České právo. Časopis Spolku notářů československých, 2 (1920). Praha: Spolek notářů československých, 108 s.
Authors:

Ve společnostní smlouvě nemůže býti platně
ustanoveno, že změna předmětu podniku může býti usnesena menší než tříčtvrtinovou většinou hlasů.


(Rozhodnutí nejvyššího soudu z 8. června 1920, R I 344/20).
Vrchní zemský soud v Praze« jako soud rekursní, vyhovuje stížnosti finanční prokuratury do usnesení, krajského soudu v Mostě zápis společnosti s obm. ruč. do obchodního rejstříku povolující, nařídil této společnosti, aby ve lhůtě, již jí rejstříkový soud určí, uvedla ustanovení společnostní smlouvy, dle něhož se na změně «předmětu podniku ve smlouvě označeného může platně usnesli absolutní většina odevzdaných hlasů, uvedla v soulad s ustanovením § 50. zákona o spol. s r. obm., jinak že bude z rejstříku vymazána. — Důvody: Ačkoli § 50., odst. 3. zák. ze 6. března 1906 č. 58 ř. z. stanoví, že ku změně předmětu podniku ve společenské smlouvě označeného, jest zapotřebí jednohlasného usnesení, pokud v ní není »jinak« stanoveno, jest přece jasno, že toto »jinak« musí se držeti v rámci poměru hlasů, jak ho donucující předpisy, dané prvým odstavcem uvedeného paragrafu, vyžadují povšechně ku změně společnostmi smlouvy, neboť změna předmětu podniku jeví se dle své podstaty změnou smlouvy společenské v podstatném bodě.
Nejvyšší soud nevyhověl, dovolacímu rekursu. — Odůvodnění: Zákon stanoví zásadně, že změny společenské smlouvy mohou býti usneseny jen většinou tří čtvrtin odevzdaných hlasů, a dávaje silnější výraz individualistickému momentu společnosti s o. r. stanovil dále, že mohou býti stanoveny ve smlouvě ještě další požadavky pro její změnu. Může tedy počet hlasů býti posunut toliko ve prospěch menšiny, nikoli na její úkor (§ 50., odst. 1. zák. o spol. s r. obm.). V odstavci 2. a 3. tohoto § stanoví zákon výjimky ze zásady. Pro předměty, uvedené v odst. 2. stanoví pouze jednoduchou většinu, a pokládajíc změnu předmětu podniku za nejpodstatnější, stanoví v odstavci 3. jednomyslné usnesení společníků pří změně předmětu podniku, ač-li nebylo ve smlouvě nic jiného ustanoveno. Jak možno jinak ustanoviti, může rozhodovati toliko zásada, uvedená v odstavci 1. § 50. a nikoli výjimka, obsažená v odstavci 2. citovaného §, vztahující se toliko k určitým, zvláště uvedeným změnám společenské smlouvy, jež nejsou v rázu nejpodstatnějšího. Jest tedy nepochybná, že ustanovení společenské smlouvy, o něž jde, odporuje zákonu. G—r.
Citace:
Ve společnostní smlouvě nemůže býti platně ustanoveno, že změna předmětu podniku může býti usnesena menší než tříčtvrtinovou většinou hlasů.. České právo. Časopis Spolku notářů československých. Praha: Spolek notářů československých, 1920, svazek/ročník 2, číslo/sešit 5, s. 63-63.