: Právnická jednota v Praze, 1929, svazek/ročník 68, číslo/sešit 11, s. 360-362.